Tak rynek zareagował na informację o wejściu na polski rynek chińskiego gracza, który może namieszać na rynku robotów chirurgicznych. Meden-Inmed, polski dystrybutor chińskiej firmy Edge Medical, podpisał właśnie kontrakt na sprzedaż pierwszego robota chirurgicznego MP1000 pochodzącego z Chin, który trafi do polskiego szpitala. Według zapewnień przedstawicieli Meden-Inmed pochodzący z Chin system robotyczny ma być dużo tańszy niż da Vinci, którego wyłącznym dystrybutorem na Polskę, Czechy i Słowację jest Synektik. Zdaniem analityków może zagrozić dominacji Synektika na rodzimym rynku . - Spółka zajmuje się dystrybucją i serwisowaniem robotów, a w obliczu zależności w głównej mierze od kontraktów publicznych znacznie niższa cena robotów może stanowić wyraźny problem na drodze do utrzymania obecnych dynamik wzrostowych wyników spółki – wskazują analitycy XTB.

Czytaj więcej

Synektik: Wyniki dały paliwo do wzrostu kursu

Synektik nie obawia się konkurencji

W przesłanym komentarzu prezes Synektika Cezary Kozanecki wyjaśnia, że konkurencja na rynku robotyki chirurgicznej nie jest nowym zjawiskiem, a przewagą Synektika mają być m. in. szeroka oferta, doświadczenie i renoma, która spółka zyskała w ostatnich latach nie tylko na krajowym rynku. - Działamy w dynamicznie rozwijającej się branży technologii medycznych i konkurencja jest naturalnym elementem rozwoju tego rynku. Na polskim rynku od wielu lat oferowane są produkty kilku producentów, w tym bardzo rozpoznawalnych globalnych marek. Jednak to Synektik z robotami Da Vinci ma najszerszą na rynku ofertę systemów robotyki chirurgicznej (5 różnych modeli robotów). Już wkrótce do oferty wprowadzimy roboty tzw. V generacji, gdzie Synektik będzie ich pierwszym dystrybutorem w Europie. Kompleksowo zabezpieczamy serwis, szkolenia i pełne wsparcie dla użytkowników, co jest bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjentów i zapewnienia ciągłości funkcjonowania oddziałów wykorzystujących roboty medyczne  - komentuje. Jednocześnie podkreśla, że Synektik spełnia też wszystkie wymogi wymagane w specyfikacjach przetargowych ogłaszanych przez podmioty publiczne, organizujące zakup systemów robotycznych.

Czytaj więcej

Prezes Synektika: Szczyt możliwości jeszcze przed nami

W I połowie roku obrotowego (zakończonej 31 marca 2025 r. ) Synsktik zrealizował 12 dostaw.  Łącznie na koniec marca 2025 r. pod opieką serwisową Grupy znajdowało się 100 systemów da Vinci w Polsce, Czechach i na Słowacji. Jednocześnie spółka jest w trakcie realizacji kolejnych umów na dostawę systemów robotycznych.