Nvidia drugą Teslą?

Aktualna wycena Nvidii ma sens, jeśli oprzeć ją na oczeki- waniach bycia absolutnym liderem w rynku AI, który ma być wart setki mld USD.

Gdy zaczynamy rozważać niemożliwe scenariusze...

Jeszcze w ubiegłym tygodniu sytuacja związana z podniesieniem limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych nie budziła we mnie większych emocji.

Bankructwo Stanów Zjednoczonych jak każde inne?

Na rynkach finansowych dzieje się obecnie dosyć sporo, choć w zasadzie wszyscy mówią o jednym – potencjalnym bankructwie Stanów Zjednoczonych.

Rośnie dystans do Chin

Sytuacja kreuje ryzyka dla spółek, które z dnia na dzień, w wyniku decyzji politycznej, mogą utracić prawo sprzedaży chińskim klientom.

Rynki akcji coraz bardziej rozgrzane

Na tydzień przed końcem maja zapowiada się kolejny świetny miesiąc na światowych rynkach akcji.

Przeciąganie liny

Przed nami interesujące tygodnie, które mogą jednak charakteryzować się podwyższoną zmiennością. Będzie to miało z pewnością wpływ na notowania długu.

Wzrosty przed "sell in May..."?

Najbliższe tygodnie, patrząc na notowania głównej pary walutowej oraz złotego, a także indeksów giełdowych, zapowiadają się interesująco.

Kolejny powiew optymizmu

O ile na początku maja wszystko wskazywało, że spełnia się negatywny scenariusz spadkowej korekty w trwającym od kilku miesięcy trendzie wzrostowym, to kolejne tygodnie ukazały nieco bardziej optymistyczny obraz sytuacji na rynkach.

WIG20 nie może sobie poradzić z oporem na poziomie 1950 pkt

sWIG80 jest już bardzo blisko poziomów maksimów: pierwszego z lipca 2007 (21 729 pkt) i kolejnego z września 2021 (21 888 pkt).

Czy EBC będzie wystarczająco restrykcyjny?

Bankierzy centralni coraz częściej wskazują, że stopa depozytowa w strefie euro powinna dojść powyżej 4 proc. Rynek wycenia jednak tylko dwie podwyżki, a nie cztery.

Siła złotego zadziwia

Zwyżki w wykonaniu naszej waluty w ostatnich tygodniach mogły zaskoczyć nawet największych optymistów.

Rynkowi nie podobają się najnowsze propozycje

Według szacunków podwyżka świadczenia na dzieci o 300 zł przekłada się na wzrost wydatków w 2024 r. o około 25 mld zł.

Wraca hossa w USA

W grze są dobre wyniki spółek i coś, co rozpala wyobraźnię inwestorów i może stać się tematem przewodnim hossy: sztuczna inteligencja, AI.

Inflacja przykuwa uwagę

W minionym tygodniu, z uwagi na kończący się powoli sezon publikacji wyników spółek (przynajmniej w USA), uwagę inwestorów przykuły ostatnie odczyty inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, której dynamika znajduje się w trendzie spadkowym konsekwentnie od dziesięciu miesięcy.

Królu złoty

Dolar i euro były w środę najtańsze względem złotego od lutego ubiegłego roku. Tego dnia nowe cykliczne szczyty miały WIG, mWIG40 i sWIG80.

Dokąd zmierzają rynki i gospodarka?

Niespokojne czasy na giełdach ustąpiły miejsca czasom zagmatwanym. Inwestorzy spodziewają się, że Rezerwa Federalna jeszcze w tym roku obniży stopy procentowe, ale jej przedstawiciele wskazali, że jest to dalekie od planu.

Podwyższenie limitu długu nowym ryzykiem?

Kolejne tygodnie mogą być dobre dla rynku akcji, ale na horyzoncie wyłania się także nowe ryzyko -możliwy brak decyzji w sprawie podniesienia limitu zadłużenia USA

Gołębie mogą rozwinąć skrzydła przed wakacjami

Komunikat po posiedzeniu RPP może być wskazówką co do dalszych działań Rady, a nawet przynieść zakończenie cyklu zacieśniania monetarnego.