Ferro i Libet będą inwestować i przejmować

Zarządy liczą na dalszy wzrost popytu na oferowane przez ich firmy produkty. Planują też ekspansję w Polsce i za granicą.

Aktualizacja: 20.03.2015 05:58 Publikacja: 20.03.2015 05:00

Ferro i Libet będą inwestować i przejmować

Foto: GG Parkiet

Giełdowi producenci materiałów budowlanych liczą w tym roku na istotny wzrost popytu na swoje wyroby. Z tego też powodu planują istotne inwestycje.

Zarząd Libetu, jednej z dwóch największych w Polsce grup produkujących kostkę brukową, podjął właśnie decyzję o nierekomendowaniu na najbliższym ZWZA wypłaty dywidendy. W dłuższej perspektywie podtrzymuje jednak, że spółka powinna dzielić się zarobkiem z akcjonariuszami.

„W ocenie zarządu przeznaczenie zysku na zwiększenie kapitału zapasowego spółki pozytywnie przełoży się na jej rozwój i realizację strategicznych celów, w szczególności w warunkach istotnej poprawy koniunktury w branży budowlanej oraz perspektyw wzrostowych tej branży w najbliższych latach" – napisano w komunikacie giełdowym. Zarząd Libetu liczy zwłaszcza na zakup kolejnych zakładów produkcyjnych. Obecnie grupa ma ich 15. Do 2020 r. chce kupić jeszcze dwa, trzy, zlokalizowane w północno-zachodniej i południowo-wschodniej Polsce, czyli na obszarze, gdzie jest prawie nieobecna.

Pozostawienie zysków w firmie ma się też przyczynić do obniżenia zadłużenia oraz odbudowy kapitału obrotowego po okresie zimowym charakteryzującym się w branży budowlanej znaczącym ograniczeniem przychodów. W ubiegłym roku grupa Libet wypracowała 269,7 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 22,6 proc. w stosunku do 2013 r. Jeszcze mocniej, bo o 44,7 proc., do 8,9 mln zł, wzrósł czysty zarobek.

– Cały czas koncentrujemy się na rozwoju oferty wysokomarżowych produktów premium oraz optymalizacji kosztowej. Biorąc pod uwagę zarówno prognozy makro, jak i oczekiwania względem rynku kostki brukowej, koniunktura w nadchodzących okresach również powinna być dla nas korzystna – twierdzi Thomas Lehmann, prezes Libetu.

Ubiegły rok był też udany dla Ferro, jednej z największych w Europie Środkowej grup sprzedających baterie i akcesoria łazienkowe oraz zawory. Wprawdzie skonsolidowane przychody były niemal identyczne jak w 2013 r., ale za to zysk netto wzrósł o ponad 10 proc. O rekomendowaniu wypłaty ewentualnej dywidendy jeszcze nie zdecydowano.

– Jesteśmy zadowoleni z wyników, poprawy marży i rosnących zysków, które są konsekwencją procesów optymalizacji wewnątrzgrupowej, otwarcia na nowe rynki zbytu i dostosowania oferty produktowej do wymagań rynku i nowych klientów – uważa Aneta Raczek, prezes Ferro.

Grupa ma bardzo mocną pozycję w Polscte, Czechach, Słowacji i Rumunii. W tym roku planuje ekspansję na rynek węgierski. W ciągu dwóch, trzech lat chce zająć na nim pierwszą lub drugą pozycję. Zarząd nie wyklucza przejęć. Poszukuje zwłaszcza okazji inwestycyjnych za granicą, dzięki którym mógłby poszerzyć ofertę produktów.

[email protected]

Budownictwo
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Noble Securities zaleca sprzedawać akcje Budimeksu
Budownictwo
Prezesi spółek deweloperskich zarabiają krocie
Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska