Reklama

Przecena japońskich obligacji trwa. Na Zachodzie i w Polsce stabilniej

Rentowności japońskich papierów dziesięcioletnich rosły w piątek (ceny spadały) kolejny dzień, tym razem do 1,62 proc., sięgając najwyższych poziomów od czasu kryzysu finansowego.

Publikacja: 25.08.2025 06:00

Przecena japońskich obligacji trwa. Na Zachodzie i w Polsce stabilniej

Foto: AdobeStock

W połowie miesiąca oprocentowanie japońskich obligacji wybiło się na nowy rekord w tym roku, a to oznacza najwyższe poziomy od 2008 r. Wskaźnik ten wciąż zwyżkuje. Słabszemu zachowaniu papierów skarbowych towarzyszy gorsze zachowanie waluty.

W lipcu bazowa inflacja w Japonii pozostawała wyraźnie powyżej celu Banku Japonii (BoJ). Ceny konsumenckie z wyłączeniem świeżej żywności wzrosły o 3,1 proc. rok do roku wobec oczekiwanego wzrostu o 3 proc., zaś szerszy wskaźnik, wyłączający także energię utrzymał się na poziomie 3,4 proc. Jak wskazują analitycy XTB, ceny energii spadły w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale inflacja żywności nadal była wysoka – w przypadku żywności przetworzonej wzrost sięgnął 8,3 proc., a ryżu 90,7 proc. rok do roku. Utrzymująca się presja cen, zwłaszcza na dobra podstawowe, obciąża gospodarstwa domowe i zwiększa spekulacje, że BoJ może podnieść stopy już w październiku. Część ekonomistów wskazuje nawet na ryzyko wyższej inflacji w kolejnych miesiącach. Obecnie 63 proc. ankietowanych ekonomistów oczekuje, że BoJ podniesie stopę referencyjną z 0,5 proc. do co najmniej 0,75 proc. do końca 2025 r., co oznacza wyraźny wzrost oczekiwań względem poprzednich miesięcy.

6 zł tygodniowo przez rok !

Promocja dotyczy rocznej subskrypcji pakietu subskrypcji Parkiet.com z The New York Times.

Decyzje zaczynają się od PARKIET.COM.

Kliknij i poznaj ofertę.

Reklama
Obligacje
Obligacje skarbowe zyskują na tle korporacyjnych
Obligacje
Obligacje trzymają kurs
Obligacje
Znów zabrakło obligacji
Obligacje
Perspektywy długu
Obligacje
Rynek emisji obligacji to wielowarstwowy tort
Obligacje
Ghelamco szykuje się do wykupu obligacji
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama