Sytuacja na rynkach 26 maja - inflacja w Japonii zaczyna spadać?

Podczas sesji azjatyckiej głównym tematem były dane o inflacji konsumenckiej z Japonii, a konkretnie odczyty z rejonu Tokio. Inflacja w maju nieco się obniżyła do 3,2 proc. r/r z 3,5 proc. r/r (oczekiwano jej wzrostu do 3,9 proc. r/r).

Platynowa moneta warta bilion dolarów

Wielkimi krokami zbliża się data potencjalnego bankructwa Stanów Zjednoczonych. Janet Yellen, szefowa Departamentu Skarbu ogłosiła, że 1 czerwca skończy się gotówka do obsługi zobowiązań USA.

Złoty się osłabi?

Trudno brzmi takie założenie, skoro jesteśmy po kilku tygodniach nadzwyczajnego umocnienia naszej waluty, a w międzyczasie powstało wiele tez uzasadniających ten ruch.

Czy USA stracą "potrójne AAA"?

Chociaż na rynkach finansowych dzieje się sporo, to obecnie rozmawia się przede wszystkim o impasie politycznych w Stanach Zjednoczonych. Stany Zjednoczone osiągnęły limit zadłużenia już w styczniu i środki na rachunkach Departamentu Skarbu mają skończyć się już za tydzień.

Koniec podwyżek stóp procentowych w Nowej Zelandii? NZDUSD pod presją

Wczorajsza sesja przyniosła cofnięcie na rynku akcji oraz umocnienie amerykańskiej waluty. Tematem numer jeden w krótkim terminie pozostaje kwestia limitu zadłużenia w USA. Umówmy termin 1 czerwca zbliża się wielkimi krokami, jednak obie strony negocjacji wykluczają bankructwo USA. Wydaje się więc, że mimo impasu, już w wkrótce powinniśmy zobaczyć osiągnięcie porozumienia. Na razie dolar zachowuje się dość stabilnie, jednak w miare zblizania sie do ostatecznego terminu, USD może doświadczyć nieco większej zmienności.

Sytuacja na rynkach 24 maja – Spadki na nowozelandzkim dolarze

Na globalnych rynkach walutowych trwa atmosfera wyczekiwania na rozstrzygnięcie kwestii związanych z limitem zadłużenia w USA. Do oficjalnego deadline został jeszcze ponad tydzień, więc póki co, notowania amerykańskiego dolara pozostają stabilne.

Usługi vs przemysł

Głównym tematem na rynkach jest obecnie kwestia podwyższenia limitu zadłużenia USA.

Brak porozumienia na linii Biden-McCarthy, kurs EURUSD bez kierunku

Głównym tematem na rynkach są w ostatnim czasie negocjacje w sprawie limitu długu w Stanach Zjednoczonych.

Sytuacja na rynkach 23 maja - Amerykański impas

Sytuacja na rynkach 23 maja – USD/JPY na 6-miesięcznych szczytach

Jaki scenariusz dla złotego?

W naszej ocenie złoty po zrealizowaniu w ubiegłym tygodniu korekty w trendzie spadkowym powrócić powinien w najbliższych dniach do umocnienia.

Limit zadłużenia w centrum uwagi

W globalnej gospodarce rozgrywają się fascynujące trendy. Dobiega końca najpoważniejsze zacieśnienie pieniężne od wielu lat i pojawiają się oczywiste pytania jak głębokie spowolnienie to wywoła. Jednocześnie rewolucja w zakresie sztucznej inteligencji pcha notowania giełdowe coraz wyżej. Medialnie tematem przewodnim jest jednak limit zadłużenia i tak będzie jeszcze choćby przez kilka kolejnych dni.

W oczekiwaniu na happy end

Piątkowa sesja upływała na rynkach pod znakiem poprawy nastrojów, która widoczna była w notowaniach różnych klas aktywów, walut i obligacji.

Sytuacja na rynkach 19 maja - dolar nieznacznie się cofa

Piątek przynosi lekkie cofnięcie się dolara na szerokim rynku po kilku dniach zwyżek. Co ciekawe bardzo mocne są też indeksy na Wall Street, które odnotowały wczoraj jedną z lepszych sesji.

Sytuacja na rynkach 18 maja - kto ma rację?

Dolar kontynuuje zwyżkę na szerokim rynku, ale wzrosty notują też rynki akcji. Taki scenariusz jest rzadko spotykany i jedna ze stron jest tutaj w błędzie. Która?

Amerykański optymizm

Jednym z głównych wątków na rynku jest potencjalne bankructwo Stanów Zjednoczonych. Choć wydaje się to abstrakcyjne, to jeszcze kilka dni temu wydawało się, że Demokraci nie dogadają się z Republikanami i będziemy mieli precedens w historii największego mocarstwa na świecie.

Sytuacja na rynkach 17 maja - dolar zaczął marsz w górę?

Opublikowane wczoraj po południu dane z USA dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za kwiecień zaczynają skłaniać do wniosku, że FED może utrzymać stopy procentowe na wysokich poziomach przez dłuższy czas.

Polska gospodarka nie taka słaba!

Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że z polską gospodarką nie jest wcale dobrze, gdyż zaliczyła spadek w ujęciu rocznym, to jednak patrząc na krótsze dynamiki czasowe, sytuacja prezentuje się znacznie lepiej.

Dokąd zmierza nasza waluta?

Odczyt wzrostu gospodarczego za I kwartał to niewątpliwie duże zaskoczenie.