Kupując jednostki funduszu klienci muszą potwierdzić, że zapoznali się z jego prospektem informacyjnym. To bardzo obszerny dokument i jego przeczytanie jest czasochłonne. Dlatego z reguły oświadczają oni, że znają prospekt, choć tak naprawdę nigdy do niego nie zajrzeli. Jednak warto wyłuskać stamtąd najważniejsze informacje, które dotyczą ryzyka oraz polityki inwestycyjnej. Takie informacje pomogą inwestorowi dopasować rodzaj funduszu do jego preferencji, oczekiwanej stopy zwrotu, a także czasu, na jaki zamierza zamrozić środki.
Informacje podane na tacy
Aby ułatwić klientom TFI zapoznanie się z tym dokumentem, wprowadzono jego skróty. Jednak mimo tego, że streszczenie ponadstustronicowego prospektu zajmuje już tylko kilkanaście stron, to nadal jest ono trudne do zrozumienia dla przeciętnego inwestora. Dobrą informacją dla klientów TFI jest zapowiedź wprowadzenia obowiązku prezentowania informacji o funduszach za pomocą nowych kart, tzw. Key Investor Information (KII). Będą one w prostszy i bardziej przejrzysty sposób niż skrót przedstawiały najważniejsze informacje o funduszu zgodnie z wymogami unijnego prawa (ryzyko, strategia, historyczne stopy zwrotu). Prawdopodobnie KII zaczną obowiązywać pod koniec tego roku.
Znajdź kluczowe dane
Jednak na razie obowiązkowym źródłem informacji dla inwestorów są skróty prospektów. Tam znajdziemy m.in. opis polityki inwestycyjnej funduszu. Dowiemy się z niego, w co fundusz może lokować środki i w jakich proporcjach. Na przykład jeśli będzie tam informacja, że fundusz może inwestować do 66 proc. w akcje, a pozostałą część środków lokuje w obligacje i instrumenty rynku pieniężnego, oznacza to, że mamy do czynienia z funduszem akcyjnym zaliczanym do produktów o wysokim ryzyku. W prospekcie znajdziemy również informacje, na jakich rynkach fundusz może operować i czy jego aktywa są obciążone ryzykiem kursowym. Jeśli większość pieniędzy jest inwestowana na rynkach rozwijających się, takich jak np. Rosja czy Chiny, możemy założyć, że ryzyko inwestycyjne jest bardzo wysokie.
Ważną informacją, którą można znaleźć w prospekcie, jest profil ryzyka. Jest to wskazówka, jakiemu inwestorowi dany produkt jest polecany: osobie niebojącej się ryzyka czy też takiej, która przede wszystkim ceni bezpieczeństwo inwestycji. Na ogół towarzystwa podają również zalecany minimalny czas inwestycji. W prospekcie, a dokładnie w statucie funduszu, który stanowi załącznik do prospektu informacyjnego, znajdują się także informacje o pierwszej minimalnej wpłacie do funduszu, maksymalnej wysokości prowizji czy opłat za zarządzanie. Dokładne dane na temat aktualnych opłat i sposobu ich naliczania zamieszczone są w tabeli opłat i prowizji.
Ze statutu dowiemy się też, w jakich terminach realizowane są transakcje zakupu czy umorzenia jednostek, na jakich zasadach można przeprowadzić operację konwersji jednostek, czyli zamiany jednego funduszu na inny.