Indeksy PMI mówią o spowolnieniu

Koniunktura w przemyśle i sektorze usług eurolandu pogorszyła się bardziej, niż prognozowano. Irlandzki PKB niespodziewanie spadł

Publikacja: 24.09.2010 07:50

Indeksy PMI mówią o spowolnieniu

Foto: GG Parkiet

Indeks PMI mierzący łącznie koniunkturę w przemyśle i sektorze usług strefy euro spadł z 56,2 pkt w sierpniu do 53,8 pkt we wrześniu, najniższego poziomu od siedmiu miesięcy. Ekonomiści spodziewali się, że spadnie on tylko do 55,9 pkt. To kolejny sygnał mówiący, że Europa Zachodnia doświadcza spowolnienia gospodarczego.

[srodtytul]Gorzej w Niemczech[/srodtytul]

Pogorszyła się m.in. koniunktura w przemyśle Niemiec, czyli największej gospodarki eurolandu. PMI dla tego sektora spadł z 57,2 pkt w sierpniu do 54,6 pkt we wrześniu.

– Niemiecki sektor prywatny kończy trzeci kwartał z większym od spodziewanego wyhamowaniem koniunktury. Sytuacja w przemyśle pogorszyła się w wyniku spowolnienia wzrostu eksportu – twierdzi Tim Moore, ekonomista z firmy Markit przeprowadzającej sondaże PMI.

Spowolnienia gospodarczego w eurolandzie, wywołanego m.in. przez pogorszenie sytuacji na rynkach eksportowych (efekt osłabienia koniunktury w USA i w Chinach) spodziewa się Komisja Europejska. O ile PKB strefy euro wzrósł w drugim kwartale o 1 proc., o tyle według prognoz KE w trzecim kwartale zwiększy się już jedynie o 0,5 proc. W końcówce roku ma on wzrosnąć o 0,3 proc.

Oprócz gorszej koniunktury w eksporcie na spowolnienie wzrostu gospodarczego wpływ będą miały również wdrażane przez rządy pakiety oszczędności budżetowych. – Na obrazie mówiącym o ożywieniu gospodarczym pojawia się coraz więcej rys. Niektórzy spodziewali się, że większy popyt konsumencki zrekompensuje spowolnienie w eksporcie, ale fiskalne zaciskanie pasa sprawia, że wzrost popytu wewnętrznego będzie ograniczony – wskazuje Martin Van Vliet, ekonomista z ING.

Indeks ZEW mierzący nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych w Niemczech był we wrześniu najniżej od 19 miesięcy. Analitycy spodziewają się również spadku innego niemieckiego indeksu nastrojów – Ifo, którego odczyt zostanie opublikowany dzisiaj.

[srodtytul]Niebezpieczne peryferia[/srodtytul]

Tempo wzrostu gospodarczego w poszczególnych krajach strefy euro było jak dotąd bardzo nierówne. O ile niemiecki PKB wzrósł w drugim kwartale o rekordowe 2,2 proc., o tyle hiszpański już tylko o 0,2 proc.

Tymczasem, jak wynika z opublikowanych wczoraj danych, gospodarka Irlandii niespodziewanie skurczyła się wówczas o 1,2 proc. w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami roku. Z tego powodu Irlandia sprzedała wczoraj jedynie 400 mln euro długu, o 100 mln euro mniej niż maksymalnie planowała. Różnica w rentowności pomiędzy irlandzkimi obligacjami dziesięcioletnimi a podobnymi papierami niemieckimi wzrosła po południu do rekordowych 414 pb.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos