Pytania do... Nikodema Iskry, prezesa Murapolu

Publikacja: 19.12.2018 05:00

Pytania do... Nikodema Iskry, prezesa Murapolu

Foto: materiały prasowe

Co jest kluczowe w przyjętej niedawno strategii grupy na najbliższe trzy lata?

Przede wszystkim wracamy do klasycznej działalności deweloperskiej – powtarzalnej i systemowej produkcji mieszkań z segmentu popularnego, dostępnych dla szerokiego grona nabywców, w kilkunastu lokalizacjach na terenie całej Polski. W tym obszarze mamy największe doświadczenie, mamy ogół kompetencji i zasobów, które w połączeniu z wypracowanym przez lata modelem biznesu pozwalają osiągać ponadprzeciętne marże. To nasz właściwy biznes, najbardziej rentowny obszar działalności i tylko na nim będziemy się skupiać.

Ceny mieszkań idą systematycznie w górę. Kiedy dojdziemy do momentu braku akceptacji podwyżek przez klientów? Czy deweloperzy będą zmuszeni schodzić z marży?

W kilku miastach ceny nominalnie rzeczywiście doszły lub przekroczyły poziom z 2008 r., ale sytuacja jest nieporównywalna do tej sprzed dekady – siła nabywcza w tym czasie mocno urosła, jest też większa dostępność kredytów hipotecznych.

Dlaczego Murapol zrezygnował z tworzenia portfela mieszkań na wynajem, na co mocno postawiło Echo Investment?

Jak najbardziej mamy potencjał, by być aktywnym graczem na rynku lokali na wynajem i strategia zakłada, że po 2021 r. potencjalnie zaangażujemy się w ten obszar we współpracy z inwestorem branżowym. Jednak przy obecnych marżach najbardziej efektywna jest sprzedaż mieszkań końcowym odbiorcom – w segmencie popularnym i w stanie deweloperskim. Z tego powodu na razie nie będziemy się angażować w budowę mieszkań w segmencie podwyższonym czy w standardzie pod klucz – choć technicznie i w sensie zasobów gruntowych moglibyśmy to robić.

Czy rozważacie ofertę nowych akcji przy wchodzeniu na GPW?

Na tym etapie nie możemy podawać szczegółów dotyczących planów wejścia na GPW. Nie planujemy jednak niczego niekonwencjonalnego.

Czy Murapol docelowo będzie spółką dywidendową?

Myślę, że będzie to jeden z elementów, które spółka będzie brała bardzo poważnie pod uwagę. Będziemy to ogłaszać we właściwym czasie.

Ile inwestycji Murapol prowadzi teraz przez FIZAN-y z udziałem zewnętrznych inwestorów? Czy taka forma działalności będzie kontynuowana?

Od początku istnienia grupa Murapol dążyła do koncentracji projektów deweloperskich posługując się spółkami celowymi (SPV), powoływanymi do realizacji poszczególnych inwestycji. Obecnie w ramach Grupy funkcjonują jedynie dwa projekty w ramach których w strukturze udziałowej pośrednio występują FIZAN-y, przy czym dominującym modelem prowadzenia biznesu nadal pozostają SPV-ki z udziałem docelowo w postaci jedynego wspólnika, czyli Murapolu.

Na dziś grupa nie planuje rozwijać swojej działalności w oparciu o model, który zakłada udział FIZAN-ów w strukturach właścicielskich SPV-ek, a te które obecnie funkcjonują będą powoli wygaszane. ar

Budownictwo
Prezesi spółek deweloperskich zarabiają krocie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne