Zarząd OT Logistics stawia na stabilizację przychodów grupy

Najbardziej perspektywiczny wydaje się biznes rolny. Z nim też firma wiąże największe nadzieje na poprawę wyników i w niego najwięcej inwestuje. Chodzi zwłaszcza o projekty realizowane w terminalach portowych w Gdyni i Świnoujściu.

Publikacja: 13.05.2025 17:15

Zarząd OT Logistics stawia na stabilizację przychodów grupy

Foto: OT Logistics

W tym roku zarząd OT Logistics stawia na stabilizację przychodów. Chce to uzyskać głównie poprzez wzrost przeładunków w terminalach portowych w Gdyni i Świnoujściu. Spośród różnych grup towarowych obsługiwanych przez firmę, najlepsze perspektywy zdaje się mieć biznes rolny (zboża), który w ocenie zarządu jest jednym z najbardziej perspektywicznych w obszarze towarów masowych.

Co istotne obecny sezon (od rozpoczęcia zbiorów zbóż w zeszłym roku do rozpoczęcia ich w tym roku) jest określany jako jeden z najgorszych pod względem eksportu z Polski od 10 lat. - Przewidywania na następny sezon, który rozpocznie się w najbliższe żniwa, są dużo lepsze. Dodatkowo w magazynach rolników cały czas dosyć poważna ilość zbóż jest zmagazynowana i czeka na eksport przed najbliższymi żniwami - mówi Kamil Jedynak, prezes OT Logistics. Zapasy zbóż szacowane są na około 2 mln ton.

Kolejnym obszarem, z którym zarząd wiąże nadzieje na poprawę sytuacji są przeładunki rudy żelaza i koksu. Większych szans nie ma za to na zwiększanie obsługi importu węgla energetycznego.

Czytaj więcej

Spółki transportowe widzą duże wyzwania i nowe możliwości

OT Logistics inwestuje w terminale portowe

Terminale grupy w Gdyni i Świnoujściu mają zdolności przeładunkowe na łącznym poziomie około 12 mln ton rocznie. W ubiegłym roku były wykorzystywane w około 40 proc. Obecnie zarząd dąży do poprawy tego wskaźnika m.in. poprzez lepsze dostosowanie posiadanej infrastruktury do obecnych i przyszłych wymagań klientów. Temu służą też realizowane i planowane inwestycje.

W ubiegłym roku grupa przeznaczyła na różne projekty 39 mln zł. W terminalu gdyńskim przede wszystkim postawiono na budowę dwóch magazynów o łącznej pojemności ponad 30 tys. ton. Ponadto do pełnej eksploatacji włączono nowy shiploader, czyli urządzenie, które spółka wykorzystuje głównie do obsługi załadunków zboża. Dzięki niemu wydajność załadunkowa wzrosła do 1 tys. ton na godzinę. Ponadto inwestowano w sprzęt do obsługi ładunków ro-ro (są obsługiwane poprzez wtaczanie i wytaczanie towarów i pojazdów np. przez furty statku).

O ile w ubiegłym roku grupa realizowała nowe projekty głównie w terminalu gdyńskim, o tyle w tym roku dotyczą już przede wszystkim Świnoujścia. OT Logistics chce tam istotnie poprawić efektywność pracy elewatorów zbożowych m.in. dzięki inwestycjom w taśmociągi oraz urządzenia załadunkowe i rozładunkowe. W kwietniu uprawomocniło się pozwolenie na budowę, dzięki czemu mogły ruszyć pierwsze prace ziemne i konstrukcyjne.

Czytaj więcej

OT Logistics dużo inwestuje w dwóch portach

Sytuacja na rynku bardzo dynamicznie się zmienia

Zarząd nie wyklucza sytuacji, w której przedłużające się negatywne trendy rynkowe oraz nieprzewidywalna geopolityka spowodują zmiany terminów realizacji inwestycji lub przyczynią się do częściowego ich ograniczenia. - Na razie takich dużych korekt nie wykonaliśmy, ale nie jest wykluczone, że w przypadku utrzymywania się pewnych negatywnych trendów będziemy musieli niektóre założenia i projekty skorygować. Nie jest to łatwe, ponieważ są to duże projekty wielomilionowe i przygotowywane od dłuższego czasu - twierdzi Jedynak.

Jeszcze kilka miesięcy temu zarząd OT Logistics informował, że w Świnoujściu mógłby powstać terminal do przeładunku paliw płynnych. Dziś tego tematu nie chce rozwijać. Jednocześnie przyznaje, że dzięki takiej inwestycji grupa mogłaby stworzyć sobie idealną alternatywę do stabilizacji spadających przychodów w innych obszarach rynku np. węgla energetycznego.

W ocenie zarządu sytuacja na rynku bardzo dynamicznie się zmienia i dziś trudno o jednoznaczne deklaracje dotyczące przyszłych projektów. Z drugiej strony w branży portowej na inwestycje trzeba patrzeć w perspektywie wieloletniej, więc należy przy ich realizacji zachować spokój i ostrożność.

W związku z licznymi wyzwaniami rynkowymi zarząd stawia też na realizację intensywnego programu redukcji kosztów. Już jakiś czas temu informował, że firma szuka oszczędności dotyczących m.in. utrzymania urządzeń portowych. W efekcie co kwartał analizuje koszty ich utrzymania.

Transport
PKP Cargo koncentruje się na odzyskaniu rentowności
Transport
Spółki transportowe widzą duże wyzwania i nowe możliwości
Transport
Wielton ma zielone światło na działalność w sektorze obronnym. Kurs mocno górę
Transport
PKP Cargo poniosło w ubiegłym roku ogromną stratę
Transport
W PKP Cargo odstąpiono od porozumienia walentynkowego
Transport
Spółki budowlane liczą na więcej inwestycji kolejowych