Portfel inwestycyjny

Dziewięciu ekspertów i ich styczniowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Foto: Adobestock

Łukasz Wardyn

CMC Markets

USD/PLN

Rzadko interwencje walutowe przynoszą długofalowy skutek, szczególnie gdy autorem jest „mniejszy" bank centralny taki jak NBP. Inaczej sytuacja może wyglądać w krótkim terminie. NBP jest w stanie przestraszyć inwestorów. Wejście: po 3,711; Stop loss: 3,631. Cel: 3,88.

złoto

Fundamenty przemawiające za wzrostem notowań złota nie zmieniły się, a do tego wiele spekulacyjnych pozycji długich zostało zamkniętych w grudniu. Te mogą wracać na rynek już w styczniu.

Wejście: 1859 dolarów za uncję. Stop loss: 1766,05. Cel: 2100.

WIG

Na wielu giełdach, w tym na GPW, trend wzrostowy pozostaje mocny. Teraz inwestorzy będą liczyć na prawdziwy efekt stycznia, którego w Warszawie nie widzieliśmy od lat. WIG już dawno uporał się z ważnym oporem. Wejście: 54 000. SL: 51 300. Cel: 65 000.

Marcin Kiepas

Tickmill

EUR/PLN

Interwencja NBP osłabiła złotego, który może być jeszcze pod presją do możliwego cięcia stóp procentowych na styczniowym posiedzeniu RPP. Fundamenty przemawiają jednak na korzyść PLN. Koniec stycznia będzie stał pod znakiem spadku EUR/PLN. Wejście: 4,60 zł. Cel: 4,42.

soja

Silne wykupienie, jakie towarzyszy siedmiomiesięcznym zwyżkom cen soi, zwiększa ryzyko realizacji zysków w styczniu. Kurs może się cofnąć do szczytu z czerwca 2016 r., czyli do 1207,49 centa za buszel.

Sprzedaż 1340. Stop loss: 1390. Cel: 1230.

WIG20

Rok 2021 zapowiada się bardzo dobrze dla polskiego rynku akcji. Luźna polityka monetarna i mocne odbicie gospodarcze to przepis na hossę. Pierwszy krok ku niej powinien być zrobiony już w styczniu. Kupno: 1930. Stop loss: 1770 pkt.

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas

EUR/PLN

Oczekujemy, że obserwowane pod koniec grudnia osłabienie złotego będzie przejściowe, a w styczniu kurs wróci w kierunku wskazywanym przez fundamenty, a więc poniżej 4,50.

Cel: 4,45. Stop loss: 4,66.

platyna

Notowania surowca przebiły w grudniu ważny opór w rejonie 1040 dolarów, co otwiera drogę do dalszego wzrostu w kierunku maksimów z 2016 r.

Cel: 1200. Stop loss: 980 USD za uncję.

MSCI Emerging Markets

Indeks rynków wschodzących wybił się pod koniec ub.r. nad szczyty z początku 2018 r., co jest silnym sygnałem do kontynuacji trendu w kierunku historycznych maksimów z 2007 r.

Wejście: 1285 pkt. Cel: 1350 pkt. Stop loss: 1200 pkt.

Rafał Sadoch

DM mBanku

EUR/USD

W końcówce 2020 r. Narodowy Bank Polski sztucznie osłabiał złotego. Odejście od tych działań na początku 2021 r. powinno wesprzeć krajową walutę.

Cel: 4,40.

kukurydza

Nadzieje na ożywienie popytu w 2021 r. wywindowały ceny na sześcioletnie szczyty. Jednak od strony podażowej sytuacja na tym rynku nie wygląda aż tak dobrze, w związku z czym możliwe jest częściowe odreagowanie ostatnich zwyżek.

Cel: 450 centów za buszel.

S&P 500

Ceny akcji cały czas są napędzane nadziejami na odbudowę gospodarczą w 2021 r.

Cel: 3900 pkt.

Marcin Sulewski

Santander Bank Polska

USD/RUB

Kurs nie przebił wsparcia na poziomie 72 i uważam, że styczeń może przynieść korektę ostatniej słabości dolara, co będzie generowało presję na wzrost USD/RUB. W 2020 r. rubel był jedną z najsłabszych walut z rynków wschodzących i nie sądzę, by sytuacja uległa zmianie. Cel: 80.

pallad

Surowiec odrobił znaczną większość strat poniesionych w pierwszej części 2020 r. i liczę na to, że będzie to solidna podstawa do wznowienia trendu wzrostowego, obserwowanego w poprzednich latach.

NZX50

Oczekuję, że gospodarka i giełda Nowej Zelandii będą korzystać z koniunktury w Chinach i kontynuowany będzie trend obserwowany przed koronakryzysem.

Marek Rogalski

DM BOŚ

EUR/PLN

Ostatnie osłabienie złotego wywołane działaniami Narodowego Banku Polskiego stwarza okazję, biorąc pod uwagę szanse na podtrzymanie globalnego risk-on także w styczniu.

srebro

Grudzień przyniósł korzystne sygnały na wykresie srebra, co może zapowiadać kierunek w stronę szczytów z ostatnich wakacji.

Hang Seng China Ent.

Nadchodzący rok może być lepszy dla chińskiej giełdy, co tym samym może zapowiadać dość dobry styczeń. Rynek może rozgrywać inaugurację prezydentury Joe Bidena, który utożsamiany jest jako polityk bardziej ugodowy wobec Chin. Cel: 11 400 pkt.

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

EUR/USD

Ostatnie osłabienie złotego zostanie zniwelowane w 2021 r. Umocnienie walut rynków wschodzących oraz z regionu wskazuje na lokalne czynniki za osłabieniem PLN, które są zazwyczaj przejściowe i z czasem ustępują globalnym trendom.

Stop loss: 4,66.

złoto

Potencjalne korekty oceniam jako dogodny moment do zajęcia pozycji. Dużo pozytywnych informacji w cenach akcji czy obligacji, słabnący USD czy akceptowanie podwyższonej inflacji przez banki centralne to fundamentalnie środowisko sprzyjające złotu. Wejście: 1851. SL: 1749 USD/oz.

NCIndex

W ostatnich latach pozytywny efekt sezonowy, zwany popularnie efektem stycznia, najbardziej regularnie zaznacza się wśród najmniejszych spółek.

Stop loss: 459 pkt.

Bartosz Sawicki

Cinkciarz.pl

CZK/PLN

Złoty obciążony jest balastem najbardziej łagodnie nastawionego banku centralnego w regionie. W rezultacie polska waluta ma mniejszy potencjał do umocnienia niż forint, a przede wszystkim czeska korona.

gaz ziemny

Fundamenty rynku surowca uległy w ostatnim roku jednoznacznemu zacieśnieniu, lecz w pierwszej części sezonu grzewczego łagodne temperatury przejściowo zepchnęły spadek aktywności wydobywczej oraz wzrost eksportu na dalszy plan.

Euro Stoxx 50

Indeks europejskich blue chips zakończył rok powyżej 3400 pkt, czyli strefy szczytów z czerwca, lipca i września. Powinno to sprzyjać kontynuacji zwyżek przy obowiązywaniu motywu inwestycyjnego, zakładającego szybkie odbicie gospodarcze.

Andrzej Kiedrowicz

AvaTrade

EUR/PLN

Kurs złotego osłabił się na koniec roku w związku z doniesieniami sugerującymi obniżkę stóp procentowych w I kwartale oraz interwencjami na rynku przez NBP. Poziom 4,60 wydaje się jednak barierą trudną do trwałego przebicia i w styczniu możliwa jest korekta zwyżek na parze.

złoto

Cena powinna dalej zwyżkować ze względu na stagnację globalnej gospodarki w wyniku kolejnej fali pandemii i przeciągających się z tego powodu lockdownów. Rosnące oczekiwania co do inflacji i presja spadków na dolara dodatkowo wspierają wycenę złotego kruszcu.

Nasdaq Composite

Pozytywne nastroje inwestycyjne, związane z udanym początkiem szczepień, mogą być kontynuowane w styczniu. Indeks nakierowany na spółki technologiczne może być dodatkowym beneficjentem zmian, które promują innowacyjne spółki.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.