Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mark Zuckerberg, prezes Meta Platforms.
Akcje Meta Platforms przebiły szczyt z lutego i sięgnęły rekordowo wysokiego poziomu. Od początku roku do otwarcia wtorkowej sesji na Wall Street urosły one już o 23 proc. Ich kapitalizacja sięgnęła 1,86 bln USD. Najnowszym impulsem do zwyżki cen tych papierów było ogłoszenie przez Marka Zuckerberga, prezesa Meta Platforms, dużych zmian w dziale koncernu zajmującego się sztuczną inteligencją. W ramach nich powstała Meta Superintelligence Labs, czyli struktura w ramach której będą się skupiać badania nad tą technologią prowadzone przez koncern. Mają one prowadzić do powstania sztucznej „superinteligencji”, czyli systemów wykonujących zadania lepiej niż ludzie (lub przynajmniej tak samo dobrze jak ludzie).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.
Na korzyść obecnego rządu działa przede wszystkim sytuacja gospodarcza. Obciążają go jednak skandale korupcyjne, obyczajowe oraz polityka imigracyjna. Madryckie władze negatywnie wyróżniają się też, mocno zaniedbując wydatki na cele obronne.