Pułapka średniego dochodu to zjawisko charakterystyczne dla państw rozwijających się. Gospodarka szybko się rozwija, ale utrzymanie wzrostu jest trudne z powodu braku reform strukturalnych, następuje faza spowolnienia gdy dochód narodowy per capita zbliża się do progu 17 tys. dol.
„Tanie pieniądze i rekordowo niskie oprocentowanie kredytów napompowały wzrost gospodarczy w krajach wschodzących, a jednocześnie nie przeprowadzono reform strukturalnych – stwierdził Frederic Neumann, ekonomista w HSBC.
W Brazylii PKB per capita w ubiegłym roku wynosił 11 875 dolarów, w Chinach 9 162 dolary a w Rosji 17 709 dolarów – wynika z danych MFW.
Według Neumanna kraje takie jak Indie czy Chiny potrzebują daleko idących reform strukturalnych, szczególnie sektora finansowego, ale i budowania rezerw na gorsze czasy.
Natomiast Neil Shearing, ekonomista z Capital Economics, uważa, że Brazylii grozi raczej pułapka, którą nazywa „pułapką Ameryki Łacińskiej". „Najważniejsze nie jest to czy dany kraj wpadnie w pułapkę, ale czy liderzy polityczni będą potrafili przestawić kraj z powrotem na tory wzrostu" - dodał.