Subiektywny Punkt Widzenia: Powtórka z 2018, 2008 czy 2000 r.?

Wciąż nie ma odpowiedzi, czy najgorsze jest już za inwestorami, czy jednak druga połowa roku będzie kontynuacją rynkowych turbulencji.

Korekta cen akcji jak na początku marca?

Jeszcze dwa dni temu można było sądzić, że krach na kryptowalucie („stablecoin") luna, który sprowadził jej kurs z ponad 100 dolarów w kwietniu do zera, to dla rynków akcji odpowiednik rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Przerwa w bessie, czy może hossa?

Aby trend wzrostowy wrócił na trwałe, gospodarka powinna zaliczyć miękkie lądowanie przy obniżającej się inflacji skutkującej mniejszą agresywnością polityki monetarnej.

Eurodolar osiągnie parytet?

Wygląda na to, że zbliżamy się do przełomu, jeżeli chodzi o prowadzoną politykę monetarną w strefie euro. Jak to wpłynie na rynek walutowy?

Indeks WIG20 z szansą na dłuższe odreagowanie

Na gruncie analizy technicznej perspektywy dla polskiego rynku akcji na najbliższe kilka tygodni prezentują się wcale nie tak źle.

Symboliczna zmiana warty

W ostatnich dniach mogliśmy obserwować szereg niekoniecznie optymistycznych informacji z rynków – światowych i krajowego.

U progu bessy – aktualizacja

Sytuacja techniczna polskiego indeksu WIG wygląda fatalnie. Korekta się należy, ale ciężko być optymistą w obliczu sytuacji na świecie i w kraju.

Tylko przez 1,2 proc. czasu było bardziej pesymistycznie

Wśród polskich inwestorów jest jedynie 19,1 proc. optymistów i aż 56,6 proc.pesymistów. To ósmy najgorszy wynik w historii.

Sell in May...

Okres korekty to okazja do wyczyszczenia portfela ze spółek, które nie odbiją się łatwo od dna. Warto natomiast zatrzymać spółki dywidendowe.

Początek końca panicznej wyprzedaży długu?

O tym, czy największy rynek akcji na świecie formalnie rozpocznie bessę już w tym tygodniu, zadecydują zapewne dane o inflacji CPI z USA.

Na świecie także coraz wyżej

Wzrost krzywych dochodowości na rynku stopy procentowej wynika głównie z rosnących oczekiwań na dalsze zaostrzanie polityki pieniężnej.

Niebezpieczny hazard

Ostatnie odczyty inflacji i powiązane z nimi wywołujące emocje na rynku działania banków centralnych przywołują w pamięci wydarzenia sprzed mniej więcej roku.

Słabość WIG do końca roku lub do spadku w rejon 42 tys. pkt

W kolejnym Subiektywnym Punkcie Widzenia podkreślę, że obserwujemy materializowanie się przeceny na rynku o większej skali.

13. z rzędu czarna świeca na WIG20?

Najbliższe dni powinny być dobrym czasem do zakupów ponownie przecenionych akcji przed wiosenno-letnią korektą wzrostową.

Czekając na sezonowy „krach”

Rynki nie grzeszą siłą, jeżeli w zwykle dobrym dla siebie okresie przynoszą wyraźnie „negatywne" stopy zwrotu.

Kwiecień nie rozpieszczał inwestorów

W marcu wydawało się, że rynki dość szybko podniosą się po stratach spowodowanych wojną, ale kwiecień kompletnie zmienił obraz sytuacji.

U progu bessy

Początek wojny w Ukrainie przyniósł mocne tąpnięcie indeksów, chwilowo nawet powyżej 10 proc. podczas jednej sesji.

Sentymentalny szok

Tak niski poziom nastrojów odnośnie do perspektyw rynku akcji w USA obserwowany był w 35-letniej historii sondażu jedynie dwukrotnie.