Złoty znów wraca do łask inwestorów

Piątek przyniósł nową falę umocnienia złotego. Dzięki temu odrobił on dużą część ostatnich strat.

Sytuacja na rynkach 26 lipca - zatrzymana zwyżka jena

Piątek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku, co zdaje się bardziej wskazywać na korelację z globalnym sentymentem w krótkim terminie. Wczoraj indeksy na Wall Street próbowały odbijać (choć nie do końca skutecznie), ale wydaje się, że fala podaży na akcjach zaczęła wygasać.

Amerykańska gospodarka pręży muskuły

Odczyt PKB za drugi kwartał z USA mocno zaskoczył inwestorów. Amerykańska gospodarka rozwinęła się na poziomie 2,8% w drugim kwartale w tempie annualizowanym, co było zdecydowanie mocniejszym odczytem od oczekiwań i dwukrotnie większym niż w pierwszym kwartale. Czy można już w takim razie zapomnieć o ryzyku recesji w Stanach Zjednoczonych? Jak te dane odbierze Rezerwa Federalna, w szczególności w obliczu dzisiejszej publikacji inflacji PCE?

Jen zmienia kierunek

Jeszcze na początku lipca para USD/JPY osiągnęła najwyższe poziomy od niemal 40 lat, co związane było z porzuceniem nadziei, że Bank Japonii poprawi sytuację jena.

Złoty powrócił do gry. Czy można już odwoływać korektę?

Jeszcze rano złoty był pod presją sprzedających. W miarę upływu czasu jego pozycja rynkowa zaczęła się jednak poprawiać.

Sytuacja na rynkach 25 lipca - risk-off podbija dolara

Czwartek przynosi kontynuację tendencji z ostatnich dni, czyli wzrosty dolara. I nadal mamy wyjątek w postaci coraz silniejszego jena.

Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

Jen ma kolejną świetną sesję z rzędu i umacnia się już 4 dzień w tym tygodniu. Siła jena w stosunku do amerykańskiego dolara to już 1% podczas dzisiejszej sesji. Co stoi za mocnym jenem i czy dalsze umocnienie jena nie oznacza globalnych problemów na rynkach finansowych?

Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

Kluczowym zdarzeniem makro dnia będzie dzisiaj decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Rynek wycenia, że z 85% prawdopodobieństwem bankierzy zdecydują się na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych. Co więcej, inwestorzy reagować będą na napływające dane kwartalne wyniki Big Techów oraz wstępne odczyty danych PMI z Europy.

Sytuacja na rynkach 24 lipca - niekorzystny sondaż dla Trumpa

Przedstawiony w środę rano sondaż Reuters/Ipsos wskazał na 2 punktową przewagę Kamali Harris nad Donaldem Trumpem pośród zdecydowanych wyborców - 44 proc. do 42 proc. Wprawdzie to niewiele i zaznaczono przy tym, że błąd statystyczny w takim badaniu to aż 3 punkty proc., to jednak ten sondaż pokazuje pewien przełom.

Osłabienie w konsolidacji

Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie mocniejszego USD co negatywnie rzutuje na waluty EM. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2788 PLN za euro, 3,9450 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4177 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0809 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,631% w przypadku obligacji 10-letnich.

Trump zaszkodzi złotemu?

Pierwsze tygodnie lipca okazały się być dobre dla złotego, dzięki czemu odrobił straty poniesione w czerwcu za sprawą ryzyk geopolitycznych.

Słabszy dzień w wykonaniu złotego

Globalna siła dolara i odwrót kapitału od polskich aktywów uderzyły we wtorek w złotego.

Sytuacja na rynkach 23 lipca - próba podbicia dolara

Rynek FX zdaje się realizować scenariusz "gry pod Trumpa" - we wtorek dolar jest silniejszy na szerokim rynku, a wyraźnie wyłamuje się z tego jen, który znów mocniej zyskuje. Siła jena nie oznacza bynajmniej tego, że rynki bardziej wierzą w to, że Bank Japonii może podnieść stopy 31 lipca, a wydaje się być raczej sygnałem obaw, co do spekulacyjnych strategii carry-trade (te zaczynają być domykane, co przekłada się na odkupowanie jenów).

Jen japoński liderem wzrostów na rynku FX

Jen japoński przedłuża wzrosty i po raz kolejny jest jedną z najlepiej radzących sobie walut na rynku FX. Głównym motorem wzrostów w chwili obecnej mogą być plotki o podniesieniu godzinowej płacy minimalnej do przynajmniej 1050 jenów w tym roku podatkowym, co powodując presję inflacyjną, mogłoby zachęcić bankierów BoJ do bardziej jastrzębiej polityki monetarnej.

Bez reakcji na rezygnację Bidena

Rynki finansowe rozpoczęły tydzień relatywnie spokojnie, choć niedzielna rezygnacja Joe Bidena z ubiegania się o reelekcję rodziła ryzyko sporego zamieszania podczas poniedziałkowej sesji.

Złoty lekko zyskał do głównych walut. W tle rezygnacja Joe Bidena

Rezygnacja prezydenta Joe Bidena z wyścigu o fotel prezydencki nie wywołała gwałtownej reakcji na rynku walut.

Sytuacja na rynkach 22 lipca - wymiana Bidena wiele nie zmienia

Ruch Joe Bidena nie jest zaskoczeniem, na rynku spekulowano o tym od kilku tygodni po tym jak wypadł on fatalnie w debacie z Donaldem Trumpem. Plotki nasiliły się w ostatnich dniach i wskazywano, że ten weekend może być kluczowy. Czy wskazana przez Bidena wiceprezydentka Kamala Harris będzie lepszym wyborem?

Rezygnacja Bidena minimalnie osłabiła dolara

W niedzielę wieczorem polskiego czasu Joe Biden wydał oświadczenie, że rezygnuje z wyścigu o fotel prezydencki w Stanach Zjednoczonych. Dla wielu obserwatorów było to zaskoczenie, ale również dla wyborców czy samych członków Partii Demokratycznej ulga.