Medycyna i zdrowie

Braster: Kurs na fali wzrostowej

Dobra passa notowań Brastera zdaje się nie mieć końca. Podczas poniedziałkowej sesji notowania spółki rosły nawet o ponad 15 proc.
Foto: materiały prasowe

Od początku stycznia papiery zdrożały o prawie 400 proc. Kurs Brastera dostał mocny impuls wzrostowy pod koniec stycznia br., gdy pojawiła się informacja, że European High Growth Opportunities Securitization Fund może dofinansować spółkę kwotą do 50,1 mln zł. Zarząd poinformował wtedy, że wstępnie zaakceptował niewiążącą ofertę inwestycyjną oraz podjął rozmowy w celu uzgodnienia warunków potencjalnego finansowania. Zakładała ona pozyskanie przez spółkę finansowania w postaci emisji obligacji zamiennych na akcje. Notowania Brastera wspiera też duża aktywność insiderów systematycznie skupujących akcje spółki z rynku. Wśród kupujących są zarówno przedstawiciele zarządu spółki, jak i rady nadzorczej.

Adrian Kowollik, analityk z East Value Research, zwraca uwagę na trudną sytuację producenta urządzeń medycznych, którego sprzedaż wciąż jest poniżej oczekiwań, a działania inwestora budzą jego wątpliwości. – Braster ma wprawdzie finansowanie od inwestora zagranicznego, ale jest to ten sam, którego spółka miała już wcześniej. European High Growth Opportunities Securitisation Fund słynie z tego, że konwertuje swoje obligacje zamienne po cenie znacznie poniżej ceny rynkowej i sprzedaje je wszystkie na rynku. Jego działania są bardzo negatywne dla innych inwestorów – wskazuje ekspert. – To, czego Braster potrzebuje, to inwestora strategicznego lub silnego inwestora finansowego z długoterminowym horyzontem inwestycyjnym – podkreśla. Warto zauważyć, że współpracę w zakresie finansowania z tym samym inwestorem zawiesił niedawno Infoscan. Z obserwacji tej spółki wynikało, że fundusz zaraz po dopuszczeniu do obrotu akcji uzyskanych w wyniku konwersji obligacji dokonywał ich sprzedaży na rynku wtórnym, co spowodowało bardzo istotny spadek wyceny Infoscanu. W czasie, gdy spółka miała zapewnione finansowanie funduszu, jej wycena giełdowa obniżyła się o ok. 70 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.