Czacha dymi akcjami PKO

Chyba ironia losu sprawiła, że pierwszy dzień oferty prywatyzacyjnej PKO BP zbiegł się z rozpoczęciem kampanii reklamowej seata ze zgrabnym hasłem "Czacha dymi".

Publikacja: 12.10.2004 08:25

Przedstawiony w niej wizerunek uśmiechniętego łysola z dymiącą głową idealnie pasuje dla szczęśliwców, którzy po odstaniu trzech dni w kolejce załapali się na lokatę prywatyzacyjną banku. Wykonali sporą pracę zarówno fizyczną, jak i umysłową. Na razie wygrali jednak ci, którym czacha lepiej dymiła. Siła mięśni okazała się zdecydowanie mniej przydatna niż np. przy prywatyzacji Banku Śląskiego. Na podstawie tego, co się stało w ostatni weekend i poniedziałkowe przedpołudnie, można stworzyć mały instruktaż know-how, który przyda się, być może, przy kolejnych atrakcyjnych okazjach.

1. Nieważne, po ile są akcje i ile masz zamiar ich kupić, jeśli istnieje powszechne przekonanie, że da się na nich nieźle zarobić, kup zeszyt w kratkę.

2. Jeśli wiesz, według jakich prawideł działają komitety kolejowe, bo pamiętasz czasy kartek na mięso lub hossę 1993-1994 r. wystarczy, że odświeżysz czachę, jeśli nie, to skorzystaj z know-how tych, którzy wiedzą.

3. Zlokalizuj drzwi, pod którymi masz zamiar stanąć, brak ruchu czachą spowodował daremny wysiłek fizyczny tłumu, który obstawił w Szczecinie budynek Pekao SA zamiast PKO BP.

4. Zanim staniesz przed drzwiami, inicjując listę społeczną, uważnie słuchaj głosu mediów. Informacja o formującej się gdzieś w Polsce kolejce jest jak odlot pierwszej jaskółki, za nią polecą następne. To ostateczny sygnał do działania.

5. Działaj, tzn. bierz zeszyt w kratkę, coś do pisania i obstawiaj wcześniej rozpoznane drzwi, nie zapominając, że noce są teraz chłodne, a wyziębiona czacha jest mniej sprawna od rozgrzanej.

6. Jeśli zostałeś uprzedzony i pod drzwiami spotykasz kogoś, kto szybciej od ciebie ruszył czachą, nie panikuj. Przejdź do obliczeń. Twoja rachunkowa praca powinna polegać na wyliczeniu pozycji kolejkowej, w której jeszcze się załapiesz na oferowaną pulę. Jeśli znasz inne drzwi, gdzie Twoja pozycja kolejkowa będzie lepsza, podejmij decyzję o ewentualnej zmianie:

a) porównując liczbę okienek, które zostały przeznaczone do sprzedaży akcji,

b) szacując bystrość personelu, bo od jego umiejętności będzie zależał średni czas obsługi klienta.

7. Jako szef komitetu kolejkowego albo przynajmniej ważny obrotowy w całej ofertowej hecy, skonstruuj harmonogram dyżurów pod drzwiami w taki sposób, żeby to druga pięćdziesiątka, a nie pierwsza, obstawiały drzwi pomiędzy 2.00 a 6.00 rano. Przecież ty dobrze wiesz z wyliczeń, że frajerzy z końca kolejki i tak akcji nie dostaną i prawdopodobnie czekają tylko na cud boski, a że wierzą w cuda, to niech pracują na Twoją i najbliżej Ciebie stojących chwałę.

8. Jeśli nie jesteś superbystrzakiem i nie zdążyłeś się załapać do kolejki odpowiednio wcześnie, Twoja pozycja wśród stających gwarantuje Ci połowiczny sukces, nie panikuj i weź los w swoje ręce. Rusz czachą i skseruj z prospektu emisyjnego punkt opisujący wymagane dane do założenia lokaty prywatyzacyjnej. Powiel w kilkudziesięciu sztukach i rozdaj oczekującym. Ułatwisz personelowi pracę, przyspieszysz obsługę i kupisz upragnione akcje.

Szczęśliwi ci, którzy działali według opisanych zasad. Niestety, to szczęście musi być okupione cierpieniem. Wszystkim nabywcom akcji prawdopodobnie czacha dymi, bo nie wiedzą, po ile i ile kupią. Wiedzą tylko, że ich zamówień nie obejmie redukcja. Nie mają także pojęcia, jaka za miesiąc będzie koniunktura giełdowa, a tym bardziej, na jakim poziomie zadebiutują papiery. Dzisiejsze szczęcie może się zatem obrócić w nieszczęście, czego nikomu nie życzę. W reklamie seata "czacha dymi" przynajmniej oferują pakiet ubezpieczeń w cenie i 2 lata gwarancji. Oferujący akcje PKO BP powinni wszystkim kolejkowym frustratom dodawać gratis gwizdki. Emocji i ruszania czachą (lewary na akcje w biurach maklerskich) będzie przez najbliższy miesiąc jeszcze tyle, że nasze głowy mogą zamienić się w czajniki.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28