Surowce i paliwa

Orlen: Co dalej z programem rozwoju petrochemii?

Mimo że od ogłoszenia z wielką pompą sztandarowego projektu inwestycyjnego grupy PKN Orlen, dotyczącego programu rozwoju petrochemii o wartości 8,3 mld zł, minęło już ponad dwa i pół roku, ciągle brakuje szczegółów na jego temat.
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Co więcej, wiele dziś wskazuje na to, że nie zostanie on zrealizowany w zaplanowanym terminie, czyli do końca 2023 r. – Inwestycje zaplanowane przez Orlen w ramach programu rozwoju petrochemii nadal nie zostały sprecyzowane w takim stopniu, który pozwalałby na ich dokładniejszą ocenę. Brak szczegółów to konsekwencja przesunięcia realizacji tych projektów w czasie, a być może i prowadzenia nowych analiz dotyczących lokalizacji, czy skali planowanych nakładów i możliwych do uzyskania rezultatów – mówi Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku. Zauważa, że w momencie ogłaszania inwestycji petrochemicznych koncern działał w wyjątkowo korzystnym otoczeniu rynkowym, co pozwalało mu osiągać rekordowe wyniki. Dziś sytuacja jest znacznie gorsza, a to może zmuszać do weryfikacji pierwotnych założeń. Dodatkowo przedłuża się proces przejęcia Lotosu, który jest brany pod uwagę przy realizacji różnych przedsięwzięć.

– Ciągły brak szczegółowych informacji na temat programu rozwoju petrochemii powoduje, że nie uwzględniam tych projektów w swoich analizach zarówno po stronie kosztowej, jak i przychodowej. Dziś znacznie więcej wiemy o inwestycjach dotyczących instalacji Visbreakingu, glikolu propylenowego, hydrokrakingu i nawozów o łącznej wartości ok. 3,5 mld zł, mimo że też mają przesunięcia w czasie – twierdzi Kliszcz.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.