The Wall Street Journal: Kiedy Europejczycy powiedzą „Mamy już dość”?

Bezrobocie w Hiszpanii sięga 27 proc. Młodzi ludzie wyjeżdżają do Portugalii i Irlandii. Co czwarty Grek mówi, że brakuje mu pieniędzy na jedzenie. Jednak mimo trwającej już półtora roku recesji strefa euro nie ma planu awaryjnego na to, by ludzie wrócili do pracy.

Publikacja: 21.05.2013 06:00

Do końca tego roku gospodarki Portugalii i Włoch skurczą się o około 8 proc. w porównaniu z okresem

Do końca tego roku gospodarki Portugalii i Włoch skurczą się o około 8 proc. w porównaniu z okresem sprzed kryzysu. PKB Hiszpanii spadnie o 6 proc., a Grecji o ponad 23 proc. – przewiduje MFW.

Foto: Bloomberg

Według przygotowanej przez Niemcy strategii wyjścia z kryzysu strefy euro, najbardziej dotknięte nim kraje południowe nadal muszą ciąć wydatki publiczne, obniżać pensje i ceny, dopóki nie odzyskają konkurencyjności. Przy obecnym tempie zakończenia tego procesu może potrwać 10 lat albo i więcej – według najnowszej analizy banku Goldman Sachs.

Im dłużej to trwa, tym częściej zadawane jest pytanie: Czy jest jakiś punkt zwrotny, w którym Europejczycy po prostu powiedzą „mamy dosyć"?

Oczywiście mieszkańcy kontynentu protestują przeciwko surowym oszczędnościom. Ale mimo kilku gróźb żaden kraj nie wyrzekł się euro. Poparcie dla pozostania w strefie wspólnej waluty nadal jest wysokie, aczkolwiek coraz powszechniejszy jest brak zachwytu Unią Europejską. Ponad 60 proc. Hiszpanów, Greków, Włochów i Francuzów chce utrzymać wspólną walutę, wynika z sondażu przeprowadzonego przed kilku dniami przez Pew Research Center.

Wydaje się, że pesymiści, którzy przewidywali, że Grecja opuści strefę euro już w ubiegłym roku, nie docenili gotowości Europejczyków do trwania w kłopotach przez lata, byle nie ryzykować wyjścia. Ale europejscy oficjele, którzy podkreślają stabilność nastrojów proeuro, mogą w końcu się pomylić.

Pokłady cierpliwości Europejczyków są głębokie, ale na pewno ograniczone. – Już sam ogrom komplikacji wynikających z opuszczenia strefy euro na razie przemawia przeciwko popieraniu takich koncepcji – uważa Simon Tilford, główny ekonomista z londyńskiego think-tanku Center  for European Reform. Jednak gdy ludzie zorientują się, że nie ma żadnego światełka na końcu tunelu, możemy być świadkami bardziej otwartej debaty na temat kosztów i korzyści pozostawania w strefie euro. A gdy już zacznie się taka debata, wydarzenia mogą potoczyć się dość szybko – dodaje Tilford. Do końca tego roku gospodarki Portugalii i Włoch skurczą się o około 8 proc. w porównaniu z okresem sprzed kryzysu. PKB Hiszpanii spadnie o 6 proc., a Grecji o ponad 23 proc. – przewiduje MFW.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?