Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsza – przewidywana w 2018 r. – wypłata ma być nietypowa, ponieważ ma objąć okres kwiecień–grudzień 2017 r. Poza tym podstawą ma być wynik FFO skorygowany o – jak podaje spółka – jednorazowe koszty reorganizacji. Tak liczony wynik FFO w I kwartale wyniósł 3,2 mln euro, czyli o 18 proc. więcej niż rok wcześniej.
Zarząd podtrzymuje prognozę, zgodnie z którą skorygowany wynik FFO w tym roku ma wynieść 20–22 mln euro, z czego za okres kwiecień–grudzień 2017 r. około 17 mln euro. Kapitał dzieli się na 156,1 mln akcji, co implikuje dywidendę rzędu 7 eurocentów na papier, czyli po 29 gr przy obecnym kursie walutowym.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Popyt na pożyczki już niemal dorównuje temu, który podgrzany był programem „Bezpieczny kredyt”. Konsumenci wierzą, że na dwóch cięciach stóp się nie skończy. Padł nowy rekord średniej wartości wnioskowanej pożyczki.
Stopa zwrotu z wynajmu mieszkań – średnio 4,9 proc. – nie jest dziś imponująca, ale jeśli dołożymy wzrost cen nieruchomości w długim okresie, inwestycja jest warta rozważenia.
REIT-y nie są Świętym Graalem, nie sprawią, że wszyscy przesuną tu swoje środki. REIT-y po prostu będą uzupełnieniem, którego potrzebujemy dla rynku kapitałowego – mówi Kamil Kowa, dyrektor zarządzający firmy doradczej Savills w Polsce.
Rynek finansowania nieruchomości komercyjnych w Polsce przechodzi transformację. Kwestie zrównoważonego rozwoju coraz mocniej decydują o przyznaniu kredytu.
Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział, że resort nie będzie proponować REIT-ów dla rynku mieszkaniowego.
Rynek biur od czasów pandemii działa na zwolnionych obrotach. Deweloperzy budujący siedziby do pracy są bardziej ostrożni, co przekłada się na popyt na działki pod takie nieruchomości. Stare biurowce często ustępują miejsca osiedlom, hotelom, obiektom PRS.