Kamil Cisowski, DI Xelion
USD/JPY
Nominacja Kazuo Uedy na nowego prezesa Banku Japonii oraz jego deklaracje podtrzymywania bieżącej linii w polityce monetarnej skutkują 5-proc. przeceną jena względem dolara w ciągu ostatniego miesiąca. Wraz ze wzrostem rentowności obligacji w USA i na całym świecie presja na Banku Japonii, by dalej modyfikował politykę pieniężną, jest coraz silniejsza, oczekiwania inflacyjne są coraz wyższe. Wszystko to sprawia, że spodziewamy się kolejnych interwencji raczej szybciej niż później. Głównym ryzykiem pozostaje bierność władz Banku Japonii w okresie przekazywania władzy.
Gaz ziemny
Pozycja na gazie ziemnym okazała się w lutym umiarkowanie udana, rynek mocno pogłębił styczniowe dołki, ale w drugiej połowie miesiąca silnie odbijał. Oczekujemy, że ruch w górę będzie kontynuowany, a problem chwilowej nadpodaży się rozwiąże. Ostatnie dni pokazują, że nawet niezbyt poważne rewizje prognoz dotyczących pogody mogą wyraźnie wpływać na ceny. Sprzyjająca wydaje się też sytuacja techniczna, kontynuacja ruchu w górę z końcówki lutego może doprowadzić do zamykania krótkich pozycji. Cel: 3,5.
Hang Seng
Luty przyniósł bardzo wyraźną korektę wskaźnika Hang Seng giełdy w Hongkongu, czemu sprzyjało ponowne ochłodzenie w relacjach chińsko-amerykańskich oraz wcześniejsze nadmierne wykupienie indeksu. Wraz z wymazaniem tegorocznych zwyżek uważamy, że jest on ponownie atrakcyjny. Rozpoczęty w IV kw. 2022 r. ruch wzrostowy będzie naszym zdaniem kontynuowany, a Hongkong pozostaje jednym z ciekawszych rynków na ten rok. Oczywiście głównym problemem pozostaje ryzyko regulacyjne, natomiast utrzymujące się dyskonto cenowe spółek chińskich względem amerykańskich czy europejskich sprawia, że warto w naszej opinii podjąć ryzyko.
Marek Rogalski, DM BOŚ
USD/CNH
Juan może szukać powodów do odreagowania, jeżeli opadną polityczne emocje wokół wsparcia Rosji przez Chiny. Zwłaszcza że dane z chińskiej gospodarki powinny potwierdzać ożywienie. Z kolei dolar być może jest blisko swojego szczytu, jeżeli publikowane w marcu dane makro nie przyniosą argumentów za dalszym podbiciem oczekiwań co do podwyżek stóp przez Fed.
Ropa WTI
Luty potwierdził znaczenie mocnego wsparcia dla notowań ropy przy 74 USD za baryłkę. To może dawać perspektywę odbicia, dla której wsparciem mogą być oczekiwania na większy popyt z Chin.
Hang Seng 40 Enterprises
Rynek chiński nieraz pokazywał, że potrafi zachowywać się inaczej niż pozostałe, a tamtejsze spółki mogą wyglądać na tanie, biorąc pod uwagę spodziewane ożywienie w gospodarce. Wejście: 6470.
Sobiesław Kozłowski, Noble Securities
EUR/USD
Agresywny Fed jest w cenach, natomiast euro jest silnie wyprzedane, co w krótkim terminie sprzyja zniesieniu części osłabienia z ostatnich tygodni. SL: 1,057.
Miedź
Jastrzębi Fed i oczekiwane podwyżki stóp w marcu, maju i lipcu oraz prognozy stopy procentowej blisko 5,2 proc. w styczniu 2024 r. to argumenty za silnym dolarem, ale i spowolnieniem gospodarczym czy też presją na osłabienie notowań miedzi w USD. Wejście: 4,44. SL: 4,61.
WIG20
Jastrzębi Fed oraz głęboka inwersja krzywej rentowności w USA to symptomy zwiększające ryzyko recesji w USA w aktualnym cyklu, czemu nie dowierzają inwestorzy w Polsce i USA, co sprzyja negatywnym zaskoczeniom. Wejście: 1894. SL: 1957.
Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl
USD/ZAR
Południowoafrykański rand jest jedną z walut, które w lutym najboleśniej odczuły renesans dolara. USD/ZAR nie sforsował jesiennych szczytów, co sprawia, że po oswojeniu się inwestorów z perspektywą wyższych stóp Fedu rand może ruszyć do odrabiania strat.
Miedź
Metale szlachetne i przemysłowe nie oparły się schłodzeniu nastrojów inwestycyjnych i odbiciu dolara. Niskie zapasy i podnoszenie się prognoz wzrostu gospodarczego w Chinach powinny oddziaływać w kierunku wyższych cen miedzi.
S&P 500
S&P 500 jak dotąd z powodzeniem broni przebiegającej przy 3940 pkt 200-sesyjnej średniej oraz pozostaje ponad przełamaną na początku stycznia spadkową linią poprowadzoną przez lokalne szczyty z 2022 r. Sprawia to, że lutowe spadki nadal można rozpatrywać w kategoriach korekty i odreagowania pokaźnej zwyżki.
Andrzej Kiedrowicz, PKO BP
EUR/HUF
Rosnące oczekiwania rynkowe na silne obniżki stóp procentowych na Węgrzech w II połowie roku kontrastują z rosnącymi oczekiwaniami na dalsze podwyżki stóp EBC w tym samym okresie, co powinno doprowadzić do odbicia na kursie EUR/HUF.
Miedź
Topniejące zapasy surowca na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) wraz ze wzrostem postpandemicznego popytu chińskich przetwórców metalu powinny wspierać wzrost cen miedzi.
Shanghai SE Composite
Podniesienie przez ekonomistów prognoz wzrostu chińskiej gospodarki w 2023 r. w związku z szybszym od oczekiwań postpandemicznym odradzaniem się konsumpcji oraz aktywności przemysłowej powinno wspierać dalszy wzrost cen akcji chińskich spółek.
Michał Stajniak, XTB
GBP/JPY
Po ostatnich spadkach jena rynek może przestawić się na oczekiwanie zmian w polityce Banku Japonii w najbliższych miesiącach. Co więcej, jest szansa, że po decyzji Fedu w marcu jen powróci do wzrostu na szerokim rynku, również w stosunku do dolara. Tymczasem funt pozostanie pod presją w związku ze słabością gospodarki. Cel: 155. SL: 175.
Gaz ziemny
Gaz amerykański w końcu odbija, co jest związane z napływem zimnego powietrza. Jednak fundamenty w postaci zapasów nie wskazują jeszcze na bardzo mocny sygnał prowzrostowy. Z drugiej strony, jeśli obecnie obserwujemy podobną sytuację do poprzednich korekt, a przede wszystkim do 2006 r., to możliwe byłoby odbicie rzędu 15–60 proc. w najbliższych dwóch miesiącach. Cel: 3,5. SL: 2,2.
Hang Seng CE
Chiny złapały zadyszkę, ale najprawdopodobniej dane gospodarcze będą się poprawiały umiarkowanie w kolejnych tygodniach, co powinno służyć powrotowi do zwyżek na chińskich akcjach. Cel: 7250. SL: 6000.
Mateusz Namysł, Santander BM
USD/HUF
Różnica pomiędzy poziomem inflacji na Węgrzech oraz w Stanach Zjednoczonych przy zmniejszającym się dysparytecie stóp procentowych uzasadnia zwiększone prawdopodobieństwo ruchu wzrostowego USD/HUF.
Platyna
Rosnący poziom stóp procentowych oraz coraz gorsze perspektywy samochodów o napędzie dieslowskim powinny negatywnie wpłynąć na popyt na platynę. Oceniam, że słabe zachowanie surowca na początku roku powinno być kontynuowane.
DAX
Indeks niemieckich spółek ma za sobą udane ostatnie miesiące, jednak perspektywa kolejnych podwyżek stóp procentowych przez największe banki centralne w połączeniu ze słabnącą europejską gospodarką oraz lokalnymi czynnikami ryzyka powinny sprowadzić indeks na niższe poziomy.
Łukasz Zembik, Oanda TMS Brokers
EUR/USD
W lutym otrzymaliśmy potwierdzenie, że inflacja w USA ma szanse utrzymać się na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Sugeruje to wyhamowanie spadku dynamiki wzrostu cen konsumenckich i producenckich. Dodatkowo ostatni raport o wydatkach Amerykanów wskazał, że ulubiona miara inflacji Fedu również pozostaje na wysokim poziomie. Dolar był silny przez cały miniony miesiąc. W marcu Fed na pewno podniesie stopy procentowe o 25 pb. i takiego samego kroku dokona w maju oraz czerwcu. Rynek to już w pełni wycenił. Możliwości dalszej aprecjacji USD są moim zdaniem ograniczone. Widać, że EUR/USD ma problemy z przełamaniem poziomu 1,05. Zakładam, że w marcu zobaczymy umiarkowany wzrost w okolice 1,07–1,08 po wcześniejszym przetestowaniu poziomu 1,05–1,0450.
Ropa Brent
Ceny ropy Brent konsolidowały się w lutym pomiędzy poziomami 79 a 86,70 USD. Rynek cały czas czeka na sygnały większego ożywienia gospodarczego w Chinach oraz spadku wydobycia ropy w Rosji. Zakładamy wzrost cen surowca do poziomu 90 USD za baryłkę.
EuroStoxx50
Europejski indeks w lutym zyskał i tym samym zbliżył się do poziomu najwyższego w historii. Notowania jednak ukształtowały się w potencjalną formację „głowy z ramionami”, która sugeruje zejście kursu przynajmniej do okrągłego poziomu 4000 pkt – gdzie plasują się maksima z grudnia 2022 r. Zanim indeks zaatakuje historyczny szczyt, powinno dość wcześniej do nieco głębszej korekty spadkowej.