Rafineria Trzebinia z grupy Orlenu kupi od PGNiG ropę za 356 mln zł

Warszawa, 12.04.2007 (ISB) - Należąca do Grupy PKN Orlen Rafineria Trzebinia zawarła z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) umowę na dostawy ropy naftowej o wartości prawie 356 mln zł, podała spółka w czwartek.

Aktualizacja: 22.02.2017 13:00 Publikacja: 12.04.2007 16:06

"W okresie od 28 marca 2007 do 31 grudnia 2008 roku PGNiG dostarczy ropę drogą kolejową w ilości 15.000 ton miesięcznie. Szacunkowa wartość umowy została skalkulowana na kwotę 355,74 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Rafineria Trzebinia wyjaśnia, że podpisanie kontraktu jest związane z wprowadzeniem w życie z dniem 1 stycznia 2007 roku rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, które spowodowało "niespodziewane przez wszystkich, nagłe i radykalne pogorszenie opłacalności produkcji biokomponentów", skutkującego wstrzymywaniem z dniem 2 stycznia 2007 roku wytwarzania i sprzedaży biopaliw.

"Wobec powyższego Rafineria Trzebinia, z dnia na dzień, utraciła ponad 50% przychodów ze sprzedaży oraz ponad 60% marży" - czytamy dalej.

Według spółki, powrót do przetwarzania ropy naftowej i sprzedaż produktów ropopochodnych, takich jak: oleje opałowe ciężkie i lekkie, benzyna do pirolizy i inne półprodukty służące do dalszego przerobu głównie przez spółki należące do Koncernu PKN ma pomóc przetrwać Rafinerii Trzebinia trudny, obecny rok.

"Rafineria Trzebinia chcąc utrzymać w bieżącym roku swoją pozycję na rynku biopaliw postanowiła skupić się na sprzedaży biokomponentów na rynki Unii Europejskiej"- głosi tez komunikat.

Jednak, ze względu na znaczącą podaż biokomponentów na rynku europejskim, spółka została zmuszona, oprócz podjęcia działań oszczędnościowych, do renegocjacji kontraktów na zakup oleju rzepakowego w celu zaoferowania ich na rynku europejskim po cenie konkurencyjnej.

Większościowy pakiet akcji Rafinerii Trzebinia należy do PKN Orlen. Skarb Państwa posiada w tej spółce już tylko 9,19% udziału. Ostatnio MSP zapowiedziało, że wkrótce Orlen odkupi te walory od SP. (ISB)

maza/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego