MFW ponownie nie docenił witalności amerykańskiej gospodarki

Inflacja na świecie opada szybciej od oczekiwań, a tempo wzrostu gospodarczego jest wyższe. Te pozytywne tendencje w największym stopniu widoczne są w USA, w najmniejszym zaś w Europie. Chociaż Polska jest akurat wyjątkiem.

Publikacja: 17.04.2024 06:00

MFW ponownie nie docenił witalności amerykańskiej gospodarki

Foto: Andrew Harrer/Bloomberg

Gospodarka USA, pomimo najostrzejszego od półwiecza cyklu podwyżek stóp procentowych, który Rezerwa Federalna przeprowadziła w latach 2022–2023, nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia. Mimo to inflacja jest tam na drodze do celu Fedu. Gorsze są perspektywy gospodarki europejskiej, choć i tu – pomijając Niemcy – można mówić o udanym miękkim lądowaniu. Inflacja opada, a zagrożenia recesją nie widać.

Do takich wniosków prowadzi flagowy raport („World Economic Outlook”) Międzynarodowego Funduszu Walutowego, opublikowany we wtorek. Waszyngtońska instytucja drugi raz w ciągu pół roku podwyższyła prognozy wzrostu światowej gospodarki, podkreślając przy tym, że rokowania największych gospodarek są coraz bardziej rozbieżne.

Fed może ciąć stopy

Według MFW aktywność w globalnej gospodarce, mierzona produktem krajowym brutto, w tym i w przyszłym roku zwiększy się o 3,2 proc., tak samo jak w 2023 r. Taką prognozę na 2025 r. MFW utrzymuje od października ub.r., ale prognoza na 2024 r. wzrosła od tamtego czasu o 0,3 pkt proc., a od stycznia br. o 0,1 pkt proc.

Coraz większy optymizm ekonomistów MFW wynika przede wszystkim z zadziwiającej odporności gospodarki USA na gwałtowne podwyżki stóp procentowych z lat 2022–2023. W kwietniu 2023 r. waszyngtońska instytucja zakładała, że amerykański PKB w tym roku zwiększy się o 1,1 proc., w październiku ub.r. zrewidowała tę prognozę do 1,3 proc., a w styczniu br. do 2,1 proc. Dzisiaj oczekuje, że wzrost sięgnie 2,7 proc., minimalnie więcej niż w 2023 r. (2,5 proc.), który też był dla USA nadspodziewanie udany. Jeśli ta prognoza będzie celna, na koniec tego roku PKB w USA będzie o mniej więcej 2 proc. wyżej, niż wskazywały prognozy MFW sprzed pandemii. To oznaczałoby, że seria szoków z ostatnich lat nie pozostawiła na największej gospodarce świata żadnych blizn.

We wtorkowym raporcie analitycy z MFW tłumaczą, że rewizja prognoz dla USA ma charakter czysto statystyczny, wynika z szybszego od oczekiwań wzrostu pod koniec ub.r. Patrząc w szerszej perspektywie, szybki rozwój gospodarczy USA to pokłosie ekspansywnej polityki fiskalnej, ale też zaskakująco gwałtownego spadku inflacji. To czynnik, który napędza wzrost siły nabywczej gospodarstw domowych i w rezultacie ich wydatki. MFW oczekuje obecnie, że inflacja w USA w tym roku wyniesie średnio 2,9 proc., po 4,1 proc. w 2023 r., a w 2025 r. obniży się do 2 proc., czyli wróci do celu Rezerwy Federalnej. W ocenie ekonomistów Funduszu takie perspektywy pozwolą Fedowi na obniżenie głównej stopy procentowej w tym roku o około 0,75 pkt proc. do 4,75 proc.

Złe sąsiedztwo Polski

Seria szoków z ostatnich lat – najpierw pandemia Covid-19, a następnie atak Rosji na Ukrainę i związany z tym skok cen energii – znacznie mocniej uderzyła w zachodnią Europę, która jest daleka od powrotu na wcześniejszą trajektorię wzrostu. MFW prognozuje obecnie, że PKB strefy euro zwiększy się w tym roku o 0,8 proc., po zwyżce o 0,4 proc. w ub.r., a w 2025 r. o 1,5 proc. Obie prognozy, na bieżący i na przyszły rok, są niższe niż w poprzednich edycjach WEO. W październiku ub.r. MFW spodziewał się wzrostu PKB strefy euro o 1,2 proc. w tym roku i o 1,8 proc. w przyszłym roku.

Hamulcowym europejskiej gospodarki pozostają Niemcy, gdzie PKB w tym roku wzrośnie tylko minimalnie po zniżce w ub.r. Tymczasem w wielu innych gospodarkach, zwłaszcza tych z południa strefy euro, ożywienie jest silniejsze, niż można było oczekiwać. Podobnie jak w USA, sprzyja temu szybszy niż oczekiwano spadek inflacji. Średnio w strefie euro poziom cen konsumpcyjnych ma się w tym roku zwiększyć o 2,4 proc., a w 2025 r. o 2,1 proc., po zwyżce o 5,4 proc. w 2023 r.

Pomimo silnych związków z Niemcami perspektywy polskiej gospodarki MFW widzi w jasnych barwach. Ekonomiści z waszyngtońskiej instytucji spodziewają się obecnie, że wzrost PKB Polski przyspieszy z 0,2 proc. w ub.r. do 3,1 proc. w 2024 r. i 3,5 proc. w 2025 r. Dla porównania, w styczniu br. prognozowali, że aktywność gospodarcza nad Wisłą zwiększy się w br. o 2,8 proc., a w przyszłym roku o 3,2 proc.

Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?