Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeśli powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), które zarządzają teraz środkami w OFE, złożą oficjalnie postulat dopuszczenia do zarządzania pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK), to jest duża szansa, że zostanie on zrealizowany – wynika z informacji, do których dotarł „Parkiet".
Projekt ustawy o PPK nie przewidział zarządzania planami kapitałowymi przez PTE, gdyż tych ostatnich miało już nie być. Pierwotnie reforma emerytalna miała składać się z dwóch projektów. Pierwszy obejmował PPK, drugi – przekształcenie PTE w TFI oraz rozdzielenie aktywów z OFE na konta prywatne (75 proc.) i państwową kasę (25 proc.). Druga część reformy została odsunięta w czasie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła w środę zgodę na powołanie Andrzeja Klesyka na stanowisko prezesa PZU. Do tej pory Klesyk pełnił obowiązki prezesa tej spółki.
Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU odrzuciło w środę zgłoszoną przez ministra aktywów państwowych uchwałę w sprawie zmiany zasad wynagradzania członków zarządu spółki. Zgodziło się na wnioskowaną przez zarząd dywidendę w wysokości 4,47 zł na akcję.
Zmiany klimatu, coraz większa liczba związanych z nimi gwałtownych zjawisk pogodowych oznaczają szybko rosnącą wartość szkód i kosztów odbudowy zniszczonego majątku. Sytuację pogarsza niedoubezpieczenie majątku.
To szansa na stworzenie nowego potężnego narodowego czempiona, szansa dla akcjonariuszy, rynku i całej gospodarki – oceniają Andrzej Domański, Jakub Jaworowski i Jacek Jastrzębski.
Największy polski ubezpieczyciel, czyli PZU i drugi bank w Polsce, czyli Pekao, podpisały memorandum o współpracy, która ma doprowadzić do połączenia obu spółek. W ten sposób powstanie jedna z największych instytucji finansowych w Europie.
Zysk netto PZU wzrósł w pierwszym kwartale 2025 r. o ponad 40 proc., do blisko 1,8 mld zł, i wyraźnie przebił oczekiwania analityków rynkowych. Pomogły należące do Grupy PZU banki Alior i Pekao.