Według danych z ostatnich dostępnych sprawozdań finansowych, z końca czerwca 2009 r., zebranych przez firmę Analizy Online w czterech funduszach znajdowały się obligacje z czterech krajów dotkniętych ostatnio poważnymi problemami fiskalnymi.
Blisko 9 proc. aktywów Amplico Stabilnego Wzrostu zajmowały w połowie minionego roku obligacje greckiego Alpha Banku z terminem wykupu przypadającym na 2012 r. Towarzystwo nie udzieliło nam jakiegokolwiek komentarza w tej sprawie. Również blisko 9 proc. portfela zajmowały skarbowe papiery dłużne Hiszpanii w PKO Papierów Dłużnych EUR.
Ich termin wykupu przypadał na 31 stycznia tego roku. – Nie możemy omawiać poszczególnych składników bieżącego portfela funduszu, jednak możemy ujawnić, że nie mieliśmy w ostatnich latach żadnego problemu z wykupem obligacji – komentuje Michał Paszkowski z biura prasowego PKO TFI. W styczniu fundusz stracił, licząc w złotych, 0,5 proc. Średnio podobne do niego fundusze były niewiele lepsze, przyniosły stratę rzędu 0,2 proc.
Mniej, 4 proc., portfela zajmowały obligacje skarbowe Portugalii w funduszu Skarbiec – Private Equity (dzisiejszy Alokacji Globalnej). Wygląda na to, że już ich nie ma w portfelu. – To była tzw. płynnościowa, krótkoterminowa pozycja – komentuje Olaf Pietrzak, zarządzający w Skarbiec TFI. Mniej niż 1 proc. aktywów Idea Premium stanowiły obligacje irlandzkiej firmy Trans Capital Invest zapadające w 2014 r. – Nie dostrzegamy żadnego ryzyka dla naszych funduszy. Te obligacje nie są aktualnie w kręgu naszych zainteresowań i analiz – komentuje Piotr Kukowski, prezes Idea TFI.
Część funduszy trzyma też aktywa na giełdach krajów PIGS (zapisy ze sprawozdań są tu mniej miarodajne z racji relatywnie większej rotacji portfela akcyjnego niż dłużnego). Do śladowych ilości przyznaje się m.in. Pioneer Pekao TFI. O tym, że w portfelach trzymane są papiery spółek greckich, mówią zarządzający z ING TFI, nie podając jednak dokładnych wartości.