Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ogromne potrzeby pożyczkowe i brak obniżek stóp procentowych sprawiają, że rentowności amerykańskich obligacji wciąż pozostają dość wysokie.
Po sześciu miesiącach tego roku trudno o przykłady funduszy, które przyniosłyby w tym okresie straty, ale jedna z grup rzeczywiście notuje ujemny średni wynik – są to fundusze amerykańskich obligacji. Produkty te różnią się między sobą strategią odnośnie do zabezpieczenia walutowego inwestycji, a w konsekwencji także i wynikami.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.
– Bezpieczeństwo, roztropność i respekt do inwestowania – te zachowania dominują u wszystkich badanych pokoleń (Z, Millenialsi, X, Baby Boomers) – mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI, wskazując na wyniki przeprowadzonego przez towarzystwo badania.
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.
Aktywa zgromadzone w funduszach Beta ETF w czwartek, po raz pierwszy w historii, przebiły poziom 1 mld zł.