Grażyna Wołczyńska

Wraca wyższy VAT na żywność. Taniej u kosmetyczki

Z końcem marca wygasło rozporządzenie, na mocy którego produkty żywnościowe zostały objęte obniżoną, zerową stawką VAT. Tym samym od poniedziałku stawka VAT na żywność wynosi znowu 5 proc. Usługi branży beauty opodatkowane są natomiast niższą, 8 proc. stawką VAT.

Trybunał Stanu dla prezesa NBP. Jest wniosek grupy posłów

Przedstawiciele koalicji rządowej złożyli w Sejmie wstępny wniosek o pociągnięcie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. Jak poinformował szef klubu KO Zbigniew Konwiński, wniosek podpisało 191 posłów koalicji.

Tusk: kwota wolna 60 tys. będzie faktem, a nie tylko moim marzeniem

W tym roku kwota wolna na poziomie 60 tys. zł nie jest możliwa ze względów finansowych - poinformował premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu. Dodał, że rząd nie rezygnuje z tego projektu i w przyszłym roku wróci do niego. Tusk wskazał, że w czasie obecnej kadencji rządu kwota wolna na poziomie 60 tys. zł "będzie faktem".

Resort finansów uplasował obligacje na kwotę 8 mld dol. "Największa emisja Polski na rynku dolara"

Ministerstwo finansów uplasowało w poniedziałek 5-, 10- i 30-letnie obligacje na łączną kwotę 8 mld USD. To największa emisja Polski na rynku dolara w historii - poinformował wieczorem na platformie X minister finansów Andrzej Domański. Dzięki temu sfinansowano ponad 50 proc. potrzeb pożyczkowych na ten rok.

Bitcoin osiągnął rekord wszech czasów. Przebił poziom 69.000 USD

Notowania Bitcoina wzrosły o 2,5 proc., osiągając historyczny rekord na poziomie 69.191,95 USD ok. 16.10 czasu polskiego - wynika z notowań podawanych przez agencję Bloomberg. Kryptowaluta przebiła poprzedni rekord z 10 listopada 2021 r., gdy osiągnęła 68.982,20 USD.

Wakacje kredytowe 2024 r. Rząd przyjął projekt noweli

Rząd podjął decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych i innej pomocy dla kredytobiorców mieszkaniowych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji - poinformował premier Donald Tusk. Przyjęty dziś przez rząd projekt ustawy przewiduje możliwość zawieszenia spłaty raty w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca, zaś w przypadku kolejnych kwartałów - jednego miesiąca w każdym kwartale, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR)

Reddit wchodzi na giełdę. Wycena akcji ma wynieść 31-34 USD za sztukę

Założona w 2005 r. przez Alexisa Ohaniana i Steve’a Huffmana platforma społecznościowa Reddit szykuje się do debiutu na NYSE. Jest to ostatnia z wczesnej generacji firm z branży mediów społecznościowych, która dąży do oferty publicznej.

Założyciel FTX za kratkami, ofiary czeka miła niespodzianka

Zaskakujący obrót w sadze o upadku giełdy kryptowalut FTX. Byli klienci mają powody, by wierzyć w odzyskanie swoich pieniędzy.

Sójka odszedł z RN Orlenu, Gniatkowski zamiast partii wybiera biznes

- Dla czystości sytuacji – jednostronnie zaprzestaję ze skutkiem natychmiastowym aktywności partyjnej, o czym dziś powiadomię swoje koło partyjne. Dziś nie będę uczestniczył w głosowaniach na forum Rady Regionu. Fachowcem (radcą prawnym) się jest, a członkiem partii tylko się bywa - napisał w sobotę na platformie X prawnik i działacz Polski 2050 Michał Gniatkowski, członek Rady Nadzorczej Enea SA.

Glapiński: coraz większą uwagę poświęcamy inflacji bazowej

Inflacja bazowa stopniowo się obniża, ale wolniej niż CPI; pozostanie wyższa niż inflacja ogółem - poinformował na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Inflacja konsumencka może obniżyć się do blisko 2,5 proc. r/r, a "prawie na pewno" wyniesie poniżej 3%, w marcu, szacuje prezes