Polacy stracili dużo oszczędności

O co najmniej 90 mld zł spadła realna wartość depozytów ludności ulokowanych w bankach. Polityka niskich, w zestawieniu z inflacją, stóp procentowych zdemolowała nasze oszczędności i zmieni nawyki dotyczące odkładania pieniędzy.

Po obniżce stóp procentowych NBP tanieją depozyty

Zmiany w PKO BP | Bank zmienił od 15 września oprocentowanie lokat terminowych.

Słaby złoty deprymuje oszczędzających w walutach

Posiadacze walut i walutowi deponenci stoją przed dylematem: w okresie niepewności gospodarczej i politycznej trzymać dolary, euro i inne dewizy, czy skorzystać ze słabości złotego i sprzedać z zyskiem?

Polscy studenci więcej oszczędzają

Niemal co trzeci respondent (32 proc.) zadeklarował pogorszenie swojej sytuacji finansowej i materialnej – wynika z raportu Warszawskiego Instytutu Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich „Portfel studenta”.

Po decyzji RPP zniknęły 8-procentowe promocyjne lokaty

Z lokat z oprocentowaniem rzędu 8 proc. została już tylko jedna, kończą się też promocyjne oprocentowania kont oszczędnościowych w tej wysokości. A prawdziwa fala spadku opłacalności depozytów dopiero przed nami.

Polscy emigranci oszczędzają w kraju pobytu

„Polacy pracujący za granicą w 2022 r.” – to raport NBP przedstawiający wyniki badania ankietowego emigrantów z Polski do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Niderlandów.

RPP rozwiała nadzieje na szybkie realne zyski z depozytów

Obniżka stopy referencyjnej do 6 proc. oznacza, że – jak to dotychczas bywało – banki zaczną szybko zmniejszać oprocentowanie depozytów. Tymczasem nie jest powiedziane, że inflacja odpuści. Deponenci muszą zatem wciąż czekać, by ich lokaty zaczęły przynosić realne zyski.

Mamy za mały sektor bankowy

Polski sektor bankowy jest zbyt mały w stosunku do wielkości gospodarki – podkreślają autorzy X edycji corocznego raportu ZBP „Polska i Europa: innowacje, inwestycje, wzrost”.

Ubywa placówek, przybywa bankowców

Na koniec czerwca polskie banki dysponowały siecią 5011 oddziałów – podaje Komisja Nadzoru Finansowego.

Banki kuszą klientów promocjami na konta i karty kredytowe

Uwaga, oszuści! | Cyberprzestępcy publikują fałszywe reklamy w mediach społecznościowych, w których podszywają się pod Credit Agricole i Bank Pocztowy. Fałszywe reklamy zachęcają atrakcyjnymi ofertami, a w rzeczywistości prowadzą na niebezpieczne strony bankowości elektronicznej, gdzie wyłudzane są loginy i hasła użytkowników.

Zachęty dla oszczędzających? Tak, ale nie w Polsce

Na zachodzie Europy władze zachęcają banki, by przyjmowały depozyty i odpowiednio za nie płaciły. Polskich banków nic do tego nie zachęci: mają potężną nadwyżkę depozytów nad kredytami i czekają na obniżki stóp NBP.

Przybywa kart i punktów je akceptujących

Na koniec marca 2023 r. Polacy mieli w portfelach 44,8 mln kart płatniczych, tj. o 236 tys. więcej (wzrost o 0,5 proc.) w porównaniu z końcem 2022 r. – wynika z danych NBP. Podstawową kategorią pozostawały karty debetowe (84,3 proc.). Ich liczba na koniec marca 2023 r. wyniosła 37,7 mln i w ciągu kwartału zwiększyła się o 247 tys. Drugą najliczniejszą kategorią są karty kredytowe (11 proc.), których liczba wyniosła 4,9 mln i zmniejszyła się w I kw. o 3,4 tys.

Obniżka stóp procentowych coraz bliżej, a depozyty rosną wolniej

W lipcu mocno spowolniło tempo wzrostu oszczędności gospodarstw domowych. Można to tłumaczyć m.in. czerwcowymi przygotowaniami do uczestnictwa w programie Bezpieczny Kredyt 2 proc., ale i wciąż rosnącymi cenami codziennych zakupów.

Na świecie coraz mniej depozytów, ale nie w Polsce

Rosnące oficjalne stopy procentowe były dobrodziejstwem dla banków. Pozwalały na zwiększenie różnicy pomiędzy odsetkami pobieranymi od klientów a im wypłacanymi. W Polsce banki mają taką nadwyżkę depozytów, że mogą odsetki obniżać.