Portfel inwestycyjny na maj: Waluty i surowce dają niejednoznaczne sygnały, a giełdy?

„Sell in May and go away” – to powiedzenie zdaniem ekspertów niekoniecznie musi się sprawdzić w tym roku. Prognozy dla indeksów giełdowych są bowiem optymistyczne. Mieszane nastroje panują, kiedy jednak mowa o innych aktywach.

Publikacja: 09.05.2024 06:00

Portfel inwestycyjny na maj: Waluty i surowce dają niejednoznaczne sygnały, a giełdy?

Foto: AFP

Chociaż w kwietniu na światowych rynkach zagościł strach związany m.in. z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie czy też oddalającą się w czasie pierwszą obniżką stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, to jednak trwał on stosunkowo krótko i ostatecznie nie doprowadził do masowej ucieczki kapitału od ryzykownych aktywów. Wydaje się, że sytuacja, na ten moment, została opanowana, ale czy na pewno?

Różne poglądy na ten sam temat

Pytanie to spędza sen z powiek uczestnikom rynku. Część z nich dostrzega w otoczeniu więcej ryzyk niż szans, część widzi rzeczywistość zupełnie odwrotnie. Tę polaryzację poglądów dobrze widać na przykładzie typów z rynku walutowego, które przedstawili na maj eksperci biorący udział w typowaniu portfeli foreksowych dla „Parkietu”. Pięciu z nich na ten miesiąc wybrało pary walutowe powiązane ze złotym. Problem jednak w tym, że trzy osoby zakładają wzrost wartości naszej waluty, dwie spadek.

– Napływające słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki powinny doprowadzić do ponownego wzrostu oczekiwań na obniżki stóp Fedu w II połowie roku, wspierając umocnienie wysoko oprocentowanych walut rynków wschodzących, w tym złotego – wskazuje Andrzej Kiedrowicz z PKO BP, który liczy na spadek notowań pary USD/PLN. Przeciwny pogląd ma chociażby Łukasz Wójcik z BM Pekao. – Aprecjacji dolara względem złotego powinno nadal sprzyjać utrzymujące się napięcie geopolityczne za naszą wschodnią granicą oraz brak chęci Fedu do luzowania polityki monetarnej – twierdzi Wójcik.

Rozbieżności widać jednak nie tylko w stosunku do złotego. W typach na maj widać zainteresowanie też jenem, który w ostatnim czasie przyciągnął uwagę rynku, najpierw mocną przeceną, a później odbiciem, za którym stały prawdopodobnie interwencje walutowe w wykonaniu japońskich władz. Eksperci są jednak podzieleni, na ile mogą one faktycznie zmienić nastawienie rynku wobec jena. Na wzrost pary USD/JPY nawet do poziomu 160,00, od którego to jen zaczął ostatnie umocnienia, stawia Łukasz Zembik z Oanda TMS Brokers.

– Fundamenty nie uległy zmianie. Dolar w średnim terminie powinien być mocny, z tego względu, że obniżka stóp procentowych przez Fed oddala się w czasie. Z drugiej strony nie wiadomo dokładnie, kiedy presja inflacyjna w Japonii wzrośnie do punktu, w którym BoJ będzie mógł rozpocząć wyraźny cykl zacieśniania monetarnego – uważa Zembik. Na siłę jena, tyle że w relacji z dolarem australijskim, stawia zaś Michał Stajniak z XTB.

– Poprzednie interwencje walutowe w 2022 roku doprowadziły ostatecznie do sporego umocnienia jena. Teraz, jeśli inflacja w Japonii pozostanie wysoko, będzie to stanowiło pretekst do podwyżki stóp ze strony BoJ w połowie roku – uważa Stajniak.

Ulubieńcy pod obserwacją

Coraz większe rozbieżności pojawiają się też w typach związanych z rynkiem surowców i towarów. W kwietniu dominowały poglądy zakładające wzrost cen metali szlachetnych oraz miedzi, co ostatecznie okazało się być dobrym podejściem, w szczególności, jeśli chodzi o miedź. W dalsze wzrosty na tym rynku wierzy Łukasz Wardyn z CMC Markets.

– Powolne ożywienie globalnych gospodarek oraz stymulacyjne ruchy w Chinach sprzyjają kursom. Metal porusza się w trendzie wzrostowym i w tym względzie nie ma żadnych nowych istotnych informacji. Byki mają więc ważną podbudowę fundamentalną w hiperoptymistycznych prognozach długoterminowego popytu na miedź w obliczu ograniczeń podaży, i to wykorzystują – uważa Wardyn. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, że rynek miedzi w ostatnim czasie zagalopował się we wzrostach.

– W ostatnich dwóch miesiącach widzieliśmy bardzo mocne wzrosty cen miedzi i coraz silniejsze wykupienie rynku nieobserwowane od 2021 r. Uważam, że inwestorzy mogli jednak zbyt szybko zacząć dyskontować poprawę w gospodarce Chin i w maju nastroje na tym rynku mogą się ochłodzić – uważa Michał Krajczewski z BM BNP Paribas.

W przypadku metali szlachetnych co prawda widać większą jednomyślność, ale z drugiej strony nie cieszą się one tak dużą popularnością ekspertów jak w ostatnich miesiącach. Kamil Cisowski z DI Xelion wierzy jednak we wzrosty, a jego typem na maj jest srebro.

– Długo wyczekiwane kwietniowe wzrosty srebra zostały bardzo mocno zredukowane w końcówce miesiąca, co tworzy naszym zdaniem doskonałą okazję inwestycyjną. Zakładamy, że w maju dojdzie do ataku na tegoroczne szczyty, a być może także ich wybicia – uważa Cisowski.

Zdaniem analityków, szukając nieoczywistych typów, warto zaś zwrócić uwagę na pszenicę, która może zyskiwać na wartości. – Po wielu miesiącach spadków widać odbicie w notowaniach surowców rolnych, w tym pszenicy, która w przypadku przebicia oporu technicznego może wyjść na wyższe poziomy – podkreśla Mateusz Namysł z Santander BM.

Indeksy w górę

Jeśli już mówić o jakiejś jednomyślności w typach ekspertów na maj, to dotyczy ona głównie indeksów giełdowych. Co prawda różne osoby postawiły na różne wskaźniki, ale zdecydowanie przeważa pogląd, że maj powinien upłynąć pod znakiem wzrostów. Powrócić do nich powinien chociażby rynek amerykański, który w kwietniu doświadczył korekty.

– Posiedzenie Fedu zostało gołębio odebrane, co w połączeniu ze słabszymi danymi z amerykańskiej gospodarki i relatywnie pozytywnym wydźwiękiem sezonu wyników powinno wspierać popyt na ryzyko – uważa Rafał Sadoch z BM mBanku, który nieustannie wierzy w S&P 500. Wiarę, tyle że w mniejsze amerykańskie spółki, wykazuje z kolei Bartosz Sawicki z firmy Cinkciarz.pl.

– Małe spółki zostały w tyle za technologicznymi gigantami. Kwietniowa korekta miała niemal dwucyfrowy zasięg, ale nie zachwiała trendem wzrostowym. Rynek oswoił się z brakiem szybkich obniżek Fedu, a siła gospodarki zapewni przyzwoitą dynamikę zysków – uważa Sawicki. Nie brakuje jednak też głosów, że maj może stać pod znakiem podwyższonej zmienności, a tę najlepiej wykorzystać poprzez grę na wzrost indeksu VIX. Z takiego założenia wychodzi m.in. Marek Rogalski z DM BOŚ.

– Maj może przynieść spore wahania na rynkach, co może podbić indeks zmienności. Rynki mogą zacząć obawiać się skutków scenariusza „higher for longer” w wydaniu Fedu – uważa Rogalski.

Lider wciąż ten sam

Marek Rogalski to w tym roku najlepszy typujący w rywalizacji portfeli foreksowych. W ciągu czterech miesięcy jego typy wygenerowały ponad 12-proc. zysk. W samym kwietniu najlepszym wyczuciem rynku wykazał się Mateusz Namysł, którego propozycje dały stopę zwrotu przekraczającą 6 proc. Wszystkie jego typy kwietniowe przyniosły zysk, a złotym strzałem okazała się tym razem długa pozycja zajęta na rynku kawy.

