REKLAMA
REKLAMA

Portfel fundamentalny

Propozycje na listopad nadzieją na odrobienie strat

Większość pomysłów inwestycyjnych nie sprawdziła się w minionym miesiącu. Czy wytypowane nowe spółki przełożą się na pozytywny wynik portfeli?
Foto: Fotolia
Foto: GG Parkiet

Kontynuacja wyprzedaży sprawiła, że październik był kolejnym spadkowym miesiącem na GPW. Na rynek napływały głównie informacje przemawiające za pozbywaniem się akcji. Negatywny trend kontynuowały małe spółki, których papiery tanieją w wyniku odpływu kapitału z krajowych TFI. Co gorsza, przyłączył się do nich segment dużych przedsiębiorstw, reprezentujących indeks WIG20, którym z kolei zaszkodziło wyraźne pogorszenie nastrojów na zagranicznych rynkach akcji. Dodatkowych emocji dostarczył inwestorom niedawno rozpoczęty sezon publikacji raportów wynikowych za III kwartał. Nie zabrakło niespodzianek, które zatrzęsły notowaniami niejednej spółki.

 

Nowe propozycje na listopad

Przecena, jakiej doświadczyła w ostatnich miesiącach spora liczba spółek z warszawskiego parkietu, skłoniła ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych do poszukiwań nowych okazji. Doszło do istotnych roszad w składach portfeli. Wytypowane przed miesiącem firmy nie spełniły pokładanych nadziei.

Analizując propozycje zgłoszone na kolejny miesiąc, widać, że typujący w odpowiedzi na rynkową dekoniunkturę coraz bardziej są skłonni stawiać na spółki bardziej defensywne, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od koniunktury gospodarczej. Tym można tłumaczyć stosunkowo duże zainteresowanie producentami gier, których produkty trafiają na rynek globalny. Co więcej, wielu przedstawicieli tej branży ma za sobą korektę, która uatrakcyjniła ich wyceny.

Dlatego do łask kupujących powróciły walory CD Projektu, na które w tym miesiącu postawiło dwóch brokerów. – Widzimy nagromadzenie negatywnych informacji, tymczasem dobre debiuty gier („Red Dead Redemption 2", „Call of Duty") powinny wspierać długoterminowo oczekiwania odnośnie do premiery „Cyberpunk 2077". Debiuty „Gwinta" i „Thronebreaker" powinny natomiast w krótszym terminie wspierać wyniki kwartalne CD Projektu – wskazują eksperci BM BGŻ BNP Paribas.

Innym faworytem z branży producentów gier jest Ten Square Games. Spółka, która zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w maju tego roku, znalazła się aż w trzech portfelach na listopad (w dwóch jako nowa spółka). Za inwestycją w jej akcje przemawiają mocne liczby. – Wzrost szacunkowych przychodów w III kwartale br. o 400 proc. rok do roku. i 50 proc. kwartał do kwartału traktujemy jako silną fundamentalną przesłankę poprawy wyników – argumentują analitycy Raiffeisen Brokers. To przede wszystkim zasługa gry „Fishing Clas", ale jak podkreśla zarząd firmy, pozostałe tytuły w minionym kwartale również radziły sobie dobrze.

 

Duże i średnie spółki na celowniku

Biorąc pod uwagą poszczególne segmenty naszego rynku akcji, eksperci w dalszym ciągu preferują wyróżniające się duże i średnie spółki kosztem małych. Do obecnych już w portfelach firm z sektora finansowego, jak Alior, PKO BP, Pekao i PZU dołączyło kilka nowych propozycji z WIG20. Po długim okresie nieobecności do łask wróciła Grupa Lotos. – Obserwujemy poprawę marż rafineryjnych w II połowie października po korekcie na rynku ropy. Pozytywnie oceniamy wyniki grupy za III kwartał br. i zapowiedzi zwiększenia dywidendy – argumentują analitycy BM BGŻ BNP Paribas.

Rośnie też grono zwolenników JSW, które jest już obecne w dwóch portfelach. Tym razem postawili na nich eksperci z Raiffeisena. – Sprzyjające tendencje dotyczące notowań koksu kontrastują z wyceną JSW uwzględniającą wiele ryzyk – uzasadniają.

Mocna październikowa przecena będąca efektem słabszych rozczarowujących wyników kwartalnych i obaw związanych ze słabszą sprzedażą w jesiennych miesiącach, uatrakcyjniła wycenę CCC. Szansę dostrzegli w tym analitycy Haitong Banku: – Pomimo że wyniki sprzedażowe za październik będą słabe, a pierwsze dni listopada także nie zapowiadają dobrej sprzedaży ze względu na utrzymującą się wysoką temperaturę oraz brak deszczu, to zakładam, że sporo tych negatywnych czynników jest już zdyskontowanych, a spółka wydaje się atrakcyjna fundamentalnie – uważają.

Wśród średnich spółek z indeksu mWIG40 coraz większym zainteresowaniem cieszą się akcje PKP Cargo – poprawy ich notowań spodziewa się trzech brokerów. W październiku papiery tego kolejowego przewoźnika do portfela dołączyli analitycy Raiffeisena. – Lepsze od oczekiwań wyniki za III kwartał oraz pozyskanie blisko 300 mln zł dofinansowania na projekty intermodalne oceniamy jako fundamentalne wsparcie notowań – argumentują eksperci biura.

Po dłuższym okresie nieobecności w portfelu eksperci dostrzegli potencjał w papierach Grupy Kęty i Orbisu. W ich przypadku istotnym argumentem okazały się pozytywne oczekiwania odnośnie do wyników za IV kwartału br.

Przeciągającą się korektę na rynku niektórzy z naszych typujących potraktowali jako okazję do kupna przecenionych walorów. Tym samym wśród propozycji na kolejny miesiąc tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów i perspektyw mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji. Jej potwierdzeniem mogą być relatywnie niskie poziomy wskaźników wyceny. Ten argument okazał się kluczowy w przypadku takich spółek , jak Grupa Kęty, LiveChat, Pfleiderer, czy Wielton.

 

Październikowa przecena

Foto: GG Parkiet

Wyniki minionego miesiąca pokazały, że nie jest łatwo zarabiać w okresie dekoniunktury na rynku akcji i jak ważna jest odpowiednia selekcja firm w portfelu. Pogłębienie spadków indeksów w minionym miesiącu sprawiło, że wyniki wszystkich portfeli, których skład tworzyły wytypowane przed miesiącem spółki, znalazły się pod kreską. Uśredniony październikowy wynik wszystkich portfeli fundamentalnych był 5,2 proc. na minusie. Stopy zwrotu uzyskane przez brokerów były nieco lepsze od wyniku szerokiego rynku (WIG w ubiegłym miesiącu stracił 6,2 proc.), a także od portfela stworzonego dla „Parkietu" przez analityków technicznych, który podsumowaliśmy w środowym wydaniu „Parkietu" (w październiku był 6,7 proc. pod kreską).

Najbardziej odporny okazał się portfel analityków DM BD oraz Millennium DM, które zanotowały stratę na poziomie 3,2 proc., czyli o 3 pkt proc. mniej niż indeks WIG. Na trzeciej pozycji uplasowali się eksperci z Haitong Banku, których portfel w październiku był 5,3 proc. pod kreską.

Po dziesięciu miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem z inwestycji mogą się pochwalić jedynie dwaj brokerzy. Dzięki najlepszemu wynikowi w październiku na prowadzeniu umocnili się analitycy DM BDM, którzy mogą się pochwalić stopą zwrotu na poziomie ponad 20 proc. Z kolei portfel wicelidera, Haitong Banku, jest o ponad 17 proc. grubszy niż na początku tegorocznej rywalizacji. Na trzeciej pozycji znaleźli się specjaliści z Raiffeisen Brokers, których portfel jest ponad 5 proc. na minusie. Łącznie od początku 2018 roku fundamentalne portfele „Parkietu" wypracowały średnią stopę zwrotu na poziomie – 4 proc. Dla porównania: indeks WIG stracił w tym czasie 13,2 proc.

 

Pekabex. Rynek liczy na kontynuację poprawy wyników

Papiery Pekabeksu okazały się najlepszą inwestycją spośród spółek, które znalazły się w składzie portfeli na październik. W ciągu minionego miesiąca można było na nich zarobić ponad 16 proc., mimo fatalnej koniunktury panującej na krajowym rynku akcji. Spółka zarabia na sprzedaży prefabrykatów, które trafiają do wszystkich segmentów budownictwa, także na rynki eksportowe. Inwestorzy docenili, że Pekabex systematycznie zwiększa wielkość portfela zleceń, jednocześnie charakteryzuje się on szybką rotacją. Co istotne, spółka może się pochwalić systematyczną poprawą wyników w ostatnich okresach.

