Koniunktura jednak stygnie – z uwagi na wzrost kosztów podaż mieszkań się skurczyła, wysokie ceny spowalniają też decyzje klientów o zakupie. Firma REAS spodziewa się, że po kilkunastoprocentowym spadku sprzedaży lokali w 2018 r. w przyszłym roku można się spodziewać kontynuacji trendu.
Jak przekonać do siebie klientów? Echo Investment zleciło REAS-owi badania. Wynika z nich, że duży odsetek potencjalnych nabywców mieszkań oczekuje czegoś więcej niż dachu nad głową. Nie chodzi nawet o „inteligentne domy" – czyli sterowanie smartfonem zainstalowanymi w mieszkaniu systemami – to zresztą wciąż śladowa część oferty deweloperów. Z raportu „Smart home, smart community, smart city" wynika, że co piąty badany deklaruje, że chętniej kupi mieszkanie na osiedlu z określonymi usługami: samoobsługową pralną z suszarnią, dostępem do skuterów na minuty i carsharingu. Ankietowani są skłonni dopłacić za ładowarkę do aut elektrycznych w garażu, przypisane miejsce do parkowania roweru, a także dostęp do paczkomatu na osiedlu. – W mieszkaniówce innowacje odnoszą się głównie do poprawiania jakości życia. Takie rozwiązania będziemy wprowadzać w naszych inwestycjach wielofunkcyjnych, począwszy od Browarów Warszawskich – mówi Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment odpowiedzialny za dział mieszkaniowy. Kolejne inwestycje mixed-use powstaną w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. Ponadto deweloper wiosną rozpoczął współpracę z Somfy Polska, dostarczycielem rozwiązań z zakresu „inteligentnego domu". Po trzech kwartałach Echo Investment sprzedało 718 lokali, o 19 proc. mniej niż rok wcześniej.
Na razie jedynym dużym deweloperem, który oferuje usługi smart house w standardzie, jest Robyg. Deweloper po trzech kwartałach znalazł nabywców na 2,02 tys. mieszkań, co oznacza 25-proc. spadek. Mimo wzrostu kosztów realizacji Robyg nie zamierza rezygnować z instalowania w standardzie rozwiązań smart.
Inną taktykę zastosował Atal. W czasie gdy powszechny jest standard deweloperski, aż około 50 proc. mieszkań deweloper sprzedaje wykończonych. Po trzech kwartałach firma znalazła nabywców na 1,8 tys. lokali, o 12 proc. mniej niż rok wcześniej.