Łukasz Wardyn

CMC Markets

EUR/PLN

Złoty mierzony indeksem PLN zachowuje się słabiej od polskich akcji. Przy zachowaniu perspektyw dobrych parametrów polskiej gospodarki, ożywienia w strefie euro oraz pozytywnego układu stóp procentowych EUR w stosunku do PLN podpowiedzi co do kierunku można szukać w ruchach meksykańskiego peso. MXN było mocno skorelowane z PLN i jeżeli kwietniowy spadek był tylko jego błyskawiczną korektą, to i dla złotego mogą wrócić dobre czasy, zanim zobaczymy pierwszą obniżkę stóp procentowych EBC. Wejście: 4,325. Cel: 4,22. SL: 4,35.

Miedź 

Powolne ożywienie globalnych gospodarek oraz stymulacyjne ruchy w Chinach sprzyjają kursom. Metal porusza się w trendzie wzrostowym i w tym względzie nie ma żadnych nowych istotnych informacji. Byki mają więc ważną podbudowę fundamentalną w hiperoptymistycznych prognozach długoterminowego popytu na miedź w obliczu ograniczeń podaży i to wykorzystują. SL: 4,11.

WIG20

WIG20 walczy z kluczowymi poziomami oporu właściwie od lutego, ale utknięcie w korekcie na wysokich poziomach jest generalnie bardzo optymistycznym sygnałem. Dominujący trend sprzyja więc bykom. Podobnie zresztą jak brak kontynuacji korekty na amerykańskich indeksach i odbudowanie się globalnego apetytu na ryzyko. Definitywne wyjście na nowe szczyty obecnego trendu wzrostowego może spowodować odcięcie popytu, przy jednoczesnym wycofaniu się podaży i tym samym skokową zmianę poziomów WIG20. Cel: 2750. SL: 2290.

Marcin Kiepas

Tickmill

EUR/GBP

Kurs EUR/GBP na początku maja ma szansę wrócić do 0,85 po nieudanej kwietniowej próbie wybicia górą z konsolidacji. Jednak z uwagi na długoterminowe znaczenia wsparcia w okolicy 0,85 jego przełamanie jest mało prawdopodobne, stąd jego test ponownie powinien sprowokować większą aktywność kupujących. Wejście: 0,85. Cel: 0,867. SL: 0,845.

Kakao

Ostatnie dni kwietnia przyniosły gwałtowny spadek cen kakao. Jednak zarówno na gruncie analizy technicznej, jak i fundamentalnej trudno uznać, że tak nagle odwróci się trend na tym rynku. Dlatego powrót w rejon kwietniowych szczytów wydaje się realnym scenariuszem w maju. Wejście: 7900. Cel: 10 700. SL: 7480.

WIG20

Maj powinien przynieść kontynuację spadkowej korekty na globalnych rynkach akcji, co w dół pociągnie również GPW, która na razie kwietniowej realizacji zysków skutecznie się opierała. Szczególnie narażony jest WIG20, który od kilku tygodni ma problemy z trwałym wyjściem powyżej 2500 pkt. Cel: 2320. SL: 2555.

Rafał Sadoch

BM mBanku

USD/PLN

Obniżki stóp procentowych w USA przy utrzymaniu status quo przez RPP powinny dalej wspierać złotego.

Złoto

Banki stopniowo zbliżają się do luzowania polityki monetarnej, co cały czas stwarza dogodne warunki do wzrostu cen złota.

S&P 500

Posiedzenie Fed zostało gołębio odebrane, co w połączeniu ze słabszymi danymi z amerykańskiej gospodarki i relatywnie pozytywnym wydźwiękiem sezonu wyników powinno wspierać popyt na ryzyko.

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas

USD/MXN

Para USD/MXN była w kwietniu w korekcie z uwagi zarówno na siłę dolara (mniejsza liczba obniżek stóp procentowych Fedu dyskontowana przez rynek), jak i obawy związane z sytuacją geopolityczną dla Meksyku (wpływ wyborów prezydenckich w USA jak i w samym Meksyku). Kurs dotarł jednak do 200-sesyjnej średniej kroczącej, która służy za opór, a odbicie w dół i uspokojenie sytuacji na globalnych rynkach mogą pozwolić na powrót notowań do trendu spadkowego. Cel: 16,4. SL: 17,5.

