Fundusze mogą mieć w portfelach aktywa z państw PIGS

Problemy budżetowe Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Irlandii (PIGS) na własnej skórze mogą odczuć klienci TFI. Niewykluczone, że na grubości ich portfeli odbiją się ewentualne problemy ze spłatą papierów dłużnych wyemitowanych przez tamtejsze firmy i rządy oraz spadające szybciej niż gdziekolwiek na świecie ceny akcji spółek notowanych na tamtejszych giełdach.

Publikacja: 12.02.2010 00:21

Krzysztof Stupnicki, prezes Amplico TFI, którego fundusz być może wciąż trzyma obligacje greckiego b

Krzysztof Stupnicki, prezes Amplico TFI, którego fundusz być może wciąż trzyma obligacje greckiego banku

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Według danych z ostatnich dostępnych sprawozdań finansowych, z końca czerwca 2009 r., zebranych przez firmę Analizy Online w czterech funduszach znajdowały się obligacje z czterech krajów dotkniętych ostatnio poważnymi problemami fiskalnymi.

Blisko 9 proc. aktywów Amplico Stabilnego Wzrostu zajmowały w połowie minionego roku obligacje greckiego Alpha Banku z terminem wykupu przypadającym na 2012 r. Towarzystwo nie udzieliło nam jakiegokolwiek komentarza w tej sprawie. Również blisko 9 proc. portfela zajmowały skarbowe papiery dłużne Hiszpanii w PKO Papierów Dłużnych EUR.

Ich termin wykupu przypadał na 31 stycznia tego roku. – Nie możemy omawiać poszczególnych składników bieżącego portfela funduszu, jednak możemy ujawnić, że nie mieliśmy w ostatnich latach żadnego problemu z wykupem obligacji – komentuje Michał Paszkowski z biura prasowego PKO TFI. W styczniu fundusz stracił, licząc w złotych, 0,5 proc. Średnio podobne do niego fundusze były niewiele lepsze, przyniosły stratę rzędu 0,2 proc.

Mniej, 4 proc., portfela zajmowały obligacje skarbowe Portugalii w funduszu Skarbiec – Private Equity (dzisiejszy Alokacji Globalnej). Wygląda na to, że już ich nie ma w portfelu. – To była tzw. płynnościowa, krótkoterminowa pozycja – komentuje Olaf Pietrzak, zarządzający w Skarbiec TFI. Mniej niż 1 proc. aktywów Idea Premium stanowiły obligacje irlandzkiej firmy Trans Capital Invest zapadające w 2014 r. – Nie dostrzegamy żadnego ryzyka dla naszych funduszy. Te obligacje nie są aktualnie w kręgu naszych zainteresowań i analiz – komentuje Piotr Kukowski, prezes Idea TFI.

Część funduszy trzyma też aktywa na giełdach krajów PIGS (zapisy ze sprawozdań są tu mniej miarodajne z racji relatywnie większej rotacji portfela akcyjnego niż dłużnego). Do śladowych ilości przyznaje się m.in. Pioneer Pekao TFI. O tym, że w portfelach trzymane są papiery spółek greckich, mówią zarządzający z ING TFI, nie podając jednak dokładnych wartości.

– Wynika to w naturalny sposób z polityki inwestycyjnej oraz benchmarków. Porównując wyceny akcji greckich z ich odpowiednikami w innych krajach, można odnieść wrażenie, że rynki zdyskontowały zbyt negatywny scenariusz gospodarczy. W dłuższym terminie alokacja części portfela w spółki greckie przyniesie wymierne korzyści – komentuje Michał Kopiczyński, zarządzający w ING TFI.

Sporo akcji greckich jest też w Quercus Bałkany i Turcja. – Od wielu miesięcy jesteśmy mocno niedoważeni. Na koniec stycznia zaangażowanie wynosiło 12,3 proc. względem 30 proc. w benchmarku – zaznacza Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. W Quercus Agresywny i Quercus Selektywny akcje greckich spółek stanowią odpowiednio 1,7 i 1 proc. aktywów.

Allianz, BPH, KBC, Legg Mason i SKOK zadeklarowały w rozmowie z „Parkietem”, że nie mają w portfelach papierów wartościowych pochodzących z krajów z problemami. – Aktywa funduszy inwestycyjnych TFI PZU nie są lokowane na rynkach uważanych za zagrożone – komentuje Jacek Osowski, zarządzający w PZU TFI.

– Przecena aktywów na tych rynkach może tworzyć również okazje inwestycyjne – zauważa Grzegorz Łętocha, szef departamentu zarządzania w BPH TFI. W podobnym tonie o greckim rynku mówi Olaf Pietrzak ze Skarbca.

[ramka]

[link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=5&sid=435723436416af9d1617692d7695acd4]Przyłącz się do dyskusji na temat [b]funduszy inwestycyjnych[/b] na [b]forum parkiet.com[/b]

Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne