Forex

Złoty i korona czeska – jeden region, dwa różne światy

Orzeczenie TSUE w sprawie kredytów frankowych może wstrząsnąć naszą walutą. Na drugim biegunie jest czeska waluta, która ma potencjał do dalszego umocnienia.
Foto: Adobestock

Poniedziałkowa sesja nie przyniosła większych zmian, jeśli chodzi o waluty regionu. – Waluty Europy Środkowo-Wschodniej nie potrafią wykorzystać generalnego apetytu na ryzyko na swoją korzyść – wskazuje Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers. Niewykluczone jednak, że jest to cisza przed burzą. Złoty czeka przede wszystkim na orzeczenie TSUE w sprawie kredytów frankowych. Zupełnie inne nastroje towarzyszą koronie czeskiej.

Uwaga na złotego

O tym, jak ważne jest orzeczenie TSUE i temat franków dla naszej waluty, przekonać mogliśmy się kilka tygodni temu. Decyzję w tej sprawie miał podjąć Sąd Najwyższy, ale właśnie ze względu na zbliżające się orzeczenie TSUE zdecydowano o przesunięciu pierwotnego terminu. Zanim jednak zapadła ta decyzja, złoty przeżył prawdziwy wstrząs. Para EUR/PLN zawędrowała w okolice 4,68 co było najwyższym poziomem od 12 lat. Czy przed wyrokiem TSUE czeka nas powtórka z rozrywki?

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.