Analizy

Co zmienią roszady w indeksach

Po sesji 17 września dojdzie do zmian m.in. w mWIG40 i sWIG80. Mogą one mieć wpływ na zainteresowanie inwestorów spółkami, ale w długim terminie najważniejsze dla wycen są fundamenty firm.
Adobestock

Do mWIG40 awansuje Huuuge, a opuści go Stalprodukt. Zdecydowanie więcej zmian będzie w indeksie małych spółek. Wejdą do niego Asseco BS, Captor Therapeutics, Creepy Jar, Śnieżka i Stalprodukt. Natomiast indeks opuszczą Global Cosmed, Medicalgorithmics, PBKM, Sanwil i Ultimate Games. GPW Benchmark informuje, że wartość akcji w wolnym obrocie obliczono na podstawie kursów zamknięcia z 19 sierpnia.

Jaki wpływ na obroty

Zmiany wejdą w życie po sesji 17 września. Czy należy spodziewać się większych ruchów w przypadku spółek awansujących do indeksów bądź z nich wypadających?

– Jeśli chodzi o kwestię obrotów, wywołanych zmianami w indeksach, to tak naprawdę dany fundusz naśladujący WIG20, mWIG40 oraz sWIG80 może już ustawiać nową pozycję w akcjach spółki wchodzącej/wychodzącej na około miesiąc przed samą rewizją, w tzw. dniu rankingu. Jest to ostatni dzień, w którym zbierane są dane dotyczące cen oraz obrotów, z których to danych następnie tworzony jest ranking – wyjaśnia Michał Pilch, analityk Ipopemy Scurities. Dodaje, że na podstawie wyliczonego rankingu można wstępnie określić ewentualne roszady w indeksach, które oficjalnie podawane są przez GPW około dwóch tygodni później. – Dlatego spodziewałbym się, że większość ruchów jest wykonywana raczej przed dniem ogłoszenia zmian lub dzień po nim – mówi.

Ciekawą kwestią jest tzw. popyt pasywny i podaż pasywna pojawiające się podczas zmian w składach indeksów. Wydawać by się mogło, że największe ruchy zobaczymy w przypadku WIG20. – Sytuacja na spółkach z indeksu WIG20 w porównaniu z mWIG40 i sWIG80 jest w rzeczywistości dokładnie odwrotna. Według naszych wyliczeń aktywa pod zarządzaniem naśladujące indeksy mWIG40 i sWIG80 są większe od tych, które naśladują WIG20 – mówi Pilch. Tym samym zmiany w indeksach mniejszych powodują potencjalnie większe i bardziej znaczące ruchy małych i średnich spółek.

Kluczowe są wyniki

Gros awansujących do nowych indeksów spółek stanowią reprezentanci tzw. nowej ekonomii, jak wspomniane już Huuuge, Asseco BS czy Creepy Jar. Czy awans może zaowocować wzrostem zainteresowania akcjami tych spółek?

– Nie spodziewałbym się wyraźnego zwiększenia zainteresowania, gdyż spółki te są już dobrze znane inwestorom. Myślę, że większy wpływ będą miały osiągane przez te spółki wyniki finansowe – mówi Konrad Księżopolski, dyrektor działu analiz Haitong Banku. Z kolei Maciej Kietliński, ekspert z Noble Securites, uważa, że awans może się przełożyć na zainteresowanie spółkami zwłaszcza inwestorów instytucjonalnych (dla których benchmarkiem jest odpowiedni indeks), ale podobnie jak Księżopolski zastrzega, że najważniejsze dla kursów będą informacje o wynikach spółek oraz ogólne nastawienie do sektorów. Teraz np. w branży gier widać wyraźne schłodzenie nastrojów.

Również w przypadku spółek, które wypadają z indeksów, kluczowe dla ich wycen są wyniki i perspektywy. I tak na przykład obecnie na rynku za akcję Stalproduktu (zostaje zdegradowany z mWIG40 do sWIG80) trzeba zapłacić niespełna 300 zł, podczas gdy średnia wycena z aktualnych rekomendacji jest zdecydowanie wyższa. Akcje są niedowartościowane zdaniem BM mBanku oraz Trigona DM.

– W czerwcu obniżyliśmy rekomendację z „kupuj" do „trzymaj". W połowie października będziemy dokonywać kwartalnej aktualizacji prognoz i rekomendacji dla „naszych" spółek – informuje Łukasz Rudnik, ekspert z Trigona DM. Zwraca uwagę na koszty nośników energii, jakie spółka wykorzystuje (energia elektryczna, koks, gaz) w produkcji oraz jak istotnie zmieniły się one w ostatnich miesiącach.

pod lupą

Po sesji 17 września 2021 r. zostanie przeprowadzona również rewizja kwartalna portfeli szeregu innych indeksów publikowanych przez GPW. Co konkretnie się zmieni?

Lista uczestników indeksu WIG-Ukraine pozostanie bez zmian, ale udział spółki Kernel zostanie ograniczony do 40 proc. Lista uczestników indeksu WIG-CEE pozostanie bez zmian, natomiast udział spółek CEZ, MOL oraz Krka zostanie ograniczony do 25 proc. Z kolei w portfelu indeksu WIG-ESG miejsce spółek Echo Investment i GTC zajmą Asbis i Mabion. Ponadto udział PKO BP zostanie ograniczony do 10 proc., a łączny udział spółek przekraczających 5 proc. wartości portfela indeksu zostanie ograniczony do 40 proc.

Skład tzw. indeksów makrosektorowych pozostanie bez zmian, natomiast udział KGHM w WIG.MS-BAS, CD Projektu w WIG.GAMES i PKN Orlen w WIG.MS-PET zostanie ograniczony do 40 proc. Bez zmian zostanie też lista uczestników indeksu WIGdiv, przy czym udziały spółek Asseco Poland, Kęty, PGNiG oraz PKN Orlen zostaną ograniczone do 10 proc.

Wrześniowa korekta indeksów nie przyniosła zmian w WIG20. Nie zmieni się również skład WIG30 (ograniczony zostanie w tym indeksie udział PKO BP do 10 proc.).

Obecnie na rynku głównym warszawskiej giełdy notowanych jest 426 spółek, w tym 379 krajowych. Łączna kapitalizacja emitentów sięga 1,3 bln zł, w tym 692 mld zł przypada na przedsiębiorstwa krajowe.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.