Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jerome Powell, szef Fedu, jak dotąd twardo opierał się naciskom z Białego Domu, by ciąć stopy procentowe. Fot. Kent Nishimura/Bloomberg
– Fed powinien obniżyć stopy procentowe do 1 proc. Powinny być one nawet jeszcze niższe – stwierdził prezydent USA Donald Trump. Szanse na to, że Rezerwa Federalna spełni w nadchodzących miesiącach jego życzenie są jednak bardzo nikłe. Główna stopa procentowa Fedu od grudnia jest w przedziale 4,25-4,5 proc. To, że nie zmieniła się ona przez ponad pół roku jest zazwyczaj tłumaczone niepewnością, co do tego, jak wojny handlowe rozpoczęte przez administrację Trumpa wpłyną na inflację w USA. Jak na razie ten wpływ był bardzo ograniczony. O ile inflacja konsumencka wyniosła w styczniu 3 proc., to do kwietnia zeszła do 2,3 proc., by później rosnąć i sięgnąć w czerwcu 2,7 proc. Inflacja bazowa (czyli nie uwzględniająca cen żywności, paliw i energii) przez pięć miesięcy z rzędu była jednak niższa od prognoz. Podwyżki ceł nie zdołały więc jeszcze znacząco wpłynąć na ceny w sklepach, co tłumaczy się tym, że sprzedawcy mogą mocno wykorzystywać zgromadzone wcześniej zapasy towarów. Analitycy wskazują, że prawdziwym sprawdzianem będą dane o inflacji za lipiec i sierpień. Jeśli one okażą się lepsze od prognoz, to może to otworzyć drogę do obniżki stóp we wrześniu. Barometr CME FedWatch niemal całkowicie wyklucza cięcie na posiedzeniu zaplanowanym na 30 lipca. Szanse na obniżkę stóp 17 września ocenia natomiast pod koniec zeszłego tygodnia na 56 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
- W obliczu tak nieubłaganego punktu zwrotnego, jakim jest obecna zmiana demograficzna, trzeba działać – apeluje Stefano Scarpetta, dyrektor ds. Zatrudnienia, Pracy i Spraw Socjalnych w OECD.
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu o 1,3 proc. w ujęciu rok do roku, po spadku o 1,2 proc. w maju, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Był to czwarty z rzędu miesiąc spadku cen, najgłębszy od września.
Rada Unii Europejskiej (UE) przyjęła 18. pakiet sankcji wobec Rosji. To najmocniejsze z dotychczasowych uderzeń w interesy Kremla. Obejmuje sankcje na rosyjską ropę, jej nabywców, banki i setkę tankowców z tzw. floty cieni.
Christopher Waller, członek Rady Gubernatorów Fed, wygłosił swoje najmocniejsze jak dotąd wezwanie do obniżki stóp ponownie argumentując, że ewentualna inflacja spowodowana cłami będzie miała charakter tymczasowy, co uwypukliło podział w banku centralnym.
Jeśli administracja Trumpa spełni swoją groźbę o podwyżce ceł na unjne towary do 30 procent, to poszkodowane tym zostanie wiele europejskich gospodarek. Mają one więcej do stracenia niż Stany Zjednoczone. Bruksela posiada jednak środki nacisku na Waszyngton.
Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było mniej o 7000, spadając do 221 000 w tygodniu zakończonym 12 lipca, poinformował w czwartek Departament Pracy. To piąty z rzędu tygodniowy spadek. Liczba wniosków jest najniższa od połowy kwietnia.