Z raportu Santander Consumer Banku “Polaków portfel własny: oszczędny jak Polak” wynika, że 25 proc. ankietowanych zarabia wystarczająco dużo na codzienne wydatki oraz regularne odkładanie środków. Pensja 49 proc. badanych starcza na miesięczne utrzymanie, ale brakuje już na oszczędności. 17 proc. deklaruje, że czasami brakuje im pieniędzy pod koniec miesiąca, natomiast 5 proc. przyznaje, że dochód im nie wystarcza i muszą się zapożyczać lub korzystać z poduszki finansowej.
– Oszczędzanie to jeden z kluczowych aspektów życia, który daje poczucie bezpieczeństwa. Niestety nie zawsze jest to możliwe i, jak pokazuje nasze badanie, comiesięczne koszty niejednokrotnie pochłaniają całą pensję czy też emeryturę i ciężko mówić o budowaniu poduszki finansowej. Największą grupą, której miesięczny dochód przeznaczany jest na utrzymanie i nie starcza na oszczędności, to seniorzy. Wśród nich już dwie trzecie zmaga się z tym problemem. Z kolei osoby, którym najczęściej brakuje pod koniec miesiąca, to dwudziestolatkowie (22 proc.). Wśród badanych, którym nie brakuje i na wydatki, i na zadbanie o zaplecze finansowe, zdecydowanie wyróżniają się czterdziestolatkowie (34 proc.). Zbudowana kariera, doświadczenie, które przekłada się na wyższe wynagrodzenie, pozwalają im na potencjalnie wyższy poziom życia – mówi Mariola Kondek-Pasztetnik, menedżerka ds. Rozwoju Sprzedaży z Santander Consumer Banku.
Czytaj więcej
Banki od jakiegoś czasu odnotowują nową metodę oszustwa. Polega ona na tym, że przestępcy oferują pomoc w próbie wyłudzenia pieniędzy od banku, powołując się na „luki w systemach bankowych”. Dodatkowo mogą pobierać od ofiary prowizję za swoje usługi lub proponować „inwestycję” z wyłudzonych pieniędzy.
Niezależność finansowa
Rosnące koszty życia – jedzenie, zakupy, opłaty za mieszkanie czy dom – niejednokrotnie są na tyle wysokie, że pochłaniają całą pensję i ciężko jest myśleć o oszczędzaniu. Czasami także miesięczny dochód nie wystarcza na podstawowe wydatki i konieczne jest wtedy zewnętrzne wsparcie. Jednak, jak wskazuje raport, Polacy są samodzielni finansowo. Już 61 proc. deklaruje, że utrzymuje się samodzielnie i nie potrzebuje pomocy. Najbardziej samodzielni są seniorzy – aż 88 proc. z nich. Z kolei jedna piąta badanych stwierdziła, że czasem wspierają ich bliscy. W tej grupie znacznie częściej znajdują się młodzi: 24 proc. dwudziestolatków i 26 proc. trzydziestolatków. Jedynie 7 proc. ze wszystkich ankietowanych przyznaje, że często korzysta z pożyczek od rodziny. Tutaj również najwięcej odpowiedzi padło ze strony osób w wieku 18-29 lat (15 proc.). Z kolei 6 proc. respondentów deklaruje, że bez finansów od bliskich nie byliby w stanie się utrzymać. Również dominują tutaj najmłodsi. 14 proc. z nich zgodziło się z tym stwierdzeniem.