Enea: Najpierw Bogdanka, teraz czas na przejęcie KHW

W czwartek rząd zgodził się na wniesienie 100 proc. akcji Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) do jednoosobowej spółki Skarbu Państwa. – Ta niewinnie brzmiąca uchwała to milowy krok w kierunku włączenia inwestora z sektora branży energetycznej w KHW.

Publikacja: 23.10.2015 06:17

Enea: Najpierw Bogdanka, teraz czas na przejęcie KHW

Foto: Bloomberg

Jest to najszybsza, najprostsza i najbardziej efektywna dla samego holdingu forma dokapitalizowania tej spółki – ogłosił Wojciech Kowalczyk, wiceminister skarbu. Jak wynika z naszych informacji, tym inwestorem branżowym ma być poznańska Enea, która już wcześniej rozpoczęła badanie KHW. Z wypowiedzi przedstawicieli rządu wynika, że rozmowy w tej sprawie są już bardzo zaawansowane. – Transakcja powinna dokonać się w bardzo krótkim czasie – zapewnił Kowalczyk.

Jeden ze scenariuszy przewiduje, że Enea miałaby wejść kapitałowo do powołanej przez państwo spółki i wnieść tam akcje Lubelskiego Węgla Bogdanka. Jak ustaliliśmy, Enea miałaby 51 proc. udziałów w nowej spółce, a Skarb Państwa 49 proc. Takie rozwiązanie zdecydowanie poprawiłoby sytuację KHW w rozmowach z bankami, który jako część dużego koncernu energetycznego miałby zdecydowanie lepsze możliwości zaciągnięcia nowego długu. Węglowa spółka co prawda poprawia wyniki i we wrześniu osiągnęła długo oczekiwany zysk netto, ale wciąż potrzebuje kapitału m.in. na inwestycje.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku