Jednocześnie podała, że wstępna interpretacja uzyskanych wyników wskazuje na istnienie pokładów błękitnego paliwa w trzech strefach. Obecnie w odwiercie Lempuyang-1 montowana jest rura, która ma umożliwić dalsze badania.
Operator koncesji AED South East Asia poinformował, że zamierza przystąpić do testów odwiertu i optymistycznie ocenia możliwość komercyjnego wykorzystania złoża. Bardziej sceptyczny jest KOV. – Jesteśmy ostrożni i nie chcemy wzbudzać wśród akcjonariuszy nadmiernych oczekiwań. Decyzję o ewentualnym zagospodarowaniu złoża podejmiemy po kolejnych testach i być może odwiertach – mówi Jakub Korczak, wiceprezes KOV.
Udziałowcami Bloku L są trzy firmy: AED South East Asia (ma 50 proc. udziałów), KOV (40 proc.) i QAF Brunei (10 proc.). Plan inwestycyjny notowanej na GPW spółki zakłada na ten rok wydanie w Brunei 75,9 mln zł. Pieniądze w całości pochodzą z emisji akcji przeprowadzonej na przełomie kwietnia i maja.
KOV prowadzi też inwestycje w Syrii oraz na Ukrainie. Po ich zakończeniu i analizie wszystkich danych, co nastąpi zapewne na początku 2011 r., zarząd będzie musiał ustalić zakres dalszych prac na posiadanych koncesjach i sposób pozyskania nowego finansowania.Informacja o wstępnych wynikach odwiertu w Brunei została pozytywnie przyjęta przez inwestorów. W piątek, przy lekko spadającym rynku, kurs akcji KOV wzrósł o 3 proc., do 1,73 zł.