Cztery inne pomiary rynkowe przeprowadzone przez firmy zajmujące się danymi mieszkaniowymi również pokazują, że czynsze za nowe mieszkania albo spadły, albo pozostały na tym samym poziomie w styczniu w porównaniu z poprzednim miesiącem, przedłużając serię miesięcznych spadków czynszów, która rozpoczęła się pod koniec lata.
Spadek cen wynajmu następuje po eksplozji popytu na mieszkania wywołanej pandemią, kiedy nakazy pozostania w domu i wzrost liczby opcji pracy z domu skłoniły Amerykanów do spędzania większej ilości czasu w domu i ponownej oceny warunków mieszkaniowych. Stłumiony popyt na mieszkania eksplodował w miesiącach po wprowadzeniu szczepionek Covid-19 pod koniec 2020 r., a gwałtowny wzrost liczby osób poszukujących mieszkań podniósł czynsze o 25 proc. w ciągu dwóch lat. Zgodnie z danymi z listy mieszkań, krajowa mediana czynszu wzrosła o 17,6 proc. tylko w 2021 roku.
Czynsze zaczęły się obniżać wraz z ostatnimi zmianami cen sprzedaży domów, które spadły o 3,6% między czerwcem a listopadem, zgodnie z krajowym indeksem cen domów S&P CoreLogic Case-Shiller. Wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych i słabnący popyt ze strony kupujących odbijają się na cenach domów, pomimo okresu w tym roku, kiedy niższe stopy procentowe wywołały wzrost zainteresowania kupujących.
Ale tam, gdzie zasoby mieszkaniowe pozostają niezwykle niskie – z korzyścią dla sprzedawców domów – załamanie podaży nowych mieszkań da najemcom większy wybór, utrudniając właścicielom podnoszenie czynszów po stawkach obserwowanych na początku 2022 r., kiedy wzrost czynszów był bliski 20 proc. rocznie.
Ostatni spadek czynszów może sygnalizować, że popyt na mieszkania słabnie. W ostatnich miesiącach zwolnienia dotknęły branże od technologii po finanse, a ceny podstawowych towarów, takich jak artykuły spożywcze, pozostają wysokie, ponieważ koszty utrzymania stale rosną. W rezultacie wielu potencjalnych najemców ponownie zastanawia się, jaką część swoich zarobków chcą przeznaczyć na mieszkanie, podczas gdy inni wracają do członków rodziny, aby zaoszczędzić pieniądze.
Spadek cen najmu może być również efektem pojawienia się nowych zasobów mieszkaniowych na rynku w tym roku. Zgodnie z przewidywaniami RealPage, firmy zajmującej się oprogramowaniem do zarządzania nieruchomościami, w tym roku pojawi się na liście prawie 600 000 nowych jednostek. Dostarczenie nowych mieszkań to efekt starań deweloperów o zarobienie na pandemicznym boomie cen najmu. Podczas pandemii koszt zakupu domu wzrósł o około 32 proc. od marca 2020 r. do grudnia 2022 r., pozostawiając wiele osób o niskich i średnich dochodach bez innego wyboru niż wynajem. A wraz z rosnącymi stopami procentowymi Rezerwy Federalnej, oprocentowanie kredytów hipotecznych gwałtownie wzrosło, czyniąc wynajem jeszcze bardziej atrakcyjną opcją dla osób z ograniczonym budżetem.