Miedź

W ostatnich dwóch miesiącach obserwowaliśmy bardzo mocne wzrosty cen miedzi i coraz silniejsze wykupienie rynku nieobserwowane od 2021 r. Uważam, że inwestorzy mogli jednak zbyt szybko zacząć dyskontować poprawę w gospodarce Chin i możemy obserwować w maju schłodzenie nastrojów na tym rynku. Cel: 4,33. SL: 4,7.

FTSE 100

Indeks największych spółek notowanych w Wielkiej Brytanii wybił się w trakcie kwietnia na nowe historyczne szczyty, co jest pozytywną oznaką w korekcyjnym otoczeniu. Wprawdzie pod koniec miesiąca obserwujemy utratę impetu, co może sugerować korektę. Wsparciem są pokonane, poprzednie maksima 8000 pkt – powrót w ten obszar może być dobrym miejscem do zajmowania długich pozycji. Wejście: 8070. Cel: 8300. SL: 7900.

Kamil Cisowski

DI Xelion

USD/JPY

Coraz wyraźniej widać, że polityka „mieć ciastko i zjeść ciastko” w Japonii się nie sprawdzi. Bank Japonii popełnił naszym zdaniem błąd w polityce pieniężnej, nie zmieniając w żaden sposób retoryki na ostatnim posiedzeniu i japońska waluta poniesie tego konsekwencje. Kolejne interwencje wydają się okazją, by zająć pozycje na jej osłabienie, choć oczywiście na tak wolatylnym rynku jest to inwestycja o wysokim ryzyku. Wejście: 154. Cel: 160. SL: 150.

Srebro

Długo wyczekiwane kwietniowe wzrosty srebra zostały bardzo mocno zredukowane w końcówce miesiąca, co tworzy naszym zdaniem doskonałą okazję inwestycyjną. Zakładamy, że w maju dojdzie do ataku na tegoroczne szczyty, a być może także ich wybicia, nie decydujemy się więc na ustawienie zlecenia „take profit”. Zwracamy uwagę na wciąż mało dostrzegany aspekt rosnącego uzależnienia rynku kruszców od sytuacji w Chinach – ponieważ ta zaczyna się ewidentnie poprawiać, jesteśmy bardzo optymistyczni co do ich perspektyw.

VIX

VIX wydaje się bardzo rozsądną opcją inwestycyjną na maj, choć z uwagi na fakt, że nie rozpoczynają się w tym miesiącu jeszcze jego sezonowe wzrosty, warto naszym zdaniem zamykać pozycję, gdyby doszło do epizodu zmienności na wzór kwietniowego. Na rynku amerykańskim zaczyna panować coraz większy strach, który może w naszej ocenie sprawić, że rozpoczęta w ubiegłym miesiącu korekta wyraźnie się pogłębi. Wyceny w USA pozostają wysokie, sezon wynikowy prezentuje się w sposób mieszany, coraz bardziej ewidentnie schładzają się nastroje wokół generatywnego AI. Wszystko to daje przepis na „sell in May”. Cel: 20.

Marek Rogalski

DM BOŚ

Bitcoin

Rynek bitcoina stał się nazbyt podatny na wahania globalnego ryzyka. Uwagę zwraca też nazbyt duża jednomyślność co do wzrostów, które zwyczajowo miały miejsce po halvingu.

Ropa WTI

Pomału kończy się cykliczny ruch na surowcach, a ropa długoterminowo odzwierciedla to, jak będą wyglądać perspektywy dla globalnej gospodarki za kilkanaście miesięcy.

VIX

Maj może przynieść spore wahania na rynkach, co może podbić indeks zmienności. Rynki mogą zacząć obawiać się skutków scenariusza „higher for longer” w wydaniu Fed.

Łukasz Wójcik

BM Pekao

USD/PLN

Ostatnie zejście pary USD/PLN do poziomu 4,03 traktujemy jako ruch powrotny. Aprecjacji dolara względem złotego powinno nadal sprzyjać utrzymujące się napięcie geopolityczne za naszą wschodnią granicą oraz brak chęci Fedu do luzowania polityki monetarnej. SL: 3,99.

