Reklama

Oszczędzający preferują lokaty

Prawie dwie trzecie (63 proc.) Polaków zaoszczędziło w 2022 roku. Jest to niewielki spadek w porównaniu z 2021 r. – o 5 pkt proc. Ponownie liderami byli najmłodsi Polacy. Aż 82 proc. badanych w wieku 18–24 lata zadeklarowało odłożenie oszczędności w 2022 r. (spadek o 3 pkt proc. względem 2021 r.). W nieco starszym przedziale, 25–34 lata, procent osób oszczędzających również utrzymuje się wysoko względem ogółu społeczeństwa, bo na poziomie 75 proc. Pozostałe grupy wiekowe również zabezpieczały swoją przyszłość. 57 proc. ankietowanych w przedziale 35–44 lata odłożyło środki finansowe, podobnie grupa 45–54 lata (64 proc.), 55–64 lata (56 proc.) i 65+ (51 proc.).

Publikacja: 15.02.2023 21:00

Oszczędzający preferują lokaty

Foto: Adobestock

Podobnie jak w poprzednich latach, jedynie co trzeci badany (35 proc.) zdecydował się zainwestować w 2022 r. Zdecydowanym liderem wśród wybieranych rozwiązań były lokaty (41 proc.), ich przewaga znacznie wzrosła w porównaniu z 2021 r. – aż o 15 pkt proc. Inwestujący wybierali również akcje na giełdzie (16 proc.) oraz fundusze inwestycyjne (16 proc.), obligacje Skarbu Państwa (15 proc.), a także złoto (14 proc.).

– Polacy nadal uwielbiają lokaty, jednak w 2022 r. ich przewaga znacznie wzrosła w porównaniu z 2021 rokiem – bo aż o 15 pkt proc. Widoczny spadek nastąpił natomiast w przypadku nieruchomości, które jeszcze w 2021 r. znajdowały się na drugim miejscu zestawienia TOP3 wyborów inwestycyjnych Polaków. Na przestrzeni roku zainteresowanie tą pozycją zmalało o 8 pkt proc. – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

6 zł tygodniowo przez rok !

Promocja dotyczy rocznej subskrypcji pakietu subskrypcji Parkiet.com z The New York Times.

Decyzje zaczynają się od PARKIET.COM.

Kliknij i poznaj ofertę.

Reklama
Oszczędzanie
W 2025 r. Polacy stawiali na depozyty bieżące. W 2026 r. też?
Oszczędzanie
Oszczędzanie wysoko na liście noworocznych postanowień Polaków
Oszczędzanie
Obligacje skarbowe dalej kuszą oprocentowaniem. W lutym bez zmian
Oszczędzanie
Polscy seniorzy są otwarci na nowoczesną bankowość
Oszczędzanie
Ponad połowa Polaków planuje więcej oszczędzać – a na co chce wydawać?
Oszczędzanie
W 2026 roku użytkownicy Androida będą bardziej zagrożeni cyberatakami
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama