REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Branża wraca do pracy, ale cięcia etatów mogą być konieczne

Ponad jedna czwarta (dokładnie 26 proc.) producentów części motoryzacyjnych w Polsce rozważa obecnie zwolnienia pracowników – wynika z raportu Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).
Foto: AFP

Jedynie co dziesiąty producent części nie planuje redukcji zatrudnienia, a blisko 57 proc. może ją przeprowadzić, jeśli kryzys przedłuży się o jeden do trzech miesięcy. Jeśli chodzi o dystrybutorów części, obecnie jedna piąta z nich kategorycznie stwierdza, że zwolnień nie planuje. Tyle samo respondentów wskazuje, że już teraz rozważa redukcję zatrudnienia. Inni starają się decyzję odłożyć na później.

Foto: GG Parkiet

Z danym SDCM wynika, że pandemia koronawirusa zmusiła niemal 40 proc. firm wytwarzających części motoryzacyjne do choćby czasowego wstrzymania produkcji. Niemal nigdzie produkcja nie odbywa się na takim samym poziomie jak przed kryzysem. Firmy obserwują spadek lub rezygnację z zamówień i to zarówno od producentów pojazdów, jak i z rynku wtórnego. Optymizmem może napawać fakt, że większość zamkniętych fabryk wróciła do działania jeszcze w kwietniu lub wróci w maju, a zaledwie 10 proc. przedsiębiorstw planuje ponowne uruchomienie w dalszej perspektywie. JIM

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA