EuroRating wskazuje, że gorsza perspektywa oceny wiarygodności kredytowej Bogdanki związana jest przede wszystkim z kontynuacją spadków cen węgla energetycznego na rynkach światowych, a także z nadprodukcją węgla na rynku polskim. - Do pogarszania się sytuacji w branży przyczyniają się w ostatnim czasie dodatkowo działania państwowej spółki Kompania Węglowa, która w oczekiwaniu na otrzymanie dotacji rządowych, starając się utrzymać bieżącą płynność finansową, wyprzedaje zapasy węgla po bardzo niskich cenach. Skutkuje to utratą przez LW Bogdanka części dotychczasowych odbiorców wydobywanego surowca oraz postępującym spadkiem rentowności – wyjaśniają analitycy.
Jednocześnie EuroRating pozytywnie ocenia podejmowane przez Bogdankę działania, mające na celu ograniczenie ponoszonych kosztów oraz nakładów inwestycyjnych, a także dostosowanie wielkości wydobycia do zmniejszającego się popytu. Zdaniem agencji, wobec bardzo trudnej obecnie sytuacji w całej branży i utrzymujących się niekorzystnych perspektyw dotyczących kształtowania się cen węgla, wyniki finansowe Bogdanki w perspektywie średnioterminowej mogą się jednak nadal pogarszać.
EuroRating do czynników negatywnych z punktu widzenia oceny ryzyka kredytowego spółki zalicza także podjętą przez akcjonariuszy LW Bogdanka - wbrew rekomendacji zarządu - decyzję o wypłacie dywidendy za 2014 r. w kwocie 119 mln zł.
Negatywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji ratingowej EuroRating prawdopodobieństwo obniżenia ratingu nadanego spółce LW Bogdanka w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3.