Gaz TTF

Od lutego obserwujemy serię coraz wyższych dołków na wykresie europejskiego kontraktu na gaz TTF, co implikuje wejście surowca w średnioterminowy trend wzrostowy. SL: 27,6.

WIG Games

Otwieramy pozycję długą na indeksie WIG-Games, spodziewając się przeforsowania oporu przez największy komponent indeksu – CD Projekt. Cel: 14 900.

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

USD/PLN

Dysparytet stopy procentowej pomiędzy Fed i EBC to argument za umocnieniem USD i słabością EUR, co będzie wywierało presję na złotego. Czynnikiem ryzyka dla regionu jest eskalacja napięcia przez Rosję i na Bliskim Wschodzie. SL: 3,86.

Miedź

Słabszy od oczekiwań ISM przemysłu USA (poniżej 50 pkt), a także dynamiczna korekta na kakao pokazują, że nastroje inwestorów mogą bardzo dynamicznie zmienić się na rynku surowców. SL: 4,338.

S&P 500

Podjęta z końcem kwietnia próba zakończenia kilkutygodniowej korekty może zakończyć się powodzeniem, czemu poza zatrzymaniem w typowej strefie docelowej (4920–5048 pkt) sprzyjać powinien także istotnie schłodzony po marcowych skrajnie wysokich odczytach sentyment.

Bartosz Sawicki

Cinkciarz.pl

ZAR/JPY

Słabość jena sprokurowała interwencje walutowe. Z kolei południowoafrykański rand jest bliski tegorocznych maksimów, ale może znaleźć się pod presją przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na końcówkę maja.

Ropa Brent

Wygasanie napięć na Bliskim Wschodzie sprzyjało redukcji premii za ryzyko geopolityczne w notowaniach surowca. Kurs Brent wymazał połowę tegorocznej zwyżki, ale krucha równowaga popytu i podaży powinna ograniczać potencjał do dalszych spadków.

Russell 2000

Małe spółki zostały w tyle za technologicznymi gigantami. Kwietniowa korekta miała niemal dwucyfrowy zasięg, ale nie zachwiała trendem wzrostowym. Rynek oswoił się z brakiem szybkich obniżek Fed, a siła gospodarki zapewni przyzwoitą dynamikę zysków.

Andrzej Kiedrowicz

PKO BP

USD/PLN

Napływające słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki powinny doprowadzić do ponownego wzrostu oczekiwań na obniżki stóp Fed w II połowie roku, wspierając umocnienie wysokooprocentowanych walut rynków wschodzących, w tym złotego.

Ropa Brent

Podwyższone ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie wraz z topniejącymi globalnymi zapasami surowca w związku z ograniczonym wydobyciem w państwach OPEC i Rosji powinny prowadzić do dalszego wzrostu cen ropy.

WIG20

Maj powinien być kolejnym dobrym miesiącem dla rynku akcji największych polskich spółek dzięki wzrostowi oczekiwań na obniżki stóp Fed oraz utrzymującym się perspektywom mocnego wzrostu polskiego PKB w 2024 r.

Michał Stajniak

XTB

AUD/JPY

Japońskie władze w pełni zdecydowały się na interwencje walutowe, przeprowadzając je już dwukrotnie w ostatnich dniach. Poprzednio w 2022 roku doprowadziło to ostatecznie do sporego umocnienia jena. Teraz, jeśli inflacja w Japonii pozostanie wysoko, będzie to stanowiło pretekst do podwyżki stóp ze strony BoJ w połowie roku. Cel: 95,5. SL: 106.

Nikiel 

Nikiel w najmniejszym stopniu zareagował wzrostem w ostatniej hossie metali przemysłowych, pozostając w tyle za miedzią, aluminium czy cynkiem. Warto jednak zauważyć, że ograniczenia podażowe związane z Rosją czy krajami azjatyckimi dotyczą również tego metalu. Cel: 20 500. SL: 17 000.

