Technologie

Nowe, okrojone szacunki rynkowe dla CD Projektu

Po premierze „Cyberpunka 2077" analitycy obniżyli prognozy zysków studia. Nadal zakładają wypłatę dywidendy.
Foto: materiały prasowe

Równo miesiąc temu kurs CD Projektu wyznaczył maksimum, przekraczając 460 zł. Po premierze „Cyberpunka" 10 grudnia drastycznie spadł, a w ostatnich dniach oscyluje w okolicach 270 zł. Na rynek trafiają uaktualniane wyceny brokerów dla studia. Z naszych szacunków wynika, że średnio zakładają one 1,25 mld zł zysku na 2020 r., 1,35 mld zł na 2021 r. oraz 1,4 mld zł na 2022 r. Przed premierą było to odpowiednio: 1,8 mld zł, 1,9 mld zł oraz 1,8 mld zł.

Jaki podział zarobku

Z raportów, które zostały do tej pory upublicznione, wynika, że analitycy zakładają wypłatę dywidendy przez studio w 2021 r. Natomiast mocno podzielone są zdania co do jej wysokości. I tak na przykład według Noble Securities wypłata na akcję w 2021 r. może sięgnąć 11 zł i nieznacznie niższe są założenia na rok kolejny. Natomiast BM mBanku na ten rok zakłada wypłatę, ale w wysokości niewiele ponad 2 zł (co implikowałoby niespełna 1-proc. stopę), a w 2022 r. dywidendy już się nie spodziewa.

Zapytaliśmy giełdową spółkę, jaka będzie tegoroczna rekomendacja zarządu.

– Kwestia wypłaty dywidendy jest uzależniona od wielu czynników. Taka decyzja musi każdorazowo być poprzedzona analizą bieżących i przyszłych potrzeb inwestycyjnych oraz buforów na nieprzewidziane wydatki czy okazje inwestycyjne. Rekomendacja zarządu w tej sprawie zostanie opublikowana za pośrednictwem raportu bieżącego – odpowiada Karolina Gnaś z działu relacji inwestorskich CD Projektu.

Dwie twarze premiery

Foto: GG Parkiet

Błędy w wersjach na konsole rzutują na ocenę premiery „Cyberpunka". Tymczasem gra na PC sprzedaje się bardzo dobrze i wiedzie prym w zestawieniach na Steamie.

Widać też jednak spadek liczby graczy w ostatnich dniach, ale nie brak głosów, że taki proces jest naturalny w okresie kilku tygodni po premierze. To również dlatego wyniki studia za I kwartał br. mogą być relatywnie słabsze w stosunku do tych za IV kwartał 2020 r., a więc obejmujących najbardziej gorące tygodnie po debiucie gry. Do 20 grudnia sprzedało się około 13 mln egzemplarzy, co było nieco poniżej oczekiwań rynkowych.

Analitycy zwracają uwagę na czynnik ryzyka związany z możliwymi odejściami pracowników. Czy rzeczywiście wyrażają oni swoje niezadowolenie?

– Zgodnie z naszą polityką informacyjną nie odnosimy się do informacji mających charakter plotek i spekulacji – odpowiada przedstawicielka CD Projektu.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.