Mamy za mały sektor bankowy
Polski sektor bankowy jest zbyt mały w stosunku do wielkości gospodarki – podkreślają autorzy X edycji corocznego raportu ZBP „Polska i Europa: innowacje, inwestycje, wzrost”.
Banki kuszą klientów promocjami na konta i karty kredytowe
Uwaga, oszuści! | Cyberprzestępcy publikują fałszywe reklamy w mediach społecznościowych, w których podszywają się pod Credit Agricole i Bank Pocztowy. Fałszywe reklamy zachęcają atrakcyjnymi ofertami, a w rzeczywistości prowadzą na niebezpieczne strony bankowości elektronicznej, gdzie wyłudzane są loginy i hasła użytkowników.
Zachęty dla oszczędzających? Tak, ale nie w Polsce
Na zachodzie Europy władze zachęcają banki, by przyjmowały depozyty i odpowiednio za nie płaciły. Polskich banków nic do tego nie zachęci: mają potężną nadwyżkę depozytów nad kredytami i czekają na obniżki stóp NBP.
Przybywa kart i punktów je akceptujących
Na koniec marca 2023 r. Polacy mieli w portfelach 44,8 mln kart płatniczych, tj. o 236 tys. więcej (wzrost o 0,5 proc.) w porównaniu z końcem 2022 r. – wynika z danych NBP. Podstawową kategorią pozostawały karty debetowe (84,3 proc.). Ich liczba na koniec marca 2023 r. wyniosła 37,7 mln i w ciągu kwartału zwiększyła się o 247 tys. Drugą najliczniejszą kategorią są karty kredytowe (11 proc.), których liczba wyniosła 4,9 mln i zmniejszyła się w I kw. o 3,4 tys.
Na świecie coraz mniej depozytów, ale nie w Polsce
Rosnące oficjalne stopy procentowe były dobrodziejstwem dla banków. Pozwalały na zwiększenie różnicy pomiędzy odsetkami pobieranymi od klientów a im wypłacanymi. W Polsce banki mają taką nadwyżkę depozytów, że mogą odsetki obniżać.