PKO BP potrzebuje stabilności i wizji władz

Dariusz Szwed zrezygnował w piątek z funkcji prezesa PKO BP. Oczekiwania inwestorów wobec nowych władz banku to przede wszystkim zapewnienie ciągłości w realizacji strategii i przedstawienie nowej wizji rozwoju.

Publikacja: 08.02.2024 06:00

Od czerwca 2021 r. do lutego 2024 r. PKO BP miał czterech szefów (ostatni to Dariusz Szwed - na zdję

Od czerwca 2021 r. do lutego 2024 r. PKO BP miał czterech szefów (ostatni to Dariusz Szwed - na zdjęciu, wcześniej Paweł Gruza i Iwona Duda). Każdy urzędował średnio osiem miesięcy.

Foto: P. Gilarski/materiały prasowe

Paweł Gruza

Paweł Gruza

Fot. D. Iwański/mpr

Po tym jak prezes PKO BP Dariusz Szwed złożył rezygnację, giełda zareagowała umiarkowanie. Nie było wielkiej euforii, jak miało to miejsce w przypadku odejścia z Orlenu Daniela Obajtka. Odwrotnie, akcje banku spadały o ok. 0,6 proc., choć nie był to też drastycznie duży spadek.

Prezes Szwed będzie stał na czele PKO BP jeszcze do 14 lutego. Jego rezygnacja to zapewne ruch wyprzedzający przed zapowiadanymi przez rząd zmianami we władzach wszystkich spółek z udziałem Skarbu Państwa. Podczas walnego zgromadzenia, w miniony piątek, wymieniono ośmiu z dziesięciu członków rady nadzorczej banku.

Iwona Duda

Iwona Duda

Fot. mpr

Nowy szef już w piątek?

Teraz rada zapewne wskaże nowego prezesa. Nie wiadomo dokładnie, kiedy się to stanie, ani jaka będzie tu przyjęta procedura. Wiadomo jednak, że pierwsze „decyzyjne” (to jest z możliwością podejmowania decyzji co do obsady szefa banku) możliwe jest w najbliższy piątek.

Rynki spekulują, że być może na wzór roszad kadrowych w innych spółkach SP na początek rada powoła tymczasowego prezesa, czyli osobę pełniącą obowiązki, a docelowo zostanie on wyłoniony w odpowiednim postępowaniu kwalifikacyjnym, np. w konkursie. Ciekawostką jest fakt, że w sektorze bankowym w zasadzie każdy nowy prezes jest na początku jedynie pełniącym obowiązki, aż do czasu potwierdzania ze strony Komisji Nadzoru Finansowego spełnienia wszystkich wymagań dla prezesa banku.

Czytaj więcej

Karuzela kadrowa w PKO BP ruszyła. Nowi członkowie w Radzie Nadzorczej

Kiedy koniec karuzeli

Jakie są oczekiwania rynku wobec nowych władz PKO BP? – Bank potrzebuje przede stabilnego zarządu – mówi jeden z analityków. – Po odejściu prezesa Zbigniewa Jagiełły w czerwcu 2021 r. mieliśmy tu prawdziwą karuzelę kadrową. Teraz konieczne jest zapewnienie ciągłości w zarządzaniu, by móc realizować strategię samego banku i pomyśleć o planach rozwojowych dla całego sektora – dodaje.

Warto tu dodać, że od czerwca 2021 do lutego 2024 r. PKO BP miał czterech prezesów. Najkrócej swoją funkcję sprawował Jan Emeryk Rościszewski – niecałe pięć miesięcy, najdłużej zaś Iwona Duda – ok. 10,5 miesiąca. Odchodzący Dariusz Szwed zasiadał w fotelu prezesa również ok. 10 miesięcy. A jego poprzednik – Paweł Gruza nie uzyskał zgody KNF, by stać się prezesem, przez osiem miesięcy więc był kierującym pracami zarządu.

Bycie liderem zobowiązuje

– Od nowego zarządu rynek oczekiwałby przede wszystkim przedstawienia konkretnej, ambitnej wizji rozwoju, w jakim kierunku będzie podążał bank, wyznaczając też trendy dla całego sektora – komentuje też Michał Konarski, analityk BM mBanku. Jak dodaje, PKO BP jest liderem rynku w Polsce, a to zobowiązuje.

Analitycy wskazują przykładowo, że o ile we wcześniejszych latach PKO BP miał duży udział w rozwoju ekosystemu finansowego (współtworzył m.in. system chmury cyfrowej dla banków czy system płatności Blik), o tyle ostatnio przez dużą rotację prezesów zaniedbał tę rolę.

Jeśli chodzi o wyniki PKO BP na podstawowej działalności w ostatnim okresie, zdaniem ekspertów nie odbiegają one od oczekiwań. Bank korzysta na dobrej koniunkturze wysokich stóp procentowych, realizując rekordowo wysokie zyski, sukcesywnie rozwiązuje problem frankowy.

– Patrząc z tego punktu widzenia, PKO nie wymaga jakiegoś planu naprawy, natychmiastowego gaszenia pożarów, naprawiania błędów i złych decyzji podjętych przez poprzedników – ocenia jeden z ekspertów rynku.

Banki
Zysk Alior Banku nieco powyżej oczekiwań. Będzie dywidenda
Banki
Banki nie są nadmiernie drogie, ale hossa nie będzie trwać wiecznie
Banki
NBP pod kreską. Strata w 2023 roku poszła w miliardy złotych
Banki
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność
Banki
Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?
Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa