– Uważamy, że obecna wycena akcji nie odzwierciedla sytuacji i perspektyw grupy. Szczególnie w odniesieniu do uzyskanych wyników, potencjału produktowego oraz posiadanego portfela klientów – mówi Rafała Wnorowski, prezes Simple. Dodaje jednak, że widać rosnące zainteresowanie spółką. – Obecnie nie są prowadzone konkretne rozmowy czy jakikolwiek proces dotyczący zmian własnościowych – zastrzega.

Informatyczna spółka zatrudnia aktualnie ponad 200 osób i systematycznie się rozrasta. Zarząd twierdzi, że 2018 r. zapowiada się bardzo dobrze. Portfel zamówień jest prawie dwukrotnie wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. – Chcielibyśmy utrzymać dynamikę rozwoju biznesu zbliżoną do ubiegłorocznej – zapowiada Wnorowski. Twierdzi, że Simple praktycznie nie odczuwa zastoju w sektorze publicznym. – Widzimy dużo projektów, m.in. w służbie zdrowia oraz w uczelniach, czyli tam, gdzie mamy bardzo mocną pozycję rynkową – mówi prezes. Wskazuje m.in. na program „Power", zakładający około 1 mld zł wydatków na szkoły wyższe w najbliższych latach. Powinien ruszyć w tym roku.

Grupa Simple wypracowała w 2017 r. 46,9 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o ponad 30 proc. w porównaniu z 2016 r. Zysk netto poszedł w górę prawie pięciokrotnie, do 3,1 mln zł. Zgodnie z rekomendacją zarządu, akcjonariusze mogą w tym roku otrzymać 0,22 zł dywidendy na akcję. Przy aktualnym kursie oznacza to ponad 3-proc. stopę.

Simple wchodzi w skład indeksu WIG-informatyka, ale ma w nim niewielki, niespełna 0,3-proc. udział. Najwięcej, bo niemal 56 proc., waży Asseco Poland. Na kolejnych miejscach są Comarch, LiveChat, Asseco BS, Asseco SEE, Comp, PGS Software, Atende, Ailleron oraz Wasko. W ostatnich tygodniach w niełasce są notowania Comarchu. W czwartek spadły do poziomu najniższego od czerwca 2016 r. Inwestorzy zastanawiają się, jak krakowska spółka poradzi sobie z dużym kontraktem na utrzymanie systemu informatycznego ZUS. Padają też pytania o niedawną sprzedaż akcji przez wiceprezesa.

Natomiast w trendzie zwyżkowym są notowania Wasko. W czwartek rosły o ponad 3 proc. na wieść o tym, że konsorcjum Nokia Solutions and Networks oraz spółek zależnych Wasko, Pozbudu i Herkulesa podpisało umowę z PKP PLK na budowę systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych. Wartość oferty to 2,3 mld zł netto.