Portfel fundamentalny

Propozycje na marzec nadzieją na odrobienie strat

Większość pomysłów inwestycyjnych nie sprawdziła się w minionym miesiącu, do czego walnie przyczyniła się rynkowa korekta. Czy nowe spółki w portfelach pozwolą odrobić straty?
Foto: materiały prasowe

Uczestnicy rywalizacji portfeli fundamentalnych liżą rany po najgorszym miesiącu od lat. Ich straty zapewne byłyby większe, gdyby miesiąc wcześniej nie ograniczyli ekspozycji na segment największych spółek, który okazał się najmniej odporny na globalne zawirowania. Przewaga mniejszych firm w portfelach wprawdzie nie uchroniła ich przed stratami, ale przynajmniej w przypadku większości brokerów okazały się one mniej dotkliwe niż spadki głównych indeksów.

Typy na marzec

Foto: GG Parkiet

Biorąc pod uwagę poszczególne segmenty naszego rynku akcji, biorący udział w naszym typowaniu w dalszym ciągu preferują wyróżniające się małe i średnie spółki kosztem walorów z indeksu WIG20. W odpowiedzi na osłabienie rynkowej koniunktury eksperci coraz bardziej są skłonni stawiać na spółki bardziej defensywne, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od koniunktury gospodarczej. Tym można tłumaczyć wzmożone zainteresowanie producentami i wydawcami gier. Faworytem w tym gronie jest Ten Square Games, na którego w marcu postawiło aż czterech brokerów (w dwóch portfelach występuje jako nowa spółka). – Obecna przecena stanowi okazję inwestycyjną, biorąc pod uwagę nowe obiecujące produkty, prawdopodobnie rekordowe wyniki roczne wspierane ulgą podatkową IP Box, a także duży potencjał uzyskania licencji na rynek chiński – uzasadniają swój wybór analitycy BNP Paribas BM. Na celowniku znalazło się tez kilku innych przedstawicieli tej samej branży, jak 11 bit studios, CD Projekt czy PlayWay.

Coraz więcej zwolenników mają deweloperzy mieszkaniowi, którym cały czas sprzyja utrzymujący się wysoki popyt na nowe mieszkania, windując ich ceny. Analitycy liczą, że spółki posiadające zasobny bank ziemi będą w stanie utrzymać wysoki poziom przedsprzedaży w kolejnych okresach, stąd obecność w portfelach Dom Development, Archicomu czy Atalu. Ich dodatkowym atutem są atrakcyjne dywidendy. Zdaniem typujących deweloperzy mogą być jednym ze stabilizatorów portfela w warunkach podwyższonej zmienności na rynku.

Niskie wyceny i mocne fundamenty

Foto: GG Parkiet

Lutową korektę na warszawskiej giełdzie niektórzy z naszych typujących potraktowali jako doskonałą okazję do kupna przecenionych walorów. Tym samym wśród propozycji na kolejny miesiąc tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów i perspektyw mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji. Jej potwierdzeniem może być relatywnie niski poziom wskaźników wyceny. Ten argument okazał się kluczowy w przypadku takich spółek, jak: Budimex, Makarony Polskie, Rainbow Tours czy TIM.

Najczęściej przytaczanym argumentem za wyborem spółki do portfela, oprócz niskiej wyceny wskaźnikowej, są oczekiwania poprawy wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy w trakcie sezonu publikacji wyników za IV kwartał 2019 r. (większość spółek ma to jeszcze przed sobą), uwagę ekspertów zwróciły te podmioty, które przekonały ich solidnymi wynikami finansowymi lub dają nadzieję, że takie rezultaty wkrótce pokażą. Nasi typujący wychodzą z założenia, że solidne wyniki, poparte perspektywą ich dalszej poprawy w kolejnych okresach, powinny mieć pozytywny wpływ na wyceny firm. Argument dotyczący wyników miał istotne znaczenie w przypadku wyboru takich spółek, jak: Arctic Paper, Asbis czy Ten Square Games.

Korekta zabrała styczniowe zyski

W zakończonym miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych miały utrudnione zadanie. Na warszawskiej giełdzie nieoczekiwanie rozwinęła się korekta, która zabrała całość lub przynajmniej większą część styczniowych zysków. Kluczowy był ostatni tydzień lutego, w którym wyprzedaż sprowadziła główny indeks ponad 15 proc. w dół, do poziomu niewidzianego od kilku lat. Głównym powodem pogorszenia nastrojów były rosnące obawy inwestorów związane ze skutkami globalnego rozprzestrzeniania się koronawirusa. W tak mało sprzyjających warunkach uczestnicy naszej rywalizacji nie mieli szans na wypracowanie dodatnich stóp zwrotu. Odbiło się to na uśrednionej stopie zwrotu z wszystkich portfeli – w zakończonym miesiącu wyniosła ona 9,5 proc. pod kreską. To wprawdzie rezultat lepszy od szerokiego rynku (WIG w tym czasie stracił 13 proc.), ale równocześnie dużo słabszy w porównaniu z wynikiem wypracowanym przez analityków technicznych. Stworzony przez nich portfel (podsumowaliśmy go we wtorkowym wydaniu „Parkietu") stracił w ubiegłym miesiącu tylko 3,7 proc.

