Najbezpieczniej inwestować w nieruchomości. Lokaty na trzecim miejscu

Niemal 80 proc. respondentów spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej Polski. Ze względu na obecną sytuację ekonomiczną 66 proc. badanych ograniczyło większe wydatki, a 45 proc. bieżącą konsumpcję i wydatki podstawowe – wynika z badania przeprowadzonego przez BFF Bank oraz jego polski oddział wspólnie z Instytutem Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

Zaczynamy nadgryzać oszczędności

Nominalna różnica między stopą referencyjną i średnim oprocentowaniem depozytów będzie rosła – przewiduje Tomasz Rzeski, Country Sales Manager Oddziału Inbank w Polsce.

Wysoka inflacja może przekonać do inwestowania. Badanie „Polak inwestor 2022"

Rynek kapitałowy ma jeszcze sporo do zrobienia, jeśli chodzi o dotarcie z ofertą do osób, które dzisiaj potencjalnie mogłyby rozpocząć inwestowanie. Warunki też są teraz do tego sprzyjające.

Przybywa banknotów o wyższych nominałach

W I kwartale wartość gotówki w obiegu zwiększyła się o niemal 32 mld zł. Rok wcześniej wzrost wyniósł niewiele ponad 12 mld zł. W związku z tym zmieniła się tendencja, jeśli chodzi o liczby banknotów w obiegu.

Banki poprawiają oferty dla deponentów

Promocyjne odsetki | W ramach promocyjnego oprocentowania na „Lokacie na nowe środki" dla nowych środków do 180 000 zł Getin Bank w skali roku proponuje 4,5 proc. dla trzech miesięcy, 5 proc. dla sześciu miesięcy i 5,5 proc. dla 12 miesięcy.

Nominalne stopy gonią inflację, ale realne wciąż na minusie

Oprocentowanie niektórych nowych lokat sięga 5 proc., a nawet tę wartość przekracza. Ale lokaty na 12 miesięcy, założone w maju 2021 r. z przeciętnym oprocentowaniem, przyniosły po roku realne straty wynoszące 10,86 proc.

Rząd chce sprawić, by oszczędzanie stało się atrakcyjne

Rząd chce zadbać, by lokaty i inwestycje Polaków przynosiły większe zyski. Pierwsza propozycja to nowy typ obligacji detalicznych.

Próby kradzieży „tylko” na 52 mln zł

Skala prób wyłudzeń kredytów według ich liczby od dwóch lat utrzymuje się na zbliżonym, dosyć wysokim poziomie 1,9 tys., jednak stosunkowo niewielka liczba prób kradzieży na kwoty wyższe niż 1 mln zł spowodowała, że łączna kwota wyniosła „tylko" 51,8 mln zł.

Oferta depozytów coraz lepsza, ale nie na tle inflacji

Stopy procentowe NBP rosną co miesiąc. Co miesiąc również banki poprawiają swoją ofertę depozytową. Ale wzrost oprocentowania przeciętnej rocznej lokaty z 0,2 proc. do około 2–3 proc. trudno uznać za imponujący.

Polacy najbardziej boją się inflacji

Aż 59 proc. Polaków nie obawia się o swoje bezpieczeństwo finansowe w obliczu wojny w Ukrainie – wynika z badania przeprowadzonego przez Opinie24 na zlecenie spółki Tavex.

To nie są czasy na trzymanie pieniędzy w bankach

Rosnące odsetki nie są w stanie pokonać obaw Polaków przed rosnącą inflacją i wojną w Ukrainie. Malejące depozyty bieżące i zwiększająca się mocno wartość gotówki w obiegu świadczą o zaniepokojeniu coraz wyższymi cenami.

MF: Oprocentowanie obligacji detalicznych w maju będzie wyższe o 1 pkt proc.

Oprocentowanie wszystkich obligacji detalicznych o okresie zapadalności od 2 do 12 lat w maju 2022 r. będzie wyższe o 1 pkt proc. wobec oferty z kwietnia, poinformowało Ministerstwo Finansów

Mniej strat na lokatach

Oprocentowania lokat powoli idą w górę. Ale wciąż często to tylko promocje. I wciąż mocno poniżej inflacji

Odsetki za wpływy

Najlepsze konto oszczędnościowe oferuje obecnie 4,74 proc. Na podium są też trzy banki z ofertą trzyprocentową.