Napisany przez niego „Inteligentny inwestor", stanowi do dziś cenne źródło wiedzy dotyczące wspomnianej filozofii.
Publikacja ukazała się po raz pierwszy w 1949 r. Zrewolucjonizowała wówczas podejście do giełdy, porządkując wiele związanych z nią pojęć, rozprawiając się z mitami oraz przedstawiając skuteczne metody w zakresie budowy portfela instrumentów finansowych. Inwestowanie, przeciwstawiane spekulacji, nie miało być już więcej utożsamiane z hazardem. Graham zaprezentował je jako logiczne i spójne działanie ukierunkowane na zyskowne lokowanie kapitału w spółkach w zamian za otrzymane udziały.
W kolejnych latach autor dokonał kilkukrotnej aktualizacji książki. Ostatni raz w 1973 r. Obecne wydanie, mimo że niezmienione od tego czasu, zostało uzupełnione o komentarze Jasona Zweiga, dziennikarza ekonomicznego m.in. w „Wall Street Journal", co stanowi ciekawy dodatek do opracowanych zagadnień oraz dostosowuje filozofię Grahama do współczesnych realiów. Należy jednak zauważyć, że książka, mimo śmierci autora prawie 40 lat temu, zachowała swój ponadczasowy charakter.
Na uwagę zasługuje również sposób prezentacji poszczególnych zagadnień. Wiele z nich zostało popartych rzeczowymi przykładami, dzięki czemu czytelnik ma okazję się zagłębić w dokładną analizę zachowań rynków oraz poznać rządzące nimi prawidłowości. Jak twierdzi Graham, „aby inteligentnie inwestować (...) należy posiąść odpowiednią wiedzę na temat tego, jak różne rodzaje akcji i obligacji zachowują się w określonych warunkach, ponieważ z niektórymi z nich można później zetknąć się ponownie". Autor zachęca tym samym do wykorzystania wahań cen na giełdach do kupowania walorów. Podkreśla, że proces ten powinien być poprzedzony przez analizę wartości akcji. Papiery kupione odpowiednio tanio zmniejszają ryzyko inwestycyjne oraz pozytywnie wpływają na przyszłe zyski.
„Inteligentny inwestor" to świetna pozycja, która zawiera niezliczoną ilość porad, ciekawostek oraz zasad, jakich powinien przestrzegać gracz giełdowy. Bez wątpienia nie należy do książek, które odkłada się na półkę po jednokrotnej lekturze.