Pogorszenie rynkowej koniunktury w minionym miesiącu sprawiło, że wyniki wszystkich portfeli, których skład tworzyły wytypowane przed miesiącem spółki, znalazły się pod kreską. Najmniejsze straty, które pozwoliły na zajęcie miejsc w czołowej trójce, wypracowali eksperci Haitong Banku, Millennium DM i DM BDM.

Po dwóch miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem z inwestycji mogą się pochwalić jedynie trzej brokerzy. Dzięki wysokiej stopie zwrotu wypracowanej w styczniu na prowadzeniu utrzymali się analitycy Noble Securities, ale ich zysk stopniał do 3,1 proc. Z kolei portfel wicelidera, Haitong Banku, jest o 2,7 proc. grubszy niż na początku tegorocznej rywalizacji. Na trzeciej pozycji znaleźli się specjaliści z Millennium DM, których portfel jest ponad 1,4 proc. na plusie. Łącznie od początku 2020 roku fundamentalne portfele „Parkietu" wypracowały średnią stopę zwrotu na poziomie – 3,9 proc. Dla porównania: indeks WIG stracił w tym czasie aż 15,2 proc.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Agora, Votum | Zmiana struktury portfela.

- Polenergia | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alior Bank | Wykorzystujemy silną przecenę; zwracamy uwagę na ambitną strategię zarządu.

- Arctic Paper | Mocne wyniki i pozycja gotówkowa po IV kwartale 2019 r.

- TIM | Niewymagająca wycena spółki i kolejne transakcje zakupu akcji przez insiderów.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Cyfrowy Polsat, Wirtualna Polska | Zamiana na bardziej atrakcyjne walory.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Asseco Poland, Orange PL, Play | W otoczeniu risk off związanym z rozprzestrzenianiem się wirusa zwiększamy ekspozycję na defensywne spółki w portfelu.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Asseco SEE | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Rainbow Tours | Atrakcyjna wycena nieuzasadniona fundamentalnie.

- VRG | Oczekujemy podtrzymania dynamik sprzedaży porównywalnej i pozytywnej reakcji rynku na raport roczny.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Agora | Zagrożenie epidemią może obniżyć frekwencję w kinach.

- Archicom, Grupa Kęty | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Budimex | Dobre perspektywy na bieżący rok i kolejne lata.

- Makarony Polskie | Bezpieczna i dywidendowa spółka, nisko wyceniana, a do tego stabilnie rosnąca.

- Ten Square Games | Czytelna strategia spółki przekłada się na dynamicznie rosnące zyski.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Ciech, Synektik | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- 11 bit studios, CD Projekt | Fundamentalne typy pod odbicie.

- Dom Development | Stabilizator portfela w warunkach podwyższonej zmienności na rynku akcji.

- PKP Cargo | Spółka wyceniana poniżej wartości zezłomowanych wagonów (z pominięciem lokomotyw czy gruntów).

Dom Analiz SII

Z PORTFELA WYPADAJĄ

- Ailleron | Wyniki za IV kwartał 2019 r. były znacząco poniżej naszych oczekiwań;

- Wielton | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Asbis | Duża przecena akcji pomimo lepszych od oczekiwań wyników finansowych za 2019 rok i niezłych perspektyw na rok bieżący.

- XTB | Dobre wyniki finansowe za IV kwartał ubiegłego roku, duża zmienność na rynkach powinna pozytywnie wpłynąć na przyszłe zyski spółki.

BNP Paribas BM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Amica, Enter AIr | Mamy obawy o potencjalny wpływ koronawirusa na biznesy spółek.

- Arctic Paper, Celon Pharma, Ultimate Games | Rotacja na bardziej atrakcyjne walory.

- LiveChat, Play | Naszym zdaniem rozczarowujące wyniki za IV kwartał 2019 r.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Atal | Pozytywnie oceniamy rynek deweloperów mieszkaniowych w kraju, ponadto podoba nam się strategia geograficznej dywersyfikacji spółki oraz wysokość wypłacanej dywidendy.

- Benefit Systems | Spółka odzyskuje zaufanie inwestorów po słabym początku 2019 r., perspektywy utrzymania wzrostu biznesu w 2020 r. są pozytywne.

- PlayWay | Wysoka zdolność do generowania gotówki, wypłata dywidendy, bogate portfolio gier oraz interesujący backlog czynią spółkę naszym top pickiem w segmencie gamingowym.

- R22 | Pozytywnie oceniamy wyniki za ostatni kwartał, widzimy przestrzeń do wzrostu wszystkich segmentów spółki (hosting, omnichannel, SaaS) w kolejnych kwartałach.

- Ten Square Games | Obecna przecena stanowi okazję inwestycyjną, biorąc pod uwagę nowe obiecujące produkty, prawdopodobnie rekordowe wyniki roczne wspierane ulgą podatkową IP Box, a także duży potencjał uzyskania licencji na rynek chiński.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak stale mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.