Analizy

#WykresDnia: PMI dla miedzi i stali nadal poniżej 50 pkt

PMI najczęściej kojarzy się inwestorom ze wskaźnikami dla przemysłu oraz usług. Warto pamiętać także o tego typu indeksach dla poszczególnych branż.
Foto: Bloomberg
Foto: pbs.twimg.com

Zadaniem części analityków w celu dobrej oceny globalnej sytuacji gospodarczej na świecie warto zapoznać się z PMI dla miedzi oraz stali: Global Copper User PMI oraz Global Steel Users PMI. Przykładowo, Jędrzej Janiak, analityk F-Trust, w komentarzu dla „Parkietu" napisał: – Przyjęło się uważać, że dobrym barometrem dla koniunktury gospodarczej jest miedź, często zwana „doktorem Copperem".

Foto: pbs.twimg.com

Jak więc wypadają oba indeksy? Zestawił je ze sobą popularny – wśród osób związanych z inwestowaniem – użytkownik mediów społecznościowych Callum Thomas z Topdown Charts. Na wykresach widzimy, że wskaźniki PMI dla miedzi oraz stali po fatalnym początku roku znowu wróciły bliżej granicy 50 pkt – choć niestety nadal znajdują się poniżej tego progu, co nie jest dobrym prognostykiem i oznacza negatywne zmiany w tych branżach.

Global Copper User PMI oraz Global Steel Users PMI zostały opracowane przez IHS Markit, który specjalizuje się w ekonomicznej, finansowej i przedmiotowej analizie rynków. W badaniu – w obu omawianych przypadkach – ankietowano przedstawicieli przedsiębiorstw z 40 krajów.

SAŁ

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.