 

CCC. Kurs pod presją rozczarowujących wyników

Papiery CCC były najsłabszą pozycją w składzie październikowych portfeli. W minionym miesiącu notowania obuwniczej spółki nieoczekiwanie zjechały w dół o ponad 24 proc. Sprzedający byli bardzo aktywni w końcówce miesiąca. Do pozbywania się walorów skłoniły inwestorów rozczarowujące wstępne wyniki za III kwartał. W tym okresie spółka zanotowała 40,7 mln zł EBITDA i 37 mln zł straty netto, co było poziomem wyraźnie poniżej oczekiwań analityków. Inwestorów najbardziej zmartwił wyraźny spadek marży brutto w tradycyjnych sklepach. Marża brutto na sprzedaży grupy spadła rok do roku z około 51 proc. do 47,7 proc.

 

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Orange | Zmiana struktury portfela.

- Pekabex | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Grupa Kęty | Ostatnia przecena uatrakcyjniła wycenę spółki. Zwracamy uwagę na niską bazę wynikową w IV kwartale 2018 r. Argumentem jest też duży potencjał dywidendowy w 2019 roku.

- Orbis | Liczymy na poprawę wyników spółki w IV kwartale 2018 r. Akcje są po mocnej przecenie, co przekłada się na atrakcyjne mnożniki.

 

BM BGŻ BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Echo Investment| Brak czynników do wzrostu w krótkim terminie.

- PlayWay | W segmencie producentów gier preferujemy CD Projekt względem PlayWay.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- CD Projekt | Widzimy nagromadzenie negatywnych informacji, dobre debiuty gier („Red Dead Redemption 2", „Call of Duty") powinny wspierać długoterminowo oczekiwania odnośnie „Cyberpunk 2077", debiuty „Gwinta" i „Thronebreaker" powinny natomiast w krótszym terminie wspierać wyniki kwartalne.

- Lotos | Obserwujemy poprawę marż rafineryjnych w II poł. października po korekcie na rynku ropy, pozytywnie oceniamy wyniki 3Q i zapowiedzi zwiększenia dywidendy.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Netia, Orange | Zamiana na spółki z większym potencjałem wzrostu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- CCC | Pomimo, że wyniki sprzedażowe za październik będą słabe, a pierwsze dni listopada także nie zapowiadają dobrej sprzedaży ze względu na utrzymującą się wysoką temperaturę oraz brak deszczu, to zakładam że sporo tych negatywnych czynników jest już zdyskontowanych, a spółka wydaję się atrakcyjna fundamentalnie.

- CD Projekt | Spodziewamy się powrotu pozytywnego nastawienia do firmy w związku z dobrą sprzedażą gry „Red Dead Redemption", która może być papierkiem lakmusowym dla „Cyberpunka".

- LC Corp| Spodziewamy się uwolnienia wartości po transakcji sprzedaży aktywów oraz wzrostu oczekiwań co do wypłaty wysokiej dywidendy.

- LiveChat | Bardzo atrakcyjnie wyceniana spółka, ostatnia przecena nieuzasadniona fundamentalnie.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Asseco Poland| Ustępuje w portfelu miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Ten Square Games| Doceniamy stabilną bazę klientów oraz dynamicznie rosnące przychody i zyski.

Raiffeisen Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Amica, Inter Cars, Netia, Pekao, PKO BP | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- JSW | Sprzyjające tendencje dotyczące notowań koksu kontrastują z wyceną JSW uwzględniającą wiele ryzyk.

- PKP Cargo | Lepsze od oczekiwań wyniki za III kw. oraz pozyskanie blisko 300 mln zł dofinansowania na projekty intermodalne oceniamy jako fundamentalne wsparcie notowań.

- TS Games | Wzrost szacunkowych przychodów w III kw. o 400 proc. r./r. i 50 proc. kw./kw. traktujemy jako silną fundamentalną przesłankę za poprawą wyników.

- Work Service | Sprzedaż Exact Systems traktujemy jako fundamentalny game changer w kontekście postrzegania zadłużenia spółki oraz nastawienia do niej.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Skład portfela pozostaje bez zmian.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Brak nowych spółek w portfelu.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA