Solidarność ma gotowy wniosek do TK

W najbliższych dniach do Trybunału Konstytucyjnego trafi skarga NSZZ „Solidarność” na wprowadzoną przez rząd i zaakceptowaną przez Prezydenta RP Ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin.

Aktualizacja: 12.02.2017 16:27 Publikacja: 27.09.2012 11:30

Solidarność ma gotowy wniosek do TK

Foto: ROL

- Merytoryczne uzasadnienie wniosku jest już gotowe - informuje Bogdan Orłowski, Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność" Zagłębia Miedziowego. - Jesteśmy zdeterminowani, aby ją złożyć. Decyzja w tej sprawie zapadła już na Komisji Krajowej Solidarności. Poparła ją Solidarność Zagłębia Miedziowego.

Orłowski zapowiada, że władze związku zastanawiają się jedynie nad kwestiami technicznymi tj. czy związek sam złoży skargę czy też wspólnie z jedną z  prawicowych partii. W grę wchodzi PiS, PJN lub SP.

Przewodniczący Orłowski podkreśla, że skarga to próba ratowania KGHM Polska Miedź SA bowiem w wyniku wprowadzenia podatku obawia się pogorszenia kondycji finansowej miedziowego holdingu, a w konsekwencji także pogorszenia warunków pracy górników i hutników.

- Jeśli ustawa wejdzie w życie pracownicy KGHM nie będą mogli liczyć już na wzrost płac – uzasadnia Orłowski. - Straci także firma, bo jej kapitał zostanie zagrożony, gdyż może zabraknąć pieniędzy na odtwarzanie bazy maszynowej, a także przygotowywanie złóż do eksploatacji. A najgorsze jest to, że po wprowadzeniu podatku KGHM może się zacząć kredytować.

Orłowski dodaje, że konsekwencje ekonomiczne wprowadzenia nowego podatku odczuje cały region, bo KGHM ma bezpośredni wpływ nie tylko na sytuację 17 tysięcy pracowników spółki i ich rodzin, ale na cały Dolny Śląsk i szacuje, iż odczuje to negatywnie około 250 tysięcy ludzi.

Wydaje się to realne, gdyż w tym roku KGHM będzie musiał zapłacić około 1,8 mld złotych nowego podatku, a w kolejnych latach nawet 2, 2 mld zł.

Surowce i paliwa
Więcej węgla, niższe przychody. JSW pod presją otoczenia
Surowce i paliwa
Cła na import miedzi do USA bez wpływu na KGHM
Surowce i paliwa
Orlen z rekordową wyceną. 100 mld zł po raz pierwszy. Co dalej?
Surowce i paliwa
Rząd ostatecznie kończy z pomysłem wydzielenia węgla. Jest inny plan
Surowce i paliwa
Zwiększenie wydobycia JSW niewiele pomoże
Surowce i paliwa
Orlen stoi przed dużymi wyzwaniami związanymi z ograniczeniem emisji metanu