Finanse

Polski Ład bije w leasing

Branża leasingowa protestuje przeciwko zapisanej w ustawie podatkowej związanej z Polskim Ładem zmianie przepisów, która uderzy w atrakcyjność tego instrumentu finansowego, a tym samym w inwestycje.
Foto: Adobestock

Chodzi o przepis, który wydłuża 12-krotnie, bo z sześciu miesięcy do sześciu lat, termin, po którym firma może wyłączyć z przychodów sprzedaż środka trwałego (np. samochodu) wykupionego z leasingu. Inaczej mówiąc, jeśli ktoś wykupi po leasingu samochód albo inny przedmiot takiej umowy, który użytkował w swojej firmie, to jeśli sprzeda go przed upływem sześciu lat, będzie musiał to doliczyć do dochodu i zapłacić podatek. Nie koniec na tym. Przepis został skonstruowany na tyle nieprecyzyjnie, że branża ma obawy, iż obejmie on także przedmioty leasingu wykupione przed wejściem w życie nowych przepisów. Uderzyłoby to także w osoby, które prowadziły działalność gospodarczą, ale w związku z kłopotami spowodowanymi pandemią i lockdownami musiały ją zamknąć.

– Każde zmiany, które ograniczają preferencje związane z korzystaniem z leasingu, będą mieć negatywny wpływ na poziom krajowych inwestycji – komentuje Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.