Elektrownia może kosztować nawet 50 mld zł. Jej moc planowana jest na ok. 3 tys. MW. PGE zaczyna więc szukać finansowania budowy elektrowni atomowej - analizowała m.in. możliwość współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. - Poza tym za każdym dostawcą technologii stoi agencja eksportowa i z nimi też się spotkaliśmy – mówiła dziś na konferencji prasowej Marzena Piszczek, wiceprezes spółki PGE EJ1, która odpowiada za budowę elektrowni. - Wszystkie agencje zapewniają wsparcie finansowe, zarówno w formie kredytów jak gwarancji.
Polskiej firmie przy organizowaniu finansowania projektu atomowego doradza KPMG.
PGE dziś opublikował propozycje trzech lokalizacji do budowy elektrowni – wszystkie na wybrzeżu i obejmują tereny po ok. 200 ha. Choczewo k. Lubiatowa, graniczy z bazą rakietową, należy do Skarbu Państwa (sp. Lasy Państwowe). Gąski w gminie Mielno, ok. 25 km na północny zachód od Koszalina, to teren przeznaczony teraz głównie na pola uprawne. Natomiast teren w rejonie Jeziora Żarnowieckiego należy do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Pierwsza energia z elektrowni ma popłynąć do 2020 r. PGE wspólnie z dostawcą technologii chce dokonać wyboru ostatecznego miejsca, gdzie będzie budowana, pod koniec 2013 r.