Surowce i paliwa

PGNiG chce dużo inwestować w OZE

W najbliższych latach na rozwój tzw. zielonej energii gazowniczy koncern może wydać nawet 4 mld zł.
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Zarząd PGNiG przyjął kierunkowy plan działań związanych z przyszłymi inwestycjami w sektorze odnawialnych źródeł energii. Jego realizacja ma pozwolić grupie na utworzenie odrębnego biznesu, który zapewni długoterminowe i bezpieczne warunki rozwoju koncernu poprzez stabilizację jego wyników. – Wejście w nowy obszar, jakim są OZE, pozwoli nam nie tylko na budowanie wartości spółki, na wzrost i stabilizację jej przychodów, ale także na intensywniejsze włączenie się w transformację w kierunku gospodarki nisko- i zeroemisyjnej – twierdzi Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Ambitne cele

Tworzenie nowego biznesu będzie polegało m.in. na przeprowadzaniu przejęć projektów i stopniowym budowaniu przez firmę własnych kompetencji deweloperskich w obszarze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. Spółka opracuje też model franczyzowy dla inwestycji związanych z produkcją biometanu. Ponadto chce realizować projekty o charakterze badawczo-rozwojowym i innowacyjnym dotyczące wodoru i magazynowania energii.

Na podstawie przeprowadzonych analiz i symulacji zarząd PGNiG zdecydował o przeznaczeniu na OZE do 4 mld zł w perspektywie najbliższych lat. W tym czasie zamierza osiągnąć moc wytwórczą sięgającą nawet 900 MW (megawaty) i tym samym stać się jednym z głównych graczy wśród wytwórców energii z OZE w Polsce. Ostateczny zakres celów strategicznych oraz poziom przewidywanych na ich realizację inwestycji będzie przedmiotem dalszych analiz. Znajdą one odzwierciedlenie w aktualizacji strategii grupy dotyczącej lat 2017–2022 z perspektywą do 2026 r. Zarząd chce ją przyjąć i ogłosić do końca tego roku.

Wiatr i fotowoltaika

Foto: GG Parkiet

– Przy budowie i rozwoju segmentu OZE najbardziej interesują nas projekty związane z energetyką wiatrową i fotowoltaiką. To technologie o największym potencjale inwestycyjnym – uważa Arkadiusz Sekściński, wiceprezes ds. rozwoju PGNiG. Dodaje, że koncernowi szczególnie zależy na projektach już istniejących albo znajdujących się na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju. Jednocześnie grupa zamierza budować własne kompetencje, rozwijając m.in. projekty instalacji fotowoltaicznych na obiektach i terenach do niej należących. Będą one powstawały na obszarze całej Polski na dachach obiektów i gruntach, których właścicielem jest grupa. Zarząd PGNiG informuje, że koncern dysponuje ok. 62 ha gruntów i 124 tys. mkw. dachów, na których mogą być montowane instalacje fotowoltaiczne. Tylko dzięki nim firma może pozyskiwać nawet do 40 MW energii.

Miesiąc temu spółka ruszyła z programem wodorowym dla energetyki i sektora motoryzacyjnego. Jego realizacja będzie polegała na rozwijaniu produkcji, dystrybucji, magazynowania i handlu tym paliwem.

Powiązane artykuły