FTSE China A50

Akcje chińskie oficjalnie wchodzą w rynek byka. Wychodzenie z mocno wykupionych rynków amerykańskich i europejskich przy ożywieniu w Chinach może pobudzić jeszcze mocniej wzrost cen chińskich spółek. Cel: 13 500. SL: 11 900.

Mateusz Namysł

Santander BM

USD/HUF

Ograniczone perspektywy do obniżania stóp procentowych w USA powinny przełożyć się na silniejszego dolara względem europejskich walut.

Pszenica

Po wielu miesiącach spadków widać odbicie w notowaniach surowców rolnych, w tym pszenicy, która w przypadku przebicia oporu technicznego może wyjść na wyższe poziomy.

Ibex35

Biorąc pod uwagę strukturę indeksu oraz dane napływające z hiszpańskiej gospodarki, zakładam kontynuację ruchu wzrostowego na indeksie hiszpańskich spółek.

Łukasz Zembik

Oanda TMS Brokers

USD/JPY

Choć oficjalnego komunikatu o interwencji BoJ lub Ministerstwa Finansów nie było, to rynek i tak spekuluje, że mogło do tego dojść. W konsekwencji para USD/JPY po wyznaczeniu wieloletniego szczytu tuż nad poziomem 160,00 w ciągu kilku dni zniżkowała do 152,00. Na ten moment widać, że granica, która jest w tym momencie broniona, to okrągły poziom 160,00. Nie jest wykluczone, że ten pułap zostanie jednak osiągnięty po raz kolejny. Fundamenty nie uległy zmianie. Dolar w średnim terminie powinien być mocny z tego względu, że obniżka stóp procentowych przez Fed oddala się w czasie. Z drugiej strony nie wiadomo dokładnie, kiedy presja inflacyjna w Japonii wzrośnie do punktu, w którym BoJ będzie mógł rozpocząć wyraźny cykl zacieśniania monetarnego. Cel: 160.

Pszenica

W ostatnim czasie ceny pszenicy urosły do dwumiesięcznego maksimum. Są one napędzane głównie obawami o podaż. Kluczową rolę odgrywa obecnie pogoda. Zapasy końcowe mają obniżyć się o około 5 proc. Nie tylko amerykańscy rolnicy zmagają się obecnie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Susza utrzymuje się również w Rosji – najważniejszym eksporterze tego surowca na świecie. Niekorzystnie też wpłynęły na uprawy ostatnio mrozy w niektórych częściach Europy. Swoje prognozy zbiorów obniżyła także Komisja Europejska do poziomu najniższego od czterech lat (do 120 mln ton). Jest to argumentowane mocniejszym spadkiem powierzchni zasiewów. Ostatnie wzrosty cen pszenicy to również pokłosie obaw o dostawy z regionu Morza Czarnego. W ostatnim czasie ukraińska infrastruktura, która odpowiada za handel zbożem, została uszkodzona przez rosyjskie ataki. Cel: 700.

S&P 500

Uważam, że obecny ruch w górę jest jedynie przystankiem przed kolejnym impulsem spadkowym, który może sprowadzić notowania w okolice 4850 pkt. Wówczas cała korekta spadkowa (rozpoczęta z początkiem minionego miesiąca) byłaby podobna pod kątem rozpiętości do tej, która miała miejsce latem oraz jesienią ubiegłego roku. Wsparciem technicznym może okazać się również położony nieco niżej (4800 pkt) horyzontalny poziom, wynikający z maksimum wyznaczonego na początku 2022 roku. Cel: 4800.

Portfel inwestycyjny
Św. Mikołaj na pewno przyjdzie, tylko do kogo? Na co stawiać w grudniu?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel inwestycyjny
Portfel foreksowy: Listopad przyniesie odwrócenie Trump trade?
Portfel inwestycyjny
Wyższa zmienność pozostanie z inwestorami na dłużej
Portfel inwestycyjny
Portfel forex na wrzesień. Eksperci pewni podwyższonej zmienności i…
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfel inwestycyjny
Portfel inwestycyjny: Rynkowa zawierucha mocno komplikuje sierpniowe typy
Portfel inwestycyjny
W lipcu ryzykowne aktywa znów wracają do łask ekspertów