Rekordowe PMI z deltą na horyzoncie

Wstępne dane o koniunkturze w przemyśle i sektorze usług strefy euro mówią o silnym ożywieniu. Optymizm psuje jednak mocno zaraźliwy wirus.

Publikacja: 24.07.2021 08:37

Rekordowe PMI z deltą na horyzoncie

Foto: AFP

Wspólny wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro wzrósł z 59,5 pkt w czerwcu do 60,6 pkt w lipcu, czyli do najwyższego poziomu od 21 lat. Indeks dla sektora usług skoczył z 58,3 pkt do 60,4 pkt i znalazł się najwyżej od 2006 r. Wskaźnik dla przemysłu spadł jednak z 63,4 pkt do 62,6 pkt, najniższego poziomu od czterech miesięcy, do czego przyczyniły się zakłócenia w łańcuchach dostaw. Reakcja rynków na te wstępne dane była umiarkowanie pozytywna. Większość europejskich indeksów giełdowych lekko zyskiwała podczas piątkowej sesji.

Kontynuacja odbicia

– Lepsze od spodziewanych odczyty PMI potwierdzają silne odbicie w III kwartale. Ponowne otwieranie sektora usług zrekompensowało lekki spadek w przemyśle związany z problemami w łańcuchach dostaw. Presja inflacji daje o sobie znać, zmuszając „gołębi" Europejski Bank Centralny, by pozostał ostrożny na swoim sierpniowym posiedzeniu – twierdzi Bert Colijn, ekonomista ING.

Dosyć dobre dane napłynęły z największej gospodarki strefy euro. PMI dla niemieckiego sektora usług wzrósł z 57,5 pkt do rekordowego poziomu 62,2 pkt. Dla przemysłu zwiększył się natomiast z 65,1 pkt do 65,6 pkt. We Francji przemysłowy PMI spadł z 59 pkt do 58,1 pkt, a usługowy z 57,8 pkt do 57 pkt. Indeksy te wciąż mówią jednak o silnej ekspansji w sektorze prywatnym. (Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt mówi o poprawie sytuacji w branży).

– Mogą nieco rozczarowywać spadki PMI w lipcu, ale nie powinny być one zaskoczeniem, gdy gospodarka francuska przechodzi przez normalizację luźniejszych restrykcji. Mimo to PMI wskazują na kolejny miesiąc silnego wzrostu, w którym dostawcy usług mieli się znów lepiej niż przemysł – uważa Joe Hayes, ekonomista z IHS Markit, firmy przygotowującej sondaże PMI.

Wpływ pandemii

– Narodowe sondaż pokazują, że wariant delta koronawirusa ma już wpływ na gospodarkę. W Niemczech, gdzie przypadków infekcji jest wciąż niewiele, łączny wskaźnik PMI osiągnął rekord, do czego przyczynił się wzrost indeksu dla usług. Przypadki Covid-19 we Francji natomiast szybko rosną, a indeksy dla przemysłu i usług spadały. Dane o mobilności społecznej za lipiec pokazują dalszą poprawę w Niemczech, ale mały spadek we Francji w ostatnich tygodniach. Te dane sugerują, że wzrost gospodarczy zwalnia z wysokiego poziomu, ale jest jeszcze długa droga do spadku – wskazuje Jack Allen-Reynolds, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Oznaki spowolnienia widać również w innej dużej gospodarce (spoza strefy euro), w której rozprzestrzenia się wariant delta – w Wielkiej Brytanii. PMI dla przemysłu spadł tam z 63,9 pkt w czerwcu do 60,4 pkt w lipcu, a dla sektora usług z 62,4 pkt do 57,8 pkt. Wielu pracowników znalazło się na kwarantannie, po tym jak wykryto ich kontakty z osobami zakażonymi.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28