Za nami kolejny miesiąc, który mógł tylko poprawić humory inwestorom. Zakończenie roku było wręcz imponujące, jeśli chodzi o zachowanie rynków, co oczywiście pozytywnie przełożyło się na notowania jednostek funduszy. Jak widać poniżej, każdy z sześciu portfeli funduszy w poprzednim miesiącu zarobił solidne kilka procent. Jak zawsze warto zwrócić uwagę na stopy zwrotu w dłuższym okresie, bo taki charakter mają inwestycje w fundusze. Rezultat pracy szóstki zarządzających zasługuje na uznanie– wyniki każdego z portfeli są dwucyfrowe. Najwyższe tam, gdzie eksperci podjęli największe ryzyko, biorąc pod uwagę rodzaj aktywów.
Nowy rok dla zarządzających był okazją do kilku roszad. Warto zaznaczyć obecność funduszu Allianz China A-Shares, na który już w grudniu postawił Jędrzej Janiak z F-Trust. To jesienna nowość w ofercie TFI Allianz. Fundusz akcji chińskich znalazł się także w składzie portfela F-Trust na styczeń, ale pojawił się również w propozycjach mBanku (więcej na jego temat w rozmowie z Arkadiuszem Semczakiem z mBanku). Zespół mBanku zdecydował się jeszcze na inne zmiany, za sprawą których ciężar portfela przesunął się nieco na stronę funduszy akcji. Warto także odnotować umorzenie jednostek Rockbridge Gier i Innowacji przez Michała Pietrzycę z DM BOŚ. Do portfela dołączył za to Investor Niemcy. Pietrzyca liczy na zwyżki tego funduszu wraz z odreagowaniem gospodarczego partnera Niemiec, czyli Chin. Sporo zmieniło się w portfelu Kamila Cisowskiego z DI Xelion. Jak tłumaczy, początek roku jest dla niego okazją do rozpoczęcia redukcji funduszy akcyjnych, m.in. ze względu na „wymagające wyceny spółek technologicznych i z obszaru czystej energii". Natomiast zespół Citi Handlowego nie dokonał żadnych roszad.
Mimo kilku przesunięć na styczeń struktura portfela „Parkietu", tworzonego na podstawie propozycji szóstki zarządzających, nie uległa istotnym zmianom. Największą pozycję nadal zajmują akcje rynków rozwiniętych – tym razem jest to 34,5 proc. Zarządzający nieco skrócili pozycję w akcjach polskich, średnio do niecałych 16 proc. Do tego o blisko 4 pkt proc. spadł udział funduszy akcji azjatyckich oraz o 2,5 proc. funduszy surowców. Część kapitału przeniosła się do obligacji korporacyjnych oraz papierów rynków wschodzących. Grudzień był 15. miesiącem tej edycji portfela funduszy „Parkietu", co oznacza, że w takim składzie pozostaniemy jeszcze przez trzy miesiące.